Papierosy mentolowe zostają - slimy mają zniknąć, tak chce...

  Papierosy mentolowe zostają - slimy mają zniknąć, tak chce Komisja Europejska

  Karol Gruszka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Papierosy mentolowe zostają - slimy mają zniknąć, tak chce Komisja Europejska
  1/2
  przejdź do galerii
  W Parlamencie Europejskim komisja zdrowia poparła zakaz sprzedaży papierosów typu slim w UE. Na cenzurowanym miały znaleźć się również papierosy mentolowe, ostatecznie jednak komisja sprzeciwiła się temu zakazowi.
  Polska jest lidem w Unii Europejskiej pod względem produkcji papierosów slim i papierosów smakowych. W Polsce tytoń uprawia 14,5 tys. gospodarstw rolnych. 70 proc. naszej produkcji wysyłanych jest za granicę. W ubiegłbym roku eksport tytoniu wyniósł 1 mld zł. Aktualnie w Polsce znajduje się 6 fabryk przetwarzających tytoń, które zatrudniają 6 tys. pracowników.

  Zakaz sprzedaży papierosów slim może poważnie uderzyć w polski przemysł tytoniowy.
  Cały czas jednak są szanse na to, że zakaz nie zostanie wprowadzony. Istnieje jeszcze szansa na obronę interesu polskiego przemysłu tytoniowego. Główne glosowanie projektu dyrektywy tytoniowej odbędzie się we wrześniu, w trakcie trwania sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego.

  Oprócz wprowadzeniu zakazu sprzedaży papierosów typu slim. Komisja Europejska chce również na produktach tytoniowych umieścić ostrzegawcze znaki o skutkach palenia papierosów. Jeżeli ten projekt przejdzie, to 75. proc paczki zostanie pokryte ostrzeżeniami. Na chwilę obecną propozycję poparli posłowie z komisji zdrowia.

  Papierosy mentolowe nie zostaną wycofane z rynku, gorszy los może jednak spotkać papierosy typu slim. Co ciekawe komisja opowiedziała się za stworzeniem specjalnej listy tzw. pozytywnej listy substancji. W liście miały by się znaleźć substancje, które będą mogły być dodawane do papierosów.

  Polska, Grecja, Hiszpania, Włochy, Cypr, Węgry, Czechy, Bułgaria, Rumunia oraz Chorwacja uważają, że dyrektywa KE zbyt mocno uderza w rynek tytoniowy co może prowadzić do utraty wielu miejsc pracy. Ministrowie rolnictwa tych państw obawiają się, że zakaz produkcji papierosów typu slim może spowodować wzrost szarej strefy.

  Z badań przeprowadzonych przez Eurobarometr w 2012 roku, wynika że 76 proc. obywateli UE jest za umieszczeniem na paczkach obrazkowych ostrzeżeń o paleniu. Z kolei 73 proc. popiera wprowadzenie na paczkach dodatkowych zabezpieczeń. Aż 63 proc. Europejczyków popiera zakaz sprzedaży papierosów smakowych.  *Artur Hajzer nie żyje. Tragedia na Gasherbrum ZDJĘCIA
  *Superbudowa 2013. Wybieramy najlepszą inwestycję woj. śląskiego ZAGŁOSUJ
  *Marsz Autonomii 13 lipca 2013: PROGRAM, LISTA OBECNOŚCI
  *Jak zdać egzamin na prawo jazdy? ZOBACZ WIDEOTESTY i CZYTAJ PODPOWIEDZI

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama