Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bumar-Łabędy w Gliwicach: Za 3 lata powstanie prototyp "najlepszego czołgu podstawowego na świecie"

Karol Gruszka
Czołg średni PT-91Ex
Czołg średni PT-91Ex Bumar-Łabędy
Bumar-Łabędy w Gliwicach od ponad 60 lat produkuje na potrzeby armii czołgi oraz inne wozy pancerne. W ciągu trzech lat Bumar zamierza wyprodukować prototyp czołgu podstawowego, który będzie decydował o sile oraz obronności armii. Według założeń ma być to najlepszy czołg podstawowy na świecie.

Bumar-Łabędy w ciągu ponad 60-lat wyprodukował ogromną ilość sprzętu militarnego. Wiele maszyn wyprodukowanych przez gliwicki zakład trafia za granicę i bierze udział w różnego rodzaju misjach czy operacjach. W marcu 2010 roku Bumar-Łabędy ukończył kontrakt na rzecz Malezji. Bumar dostarczył czołgi oraz wozy zabezpieczenia technicznego.

W roku 2012 podpisał z hinduską firmą BEML Limited umowę na dostawę 204 sztuk wozów zabezpieczenia technicznego WZT-3. Historia produkcji sprzętu militarnego w gliwickim zakładzie sięga roku 1951. Od tego czasu w zakładzie Bumar produkowany był czołg T34/85, powstawał on aż do roku 1956.

Kolejnym czołgiem produkowanym przez Bumar-Łabędy był model T-54, czyli radziecki czołg podstawowy, który później został zastąpiony jego nowszą wersją, modelem T-55A. Czołg T-55 w momencie produkcji uważany był za jedną z najlepszych konstrukcji w swojej klasie.

Podstawowym uzbrojeniem czołgu T-55 była armata o kalibrze 100mm. Ciekawostką jest, że liczba wszystkich wyprodukowanych czołgów T-54/55 przekracza 95 tys. egzemplarzy. Oznacza to, że ta radziecka konstrukcja przewyższa liczbę wszystkich innych typów czołgów wyprodukowanych na świecie po II wojnie światowej.

Czołg T-55 możemy aktualnie oglądać m.in w Muzeum Miejskim "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej. Oprócz czołgów, Bumar-Łabędy produkował innego rodzaju sprzęt militarny. Należał do nich wozy zabezpieczenia technicznego WZT-1, WZT-2 oraz most szturmowy BLG-67.

Aktualnie w gliwickich zakładach produkuje się rożnego typu sprzęt militarny na potrzeby nie tylko polskiej armii. Do sprzętu pancernego oferowanego przez gliwicki zakład należy m.in. czołg średni PT-91Ex. Czołg do obsługi wymaga jedynie trzyosobowej załogi , maksymalna prędkość z jaką się porusza to 65 km/h.

Maszyna jest uzbrojona w armatę gładkolufową 125mm. Poza tym maszyna posiada dwa karabiny, jeden sprzężony z armatą o kalibrze 7,62mm oraz drugi przeciwlotniczy karabin maszynowy 12,7mm. W Bumarze oprócz czołgów cały czas produkowane są jeszcze inne maszyny militarne jak np. wóz zabezpieczenia technicznego WZT-4, czyli najnowszy oferowany aktualnie w gliwickim zakładzie wóz techniczny.



*DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY NA LIPIEC 2013
*Sławny śląski aktor Jacenty Jędrusik nie żyje [ZOBACZ NAJLEPSZE ROLE]
*Alarmy bombowe w Polsce i na Śląsku. Sprawcy napisali: WYDAJEMY WYROK ŚMIERCI
*Gwałtowne burze na Śląsku. Dramat mieszkańców Pszczyny, Czechowic i Goczałkowic ZDJĘCIA i WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!