Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poród bez bólu? W Częstochowie na pewno. Radni przyjmą program znieczulenia okołoporodowego

Bartłomiej Romanek
Pielęgniarka Ewa Lula przy wannie porodowej w Myszkowie
Pielęgniarka Ewa Lula przy wannie porodowej w Myszkowie Krzysztof Suliga
Już w sierpniu częstochowianki będą rodzić bez bólu. Podczas dzisiejszej sesji radni przyjmą nowy program zdrowotny "Poród bez bólu - znieczulenie zewnątrzoponowe porodu dla mieszkanek miasta Częstochowy w latach 2013-2015". Dzięki nowemu programowi, wszystkie częstochowianki podczas porodu będą mogły skorzystać z bezpłatnego znieczulenia, oczywiście jeśli nie będzie przeciwwskazań lekarskich.

- Chcemy, żeby znieczuleniem objętych było 70-80 procent rodzących kobiet - zdradza założenia programu Grażyna Stramska-Świerczyńska, naczelniczka Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta w Częstochowie.

Miasto do końca tego roku przeznaczy na program 600 tysięcy złotych. Cała 24-godzinna procedura znieczulenia ma według wstępnych szacunków kosztować około 600 złotych.

To oznacza, że z darmowego znieczulenia będzie mogło w tym roku skorzystać około 1000 kobiet. To powinno wystarczyć, aby uzyskać zakładane wyniki. W 2012 roku w Częstochowie rodziły 4073 kobiety, ale tylko 1747 z nich to mieszkanki miasta. A program zakłada, że jedynie im przysługuje prawo do bezpłatnego znieczulenia.

Częstochowski program jest jedynym w Polsce. Nieco podobny funkcjonuje tylko na Dolnym Śląsku, m.in. w Legnicy, Wałbrzychu i Jeleniej Górze. Tam jest on finansowany przez Urząd Marszałkowski we Wrocławiu, a 2,5 miliona zł zostało przeznaczone nie tylko na znieczulenie, ale również na bezpłatną szkołę rodzenia.

- Nasz program na razie nie pokrywa kosztów uczęszczania do szkół rodzenia, ale kto wie, być może w przyszłości zostanie on rozszerzony. Wszystko jest możliwe - mówi Grażyna Stramska-Świerczyńska.

Częstochowa na dobrą sprawę mogła ruszyć z programem już w kwietniu, ale podobnie jak w przypadku programu in vitro, czekała na opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych. Ponieważ miasto nie otrzymało jej w ciągu ustawowych trzech miesięcy, dzisiaj program zdrowotny zostanie zatwierdzony przez radnych.

Konkurs ofert, do którego mogą przystąpić wszystkie szpitale, także te spoza Częstochowy (ale pod warunkiem, że pacjentkami są częstochowianki), potrwa około dwóch tygodni.

To oznacza, że pierwsze częstochowianki skorzystają z bezpłatnego znieczulenia już na przełomie lipca i sierpnia.

Gaz do porodu

W szpitalu w Myszko-wie kobiety mogą korzystać z gazu rozweselającego. Gaz, który wdycha na sali porodowej kobieta, nie ma jednak właściwości rozweselających. Pozwala natomiast złagodzić ból i uspokoić rodzącą, co ma dla niej bardzo istotne znaczenie. Kobiety chętnie więc z gazu korzystają. Pozwala on im na odprężenie się, ale bólu całkiem nie eliminuje, bo byłoby to groźne. SU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!