Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejka linowa Elka w Parku Śląskim: Są gondole i krzesełka. Czas powiesić je na linie

Justyna Toros
Budowa kolejki linowej Elka
Budowa kolejki linowej Elka Justyna Toros
Na budowę kolejki linowej Elka w Parku Śląskim przywieziono już wszystkie krzesełka i gondole. Czarno-białych gondoli z zielonymi elementami jest 15, (w przyszłości ma być ich 29), natomiast czteroosobowych niebieskich krzesełek jest 30 (docelowo ma być ich jednak 58). Co jednak ważne, już niedługo zobaczymy linę, na której gondole i krzesełka będą wisieć.

Lina została przywieziona już na początku czerwca, ale dopiero teraz jest wieszana. Wieszanie stalowej liny o długości prawie 4,5 tysiąca metrów odbywa się od wczorajszego wieczora. Ma ona średnicę 45 mm, ale jest stalowa i bardzo wytrzymała.
Zawieszona lina będzie w specjalny sposób spleciona. Tym pracownicy firmy Doppelmayr, czyli głównego wykonawcy kolejki, zajmą się w przyszłym tygodniu. Natomiast w kolejnych dniach, czyli między 22 a 26 lipca, będą wieszać krzesełka i gondole.
Zakończenie prac budowlanych zaplanowane jest na 31 lipca. Po tym terminie mogą być jeszcze ewentualnie wykonywane drobne prace wykończeniowe.

ZOBACZ WIĘCEJ:
Kolejka linowa Elka w Chorzowie: Wieszają już stalowe liny [ZDJĘCIA]

Obecnie na całej trasie Elki pracuje około 90 pracowników. To szczytowy moment budowy, kiedy jest ich najwięcej.

- Zakończyły się prace przy konstrukcji stalowej stacji Stadion Śląski i garażu, który się przy niej znajduje - wyjaśnia Marcin Góral, kierownik budowy. - Jeszcze w tym tygodniu rozpoczną się te same prace na stacji Wesołe Miasteczko.

Następny etap to ściany i wykończenie. Można powiedzieć, że to ostatnia prosta. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, prawdopodobnie kolejka będzie pierwszy raz włączona 18 sierpnia. Nie jest to jednak oficjalny termin, a władze parku na razie zapewniają jedynie, że na pewno będzie to druga połowa sierpnia.
ZOBACZ KONIECZNIE:
Spacer śladami słynnej kolejki Elka w Parku Śląskim [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Jak udało nam się dowiedzieć, w zeszłym tygodniu na jeden dzień przyjechał przedstawiciel firmy Doppelmayr z Austrii, który nadzoruje prace w głównej siedzibie firmy. Był krótko, ponieważ prace przebiegają sprawnie i bez komplikacji.

Przypomnijmy, że nowa kolejka będzie wyższa od poprzedniej. Najwyższa podpora będzie miała 21 metrów wysokości, pojedziemy zaś na wysokości ok. 18 metrów i będziemy mogli zobaczyć z tej wysokości cały Park Śląski - nawet Planetarium Śląskie, obok którego kolejka nie będzie przebiegać.

Kolejka będzie mogła jechać z prędkością 5 metrów na sekundę. Między gondolami musi być zachowany odstęp ponad 100 metrów, co przy tej prędkości sprawia, że gondole będą podjeżdżać po pasażerów co ponad 20 sekund.

Między krzesełkami odstęp musi wynosić niecałe 60 metrów. Krzesełka mogą podjeżdżać wtedy co 11 sekund. Wiadomo jednak, że przed uruchomieniem będą trwały testy, dzięki którym zostanie ustawiona optymalna prędkość. W końcu Elka ma być przede wszystkim kolejką widokową, z której będziemy mogli oglądać z góry cały park.

Dodajmy, że kolejka będzie dostosowana do przewozu niepełnosprawnych i rodziców z dziećmi w wózkach. Wciąż nie wiadomo jednak, jakie będą ceny biletów za przejazd tą parkową atrakcją.

WYBIERASZ SIĘ NA PRZEJAŻDŻKĘ NOWA ELKĄ? ILE POWINNA WYNOSIĆ CENA ZA PRZEJAZD? NAPISZ KOMENTARZ



*Artur Hajzer nie żyje. Tragedia na Gasherbrum ZDJĘCIA
*Superbudowa 2013. Wybieramy najlepszą inwestycję woj. śląskiego ZAGŁOSUJ
*Marsz Autonomii 13 lipca 2013: PROGRAM, LISTA OBECNOŚCI
*Jak zdać egzamin na prawo jazdy? ZOBACZ WIDEOTESTY i CZYTAJ PODPOWIEDZI

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!