18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ubój rytualny: cierpienie zwierząt czy biznes? [ZDJĘCIA 18+] Głosowanie nad ubojem w piątek

Karol Gruszka
Ubój rytualny - głosowanie nad ustawą w piątek
Ubój rytualny - głosowanie nad ustawą w piątek ARC
Ubój rytualny, w judaizmie nazywany szechita polega na przecięciu przełyku i arterii jednym cięciem za pomocą specjalnego noża. W trakcie rytuału, szojchet, czyli rytualny rzezak odmawia modlitwę. W czasie rytuału zwierze nie może zostać pozbawione świadomości, oznacza to, że zabijane jest na "żywca". Oprócz ortodoksyjnych Żydów, mięsa wieprzowego oraz wołowego nie mogą spożywać Muzułmanie, chyba, że zwierzę zostało zabite zgodnie z zasadami halal.

ZOBACZ TAKŻE:
Zakaz uboju rytualnego: Wicepremier Piechociński spodziewa się roszczeń firm

Od 1 stycznia po uprawomocnieniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego ubój rytualny w Polsce jest zakazany. W piątek, w Sejmie odbędzie się głosowanie nad projektem ustawy, która dopuszcza ubój rytualny zwierząt bez ogłuszania w celach religijnych.

W Sejmie posłowie będą musieli dokonać wyboru i rozstrzygnąć. Czy wybierają moralność wobec zwierząt, czy moralność wobec gospodarki, miejsc pracy oraz rodzin, które utrzymują się z uboju rytualnego. Przyjąć ustawę o uboju rytualnym, czy ją odrzucić. Trudny moralny wybór przed jakim staną na pewno spowoduje niezadowolenie jednej ze stron.

W Polsce ubojem rytualnym zajmuje się około 80 firm, 40 firm drobiarskich i 40 firm zajmujących się mięsem czerwonym (wołowina, wieprzowina). Z uboju rytualnego Polska eksportuje 200 tysięcy ton mięsa rocznie. Mięso głównie eksportujemy do krajów Arabskich, Islamskich, poza nimi również coraz częściej wysyłamy je do Arabii Saudyjskiej oraz Turcji. Ubój rytualny w ubiegłym roku w przyniósł zysk wysokości 1,5 mld złotych.

Ubój halal
Podobnie jak szechita w judaizme, w krajach muzułmańskich obowiązują pewne zasady, które dopuszczają spożywanie mięsa wieprzowego. W przypadku uboju halal, zabijane zwierze musi być zwrócone w kierunku Mekki. Podczas uboju należy wypowiadać formulę "bismillah" co znaczy "W imię Boga".

Uboju rytualnego musi dokonać osoba wyznania muzułmańskiego, zabicie zwierzęcia dokonuje się poprzez zadanie ciosu w tętnice szyjną , chodzi tu przede wszystkim o jak najszybsze wykrwawienie zwierzęcia, gdyż krew w islamie uchodzi za nieczystą.
Historia uboju rytualnego w Polsce

Historia uboju rytualnego w Polsce ciągnie się już od wielu wieków. Po raz pierwszy ubój rytualny, czyli szechita w Polsce pojawiła się w XI i XII wieku. Pierwsze osady żydowskie posiadały na swoim terenie rzeźnie rytualne do uboju zgodne z zasadami judaizmu.

Książę Bolesław Pobożny w Wielkopolsce nadał Żydom przywilej kaliski, który zakładał swobodę praktyk religijnych, czyli po prostu prawo do religijnego uboju zwierząt. W następnych latach 1273 - 1295 takie same przywileje wydali śląscy książęta. Na ubój rytualny w 1649 roku nałożono obowiązek nadzoru cechmistrza rzeźnickiego przy uboju rytualnym zwierząt.

W kolejnych latach w sprawie uboju rytualnego podejmowano różne decyzje, nigdy jednak definitywnie nie zakazując tego rytuału. "Ustawa policji weterynaryjnej czyli przepisy mające na celu zapobieganie i uśmierzanie chorób panujących i zaraźliwych między zwierzętami domowymi" z 1844 r zakładała, że ubój rytualny jest jedną z dopuszczalnych metod zabijania zwierzęcia.

W XX wieku toczyło się coraz więcej dyskusji na temat uśmiercania zwierząt poprzez ubój rytualny, dyskusje nie przynosiły jednak żadnych konkretnych zmian. W 2002 roku weszła w życie znowelizowana ustawa, która nakazywała ubój tylko po wcześniejszym ogłuszeniu, nie uwzględnia ona wyjątku dla uboju rytualnego.

Na początku 2013 roku wyrok Trybunału Konstytucyjnego wprowadził całkowity zakaz przeprowadzania szechity, czyli uboju rytualnego na terenie całego kraju, bez poprzedniego ogłuszenia.

Waszym zdaniem, ubój rytualny powinien być w Polsce zakazany czy dozwolony. Podzielcie się z nami swoją opinią.



*Artur Hajzer nie żyje. Tragedia na Gasherbrum ZDJĘCIA
*Superbudowa 2013. Wybieramy najlepszą inwestycję woj. śląskiego ZAGŁOSUJ
*Marsz Autonomii 13 lipca 2013: PROGRAM, LISTA OBECNOŚCI
*Jak zdać egzamin na prawo jazdy? ZOBACZ WIDEOTESTY i CZYTAJ PODPOWIEDZI

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!