Ważne
  Tajemniczy klient znów wkroczył do akcji. I narzeka na...

  Tajemniczy klient znów wkroczył do akcji. I narzeka na sprzedawców [RAPORT DAYMAKER 2013]

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W sklepach z biżuterią narzekania na obsługę zdarzają się bardzo rzadko
  1/2
  przejdź do galerii

  W sklepach z biżuterią narzekania na obsługę zdarzają się bardzo rzadko ©Lucyna Nenow

  Irytują Cię niekompetentni sprzedawcy? I tacy, którzy zdają się nie dostrzegać twojej obecności lub odwrotnie - atakują cię od samych drzwi, nie pozwalając się nawet rozejrzeć? To nie tylko twoje odczucia. Tajemniczy klienci, kontrolujący jakość obsługi w placówkach handlowych, kolejny raz zawitali do naszych sklepów. Odwiedzili 121 sieci handlowych w 19 branżach. I co? Twierdzą, że jest lepiej, ale tylko trochę. Sprzedawcy nie dopieszczają zbytnio klientów, a do tego są mało kompetentni. Najgorzej jest o dziwo w księgarniach, najlepiej w perfumeriach i drogeriach. Zobacz szczegóły raportu.
  Wnioski wynikające z raportu Daymaker 2013 nie są zbyt optymistyczne. Niby jest lepiej, ale ciągle nie na europejskim poziomie. W stosunku do ostatniego badania przeprowadzonego w roku ubiegłym, rezultaty w zakresie poziomu obsługi klienta poprawiły się o 10,6 proc. a w stosunku do badania z 2011 roku o 7 proc. Aż 15 z 19 kontrolowanych branży poprawiło swoje wyniki.

  Ta poprawa zdaniem Daymaker Poland nastąpiła we wszystkich obszarach obsługi klienta - od witania osób wchodzących do sklepu po samą sprzedaż oraz zakończenie spotkania z klientem.
  Najlepiej wypadło nawiązywanie aktywnego kontaktu z klientem, zadawanie mu pytań oraz proponowanie konkretnego produktu. Mimo to nawet co trzeci klient wchodzący do sklepu nie jest przez sprzedawcę... w ogóle zauważany.

  Okazuje się, że sklepy nadal osiągają kiepskie rezultaty, jeśli chodzi o sprzedaż dodatkową oraz wpływanie na podjęcie przez klienta decyzji o dokonaniu zakupu. Salony sprzedaży pochwalono natomiast za wyposażenie, wygląd, czystość i właściwe eksponowanie produktów.

  Punkty oferujące udzielanie porad, takie jak na przykład drogerie, apteki, zakłady optyczne czy sklepy z biżuterią osiągnęły najlepsze rezultaty w obsłudze klienta. Najgorsze były księgarnie. Tuż przed nimi sklepy z artykułami budowlanymi, stacje benzynowe, sklepy sportowe.

  Najbardziej wyniki pogorszyły się w księgarniach i salonach sprzedaży operatorów telekomunikacyjnych. Najbardziej poprawiły się w sklepach oferujących materiały budowlane.

  Czy nasze prywatne odczucia są lepsze, czy gorsze od tych jakie mają tajemniczy klienci? Do rzecznika praw konsumentów w Katowicach niedawno trafiła klientka, która w renomowanym włoskim sklepie kupiła buty wartości 2000 zł. Jako, że był to nowy, specjalnie dla niej sprowadzony model, a ona właśnie wyjeżdżała, sprzedawca zaoferował, że obuwie dostarczy pod wskazany adres. Tak się też stało.

  Problem w tym, że w paczce były buty w... dwóch różnych rozmiarach. Reklamacji sklep nie uznał. Biegły wydał negatywną dla klientki opinię. A wydawać by się mogło, że przynajmniej w sklepach handlujących luksusowymi markami i towarami można się spodziewać lepszego podejścia do klienta i odrobiny lojalności w stosunku do niego.

  A co z kompetencją pracowników handlu? Tu też można by napisać powieść w odcinkach.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Daymaker to szczyt braku profesjonalizmu

   S. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Akurat na wyniki badań prowadzonych przez Daymaker nie należy się powoływać z uwagi na bardzo duże braki warsztatowe. Wystarczy poznać konstrukcję ankiety-raportu po audycie. Daymaker to...rozwiń całość

   Akurat na wyniki badań prowadzonych przez Daymaker nie należy się powoływać z uwagi na bardzo duże braki warsztatowe. Wystarczy poznać konstrukcję ankiety-raportu po audycie. Daymaker to amatorszczyzna.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A sama firma?

   Rossa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Mnie irytują niekompetentni pracodawcy jak Daymaker, który podchodzi nieprofesjonalnie do swoich pracowników, nie wypłacając im za zlecenie i traktując z góry. Nie polecam ich! A konsultanci to...rozwiń całość

   Mnie irytują niekompetentni pracodawcy jak Daymaker, który podchodzi nieprofesjonalnie do swoich pracowników, nie wypłacając im za zlecenie i traktując z góry. Nie polecam ich! A konsultanci to jakieś ćwierćmózgi.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama