Zamek Żupny w Wieliczce na Liście Światowego Dziedzictwa...

  Zamek Żupny w Wieliczce na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

  opr. KAP

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zamek Żupny w Wieliczce na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
  1/2
  przejdź do galerii
  W czerwcu, na 37. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, która odbyła się w Phnom Penh w Kambodży, zapadła decyzja w sprawie wpisu Zamku Żupnego w Wieliczce na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  Gremium składające się z przedstawicieli 21 państw pozytywnie rozpatrzyło wniosek o rozszerzenie już istniejącego wpisu "Kopalnia Soli w Wieliczce" o Zamek Żupny i Kopalnię Soli w Bochni, stanowiące w przeszłości jedno przedsiębiorstwo.
  Te trzy obiekty będą się znajdować na liście UNESCO pod wspólną nazwą "Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni".
  Zamek Żupny jest jednym z najstarszych i zarazem najokazalszym zabytkiem w krajobrazie miejskim Wieliczki.

  Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka posiada ekspozycje w dwóch różnych, historycznych obiektach: na III poziomie kopalni soli i w Zamku Żupnym - obydwu już wpisanych na listę UNESCO.

  Wielicki Zamek Żupny rozwijał się od XIII w. w bezpośrednim sąsiedztwie szybu wydrążonego w poszukiwaniu soli. Jest przykładem średniowiecznego budownictwa obronnego, ściśle związanego z dziejami górniczego przedsiębiorstwa państwowego, jakim były w Polsce przedrozbiorowej Żupy Krakowskie. Skupiające pod jednym zarządem warzelnie i kopalnie soli w Wieliczce oraz Bochni, żupy były największym polskim przedsiębiorstwem i jednym z największych w Europie.

  Zamek pozostawał siedzibą zarządu aż do 1945 r., kiedy jego środkowa część została zniszczona przez bomby. Po renowacji mieści Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, prowadzące badania nad dziedzictwem solnym wykorzystując historyczny księgozbiór, archiwum salinarne oraz cenny zasób kartograficzny saliny.

  Kompleks zamku składa się z trzech głównych budowli: środkowej - tzw. Domu Pośród Żupy, najstarszej sięgającej końca XIII w. mieszczącej okazałą Salę Gotycką o sklepieniu wspartym na jednym filarze, północnej - Domu Żupnego wybudowanego w XIV-XV w. i południowej z I poł. XIX w. W skład założenia wchodzą ponadto rezerwat szybu górniczego z połowy XIII w., zabezpieczone ruiny kuchni żupnej z XV w., fragmenty murów obronnych z połowy XIII w. i bardzo dobrze zachowana baszta z XIV w.

  Godziny otwarcia: Zamek 9.00-20.00, kopalnia 7.30-19.30. Ceny biletów: Zamek 3 lub 4 zł, kopalnia 38 lub 52 zł. Więcej informacji na stronie internetowej muzeum.wieliczka.pl.  *Artur Hajzer nie żyje. Tragedia na Gasherbrum ZDJĘCIA
  *Superbudowa 2013. Wybieramy najlepszą inwestycję woj. śląskiego ZAGŁOSUJ
  *Marsz Autonomii 13 lipca 2013: PROGRAM, LISTA OBECNOŚCI
  *Jak zdać egzamin na prawo jazdy? ZOBACZ WIDEOTESTY i CZYTAJ PODPOWIEDZI
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama