Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piechowiak: Firmy pożyczkowe nadużywają naiwności klientów

Łukasz Piechowiak
Łukasz Piechowiak, analityk Bankier.pl.
Łukasz Piechowiak, analityk Bankier.pl. arc
Okazuje się, że część firm pożyczkowych nadużywa naiwności klientów i nie tylko nierzetelnie informuje o wysokości całkowitego kosztu pożyczki, ale także nalicza zbyt wysokie opłaty za usługi, np. spłaty pożyczki w domu - mówi Łukasz Piechowiak, analityk Bankier.pl. Rozmawia Mariusz Urbanke

UOKiK wziął pod lupę parabanki. Praktyki wszystkich skontrolowanych wzbudziły zastrzeżenia. Jakie są grzechy parabanków?
Okazuje się, że część firm pożyczkowych nadużywa naiwności klientów i nie tylko nierzetelnie informuje o wysokości całkowitego kosztu pożyczki, ale także nalicza zbyt wysokie opłaty za usługi, np. spłaty pożyczki w domu. Zdaniem UOKiK są one nieadekwatne do faktycznie podjętych czynności, np. nalicza się je jako procent wartości umowy. Ponadto zwykle nie są one wliczane do rocznej rzeczywistej stopy oprocentowania (RRSO), co zdaniem UOKiK jest nieprawidłowe. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów wobec wszystkich skontrolowanych parabanków. Maksymalna kara może wynieść nawet 10% ubiegłorocznego przychodu, a także nakazać natychmiast zmienić stosowane praktyki.

Czy to oznacza, że musimy pilnie czytać umowy, bo niewiele jest solidnych firm?
Niestety, raport UOKiK potwierdza tezę, że na rynku mamy bardzo mało solidnych firm pożyczkowych. Parabanki w odróżnieniu od banków pożyczają własne pieniądze, dlatego ponoszą większe ryzyko. To uzasadnia wyższe oprocentowanie, ale nie daje przyzwolenia do oszukiwania klientów poprzez konstruowanie umów w taki sposób, by ukrywać w nich dodatkowe opłaty. W teorii solidna firma pożyczkowa powinna zarabiać głównie na oprocentowaniu pożyczki. Jeżeli w bilansie większość przychodów pochodzi z kar i opłat, oznacza to, że firma raczej na wstępie nastawiona jest do klienta negatywnie. Ponadto nie weryfikuje jego zdolności kredytowej, a co za tym idzie - świadomie wpływa na pogorszenie jego sytuacji finansowej. Po to stosuje się regulacje i nadzór bankowy, by klient był bezpieczny i nie popadał w pętlę zadłużenia. Rygorystyczne zasady przyznawania kredytów są bardzo często krytykowane, ale w dużej mierze chronią one klientów przed nimi samymi. Stąd pomysł części pożyczkodawców, by wprowadzić licencje do prowadzenia tego typu działalności, co w zasadzie oznacza stosowanie podobnych praktyk co w bankach.

Uważam to za nieporozumienie. Ludzie sądzą, że restrykcje uchronią ich przed własną naiwnością i brakiem wiedzy...
Licencje nie są możliwe w obecnym porządku prawnym, wymagają wprowadzenia specjalnej ustawy. Ważna też jest edukacja, ale to powolny proces. Na rynku są dobre firmy pożyczkowe, których nie trzeba się obawiać. Chodzi o to, by odróżnić je od wilków w owczej skórze. Licencje to dodatkowy koszt, ale będzie można z nich zrezygnować, gdy poziom edukacji finansowej będzie wyższy.

Czy Państwa obserwacje pokrywają się z ocenami UOKiK?
W ubiegłym roku nasz portal sprawdził, czy parabanki rzeczywiście oszukują klientów. Z naszego reportażu wynikało, że na rynku są solidne firmy, które w sposób jasny i czytelny informują klientów o możliwych konsekwencjach, a także rzetelnie sprawdzają zdolność kredytową, na przykład poprzez nakaz przedstawienia zaświadczenia o dochodach lub wyciąg z banku. Rzetelne firmy pożyczkowe wciąż jednak są w mniejszości. Stąd nasz wniosek, że na ten moment wskazane byłoby wprowadzenie jakiejś formy nadzoru nad tego typu działalnością.
Rozmawiał Mariusz Urbanke

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Piechowiak: Firmy pożyczkowe nadużywają naiwności klientów - Dziennik Zachodni