Żarki dostały, powiat myszkowski nie

  Żarki dostały, powiat myszkowski nie

  Krzysztof Suliga

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ani jedna droga w powiecie myszkowskim, zgłoszona do Regionalnego Programu Operacyjnego województwa śląskiego, nie zostanie z niego dofinansowana. W czwartek Urząd Marszałkowski w Katowicach przedstawił listę inwestycji, które otrzymają dotacje.
  Powiat będzie musiał więc znaleźć środki na przebudowę dróg z innego źródła. Dotyczy to dróg: Moczydło-Trzebniów-Ludwinów-Gorzków Nowy oraz Kotowice-Niegowa w gminie Niegowa, Zabijak-Huta Stara w gminie Koziegłowy, Zaborze-Przybynów w gminie Żarki i Helenówka-Jaworznik w gminie Myszków. Jeśli będzie musiał te inwestycje realizować tylko z własnego budżetu, trzeba będzie z niektórych na razie zrezygnować.


  Starostwo wnioskowało o dofinansowanie na wszystkie pięć projektów w wysokości ponad 15 mln zł. Liczyło na pomoc z RPO od 49 do 85 proc. wartości inwestycji.

  Najwyżej oceniony z myszkowskich wniosków dotyczył drogi z Moczydła do Gorzkowa, ale znalazł się dopiero na 41. miejscu listy rankingowej. A dofinansowanie z RPO przyznano tylko 24 projektom.

  Na liście rezerwowej do dofinansowania umieszczono go dopiero na 32. pozycji. Nie ma więc, tak jak i pozostałe, żadnych szans. Przepadł też wniosek gminy Niegowa, dotyczący przebudowy drogi we wsi Gorzków Stary.

  Bardzo wysoko oceniono natomiast projekt gminy Żarki, dotyczący przebudowy ciągu drogowego ulic: Kopernika, Chabrów, Chryzantem, przedłużenia ulicy Chryzantem do ul. Leśniowskiej w Żarkach oraz sieci uzupełniającej - ulicy Serwin. To rozwiązanie umożliwi połączenie drogi z Janowa z arterią do Niegowy. Skrót wiódł będzie nieopodal klasztoru paulinów w żareckim Leśniowie omijając centrum.

  Projekt gminy Żarki znalazł się zarówno na drugim miejscu listy rankingowej, jak i listy dotyczącej dofinansowania. Koszt inwestycji to ponad 5,5 miliona złotych, a dofinansowanie z RPO - 63 proc., czyli 3,5 mln zł.

  Z powiatu częstochowskiego zaakceptowany został wniosek starostwa dotyczący przebudowy drogi w Starczy, a z powiatu kłobuckiego, złożony przez gminę projekt budowy ulicy Kochanowskiego oraz przedłużenie ul. Dąbrowskiego w Kłobucku. mające na celu udrożnienie układu komunikacyjnego.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama