Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa śmieciowa 2013: Gdzie to wyrzucić? Jak segregować śmieci?

Justyna Przybytek
Jak pokonać rewolucję śmieciową
Jak pokonać rewolucję śmieciową Arkadiusz Ławrywianiec
Ustawa śmieciowa 2013: To, co po 1 lipca miało być najprostsze - segregacja śmieci - niespodziewanie okazało się najbardziej skomplikowane. Rewolucja śmieciowa, jeśli trzymać się terminologii z wysypiska, wysypie się więc nie na przetargach, umowach i rachunkach, a… ludzkiej niewiedzy. Nie jestem blondynką, a jednak codzienne porządkowanie domowych odpadków jest jak kupowanie butów: pełne dylematów, chwil zwątpienia, a na koniec i tak pochopnych decyzji.

Ustawa śmieciowa 2013: Karton po mleku do papieru, ale czy na pewno?

Pół Polski, choć może i więcej, wyrzuca opakowania po mleku do pojemników żółtych - wielomateriałowych albo na plastik, jak zwał tak zwał - w Katowicach należy do niebieskich na papier. Stoję nad kontenerem i myślę, czy na pewno do kubła razem z gazetami? Regulamin wywozu śmieci uchwalony przez katowickich radnych utrzymuje, że właśnie tak. Ministerstwo Środowisko na swojej stronie dotyczącej tzw. ustawy śmieciowej przekonuje, że nie, że kartonik winien trafić do pojemnika żółtego. Waham się, jak panna na wydaniu, i w końcu ulegam przepisom lokalnym. Słusznie?

Czy rewolucja śmieciowa, i tak dość skomplikowana, przynajmniej w przypadku sposobu selektywnej zbiórki nie powinna być jasna i czytelna? Niestety, w całym kraju, co gmina, to obyczaj, śmieciowy oczywiście. Śląsk nie jest wyjątkiem. Powód? Samorządy albo firmy wywozowe zamiast zasad selektywnej zbiórki zgodnej z ustawą wprowadzają własne. Dziwne? To mało powiedziane.

ZOBACZ KONIECZNIE:
Ustawa śmieciowa 2013 w woj. śląskim: Jak sytuacja wygląda tydzień po 1 lipca?

W Mysłowicach selektywna zbiórka polega na pakowaniu plastiku, papieru, gazet, worków, pokrywek ze słoików, kapsli i - uwaga! - puszek do jednego kontenera na odpady suche. Odpady zabrudzone oraz resztki jedzenia lądują w pojemnikach na odpady mokre.

Są też gminy, które - choć mają kontenery na plastik - zabraniają wrzucania do nich plastikowych pojemników po jogurtach oraz plastikowych torebek. Albo takie, które selektywną zbiórkę wymyślają od nowa, przykład - gmina Byczyna z woj. opolskiego, w której mieszkańcom zalecono, aby do worków z napisem "szkło" wrzucali metal lub papier.

CZYTAJ KONIECZNIE:
Ustawa śmieciowa 2013. W Zabrzu system startuje i potrzeba tygodni na stabilizację
List do DZ: Ustawa śmieciowa. Co trzeba w niej zmienić?
Ustawa śmieciowa 2013 przyniosła chaos [PYTANIA I ODPOWIEDZI]

Ustawa śmieciowa 2013: Metalowe śmieci w pojemniku na plastik...

Wracając do nieszczęsnego kartonika po mleku - w Katowicach i Mikołowie winien lądować w pojemnikach niebieskich na papier, w Chorzowie i Siemianowicach - żółtych na plastik.

- To zależy od technologii w najbliższej regionalnej instalacji do segregacji odpadów - odpowiada Arkadiusz Teodorowski, z katowickiego MPGK. Wątpliwości nie rozwiał, ba, pojawiły się kolejne. To znaczy, że firmy śmieciowe oraz samorządy zamiast selektywnej zbiórki promują zbiórkę adekwatną do technologii, do której dostęp mają. I tak na przykład śmieci z metalu w Mikołowie trafiają do pojemnika na… plastik.
Refleksja: rewolucja to ściema. A jednak śmieci drugi tydzień segreguję. Pierwszy test uczciwości, dobrej woli i ekoodpowiedzialności wciąż przede mną: od 1 lipca w moim prawie 20-piętrowym bloku ani razu nie nawaliła winda, nie musiałam więc pokonywać ponad 1000 schodów w dół, potem w górę, żeby pozbyć się dwóch butelek PET. Pokusę mam pod nosem - zsyp. Na razie trzymam się jak Stalingrad w 1943 r. - nie kapituluję.

Ale co dzień, to dylemat. Niestety, najgorszego sortu, zamiast ubóstwem w krajach trzeciego świata zaprzątam sobie głowę tym, gdzie wyrzucić wieczko z jogurtu, czy myć pojemnik przed wyrzuceniem i w końcu czy resztki z obiadu nadadzą się na kompost czy nie.

Intencje mam dobre, więc nie macham ręką, a ciągle pytam. Mycie pojemników po jogurtach zaleca Ministerstwo Środowiska, w Katowicach mówią: nie trzeba.

- Nasza instalacja do segregacji wyłapuje takie pojemniki i od razu są przeznaczane na paliwo alternatywne, więc to bez różnicy - twierdzi Teodorowski. W Katowicach z plastiku przetwarza się bowiem tylko butelki. Mądrzejsza jestem od wczoraj.
- Myć czy nie myć? - zapytał też Czytelnik, ale o prezerwatywy. Nie myć. - Materiał to guma, więc powinna trafiać do odpadów zmieszanych - dopowiadają w katowickiej spółce komunalnej.

Ustawa śmieciowa 2013: Trzynaście butelek PET na koszulkę FC Barcelony

Ministerstwo Środowiska zaleca też wyrzucanie butelek PET bez zakrętek. - Najlepiej odkręcić zakrętkę, zgnieść butelkę i zakręcić, dzięki temu butelka nie ulega zabrudzeniu - poprawia mnie Teodorowski. Czasochłonne, ale daję radę.

Zresztą z butelkami PET uważajcie, bo cenne niczym złoto, a raczej 100, albo i więcej złotych. Z 13 butelek PET wykonuje się... jedną koszulkę dla piłkarzy FC Barcelony. Z tyluż wyprodukowano pełne stroje dla Polaków na mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 2012. Może przez tę oszczędność gorzej im poszło, bo polscy piłkarze koszulki mieli z ośmiu butelek, a spodenki z pięciu. Zapytacie: jak to? W latach 70. ubiegłego wieku amerykańscy naukowcy opracowali technologię pozwalającą na otrzymanie z przemielonych butelek włókna poliestrowego. A wszystko po to, aby stworzyć ubrania o właściwościach futra niedźwiedzia polarnego, które zbudowane jest z cienkich rurek, utrzymujących dobrą izolację termiczną i minimalną absorpcję wody. Takie właśnie właściwości mają ubrania zawierające rurki z włókien poliestrowych, m.in. polary z ok. 35 butelek PET.

A wracając do segregacji. Z butelkami rzecz jest jasna: szklane do szkła, plastikowe do plastiku. Przynajmniej w Katowicach. Są gminy, w których szklane trzeba dzielić jeszcze na kolorowe i białe. Są i takie, gdzie i szklane, i plastikowe wyrzucać trzeba razem. Ja mam dylemat innej wagi: co ze szczoteczką do zębów, a dokładniej opakowaniem po takiej. Połowa jest z papieru, połowa z plastiku. Ciąć, cisnąć do mieszanych, plastiku, albo papieru? - Generalnie do plastiku, jeśli w materiale występuje plastik - wykładają w MPGK. Wspomniane wieczko z opakowania po jogurcie do pojemnika na metale.

Na szczęście od 1 lipca nie opróżniałam szaf. W Chorzowie ubrania z lnu albo bawełny każą wyrzucać do pojemników brązowych na odpady biodegradowalne. W Katowicach więcej jest realistów. - I tak większość zawiera mniejsze lub większe ilości plastiku, więc do plastiku - sugerują, ale mam wrażenie, że bez przekonania. Wniosek: ciuchy nosić, aż same się rozpadną.



*Artur Hajzer nie żyje. Tragedia na Gasherbrum ZDJĘCIA
*Superbudowa 2013. Wybieramy najlepszą inwestycję woj. śląskiego ZAGŁOSUJ
*Marsz Autonomii 13 lipca 2013: PROGRAM, LISTA OBECNOŚCI
*Jak zdać egzamin na prawo jazdy? ZOBACZ WIDEOTESTY i CZYTAJ PODPOWIEDZI

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ustawa śmieciowa 2013: Gdzie to wyrzucić? Jak segregować śmieci? - Dziennik Zachodni