Malczewski i Wyspiański znów są w częstochowskich alejach

  Malczewski i Wyspiański znów są w częstochowskich alejach

  Adam Świerczyński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Agnieszka Miry, kuratorka wystawy, obok pracy Malczewskiego
  1/2
  przejdź do galerii

  Agnieszka Miry, kuratorka wystawy, obok pracy Malczewskiego ©Adam Świerczyński

  Dzieła mistrzów malarstwa: Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Chełmońskiego i Józefa Mehoffera wróciły do częstochowskich alei. Ekspozycję sztuki nowoczesnej po latach przerwy znów można oglądać w Galerii Dobrej Sztuki, czyli w popularnej Popówce.
  Stała Galeria Malarstwa i Grafiki Polskiej XIX i XX wieku powstała w Częstochowie przed czterema dekadami. Przez ostatnie lata pozostawała w zapomnieniu, ukryta przy ul. Katedralnej. Ekspozycja była odwiedzana przez nielicznych koneserów sztuki - wiele osób wycofywało się, zniechęconych podchmielonym towarzystwem, które można było spotkać w pobliżu Katedralnej.

  Teraz to się zmienia. Ekspozycja sztuki nowoczesnej wróciła do swojej dawnej siedziby, czyli Galerii Dobrej Sztuki (aleja Najświętszej Maryi Panny 47).


  - Lokalizacja ma olbrzymie znaczenie, teraz jesteśmy w samym centrum, tuż obok Jasnej Góry, przy szlaku pielgrzymkowym i głównym placu miasta. Od razu przełożyło się to na wzrost liczby odwiedzających - cieszy się Agnieszka Miry. Wraz z Katarzyną Sucharkiewicz jest kuratorką wystawy.

  Na ekspozycję składają się dzieła wielkich mistrzów malarstwa jak Wyspiański, Malczewski, Wyczółkowski, Chełmoński, Mehoffer, Ruszczyc, Nowosielski, Fałat, Kantor, Stern, Waniek i wielu innych. Prace podzielone są na dwie, równomierne co do wartości artystycznej, części: dzieła powstałe w okresie Młodej Polski (przełom XIX i XX wieku) oraz sztukę tworzoną w okresie dwudziestolecia międzywojennego i po zakończeniu II wojny światowej.

  - Kolekcja dzieł powstałych w okresie Młodej Polski w kompletny sposób przedstawia dzieje sztuki polskiej przełomu XIX i XX wieku - tłumaczy Agnieszka Miry. - Najliczniej prezentowane są krajobrazy o walorach impresjonistycznych, m.in. "Sosna" Leona Wyczółkowskiego, niewielkich formatów dzieła Jana Stanisławskiego, jak i prace tworzone w duchu ekspresjonistycznym, m.in. "Pejzaż wieczorny" Konrada Krzyżanowskiego, "Słoneczniki" Kazimierza Sichulskiego - dodaje.

  Podziwiać można też dzieła o treściach symbolicznych. W części dotyczącej sztuki XX wieku prezentowane są dzieła m.in. Tadeusza Kantora, Marii Jaremy, Tadeusza Brzozowskiego, Jonasza Sterna, Jerzego Nowosielskiego, Erny Rosenstein, Adama Marczyńskiego i wielu innych.  *DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY NA LIPIEC 2013
  *Sławny śląski aktor Jacenty Jędrusik nie żyje [ZOBACZ NAJLEPSZE ROLE]
  *Alarmy bombowe w Polsce i na Śląsku. Sprawcy napisali: WYDAJEMY WYROK ŚMIERCI
  *Gwałtowne burze na Śląsku. Dramat mieszkańców Pszczyny, Czechowic i Goczałkowic ZDJĘCIA i WIDEO
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama