Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Palmiarnia w Gliwicach: Otwarcie akwarium już 29 lipca [ZOBACZ ZDJĘCIA]

MAKI
Palmiarnia w Gliwicach
Palmiarnia w Gliwicach Lucyna Nenow
Miłośnicy miejskich tropików w Gliwicach muszą się uzbroić jeszcze w odrobinę cierpliwości - otwarcie wyczekiwanego od miesięcy pawilonu akwarystycznego już za niespełna dwa tygodnie. 29 lipca obejrzą nową atrakcję Palmiarni Miejskiej w Gliwicach pierwsi zwiedzający. Podglądamy na różnych etapach powstawanie tego wodnego świata - robi wrażenie! I uchylamy Wam rąbka tajemnicy, ale celowo nie pokazujemy wszystkiego, aby Was nie pozbawić elementu zaskoczenia także kształtem nowych wnętrz.

Będziecie mogli zajrzeć do świata zwierząt i roślin rzek polskich, azjatyckich, afrykańskiego jeziora Tanganika, po wody Amazonki.

Największe akwarium to prawdziwy gigant - ma pojemność 60 tys. litrów (to ono nastręczało kłopotów przez kilka miesięcy). Tam podglądniemy podwodne życie w Amazonce.

ZOBACZ KONIECZNIE:
Palmiarnia w Gliwicach coraz większa! Nowe pawilony palmiarni [ZOBACZ ZDJĘCIA]

- To najnowocześniejszy i najlepiej zagospodarowany tego typu zbiornik w Polsce. Poza tym jeden z największych - zapewniają w gliwickim Miejskim Zarządzie Usług Komunalnych, który prowadzi palmiarnię. Pływają w nim jeszcze młode, ale już efektowne, drapieżne arapaimy z Ameryki Południowej, uchodzące za największe na świecie ryby słodkowodne.

Przypomnijmy, w naturalnym środowisku osiągają ponad 3 metry długości. Jak im będą sprzyjać warunki gliwickiej palmiarni i jak duże urosną? To zagadka przyszłości.

Już teraz rozgościły się w gliwickich akwariach również arowany, piranie oraz zbrojniki i płaszczki słodkowodne. W trzech pozostałych, mniejszych akwariach, które mają pojemność po około 10 tys. litrów każde. Odzwierciedlają trzy różne środowiska. Ciekawie zapowiada się akwarium zbliżone warunkami do wód z jeziora Tanganika w Afryce.

- W tym zbiorniku będzie można zobaczyć m.in.: tropheusy, naskalniki czy muszlowce. Jest też zbiornik z rybami z okolic Sumatry czy Tajlandii. To np.: labeo, czarna rybka z jaskrawoczerwonym ogonem. Są także strzelczyki, bocje, brzanki i pangi - zachęcają w biurze prasowym gliwickiego Urzędu Miejskiego.

Jest także zbiornik z okazami występującymi w polskich rzekach - z okoniami, pstrągami, jazgarzami i miętusami. Wprawne oko wypatrzy także raki.

Przypomnijmy, że historia gliwickiej palmiarni sięga 1880 roku. Przed II wojną światową miała już 4 pawilony i 8 tys. okazów.

Był także wodny świat. Zachwyt wzbudzały akwaria z kolorowymi rybkami, żabami i żółwiami. W basenie rosła wiktoria królewska, największa na świecie roślina wodna zachwycająca wspaniałymi liśćmi (unoszące się na wodzie mogą ponoć utrzymać pięcioletnie dziecko!) i wielkimi kwiatami.



*Artur Hajzer nie żyje. Tragedia na Gasherbrum ZDJĘCIA
*Superbudowa 2013. Wybieramy najlepszą inwestycję woj. śląskiego ZAGŁOSUJ
*Marsz Autonomii 13 lipca 2013: PROGRAM, LISTA OBECNOŚCI
*Jak zdać egzamin na prawo jazdy? ZOBACZ WIDEOTESTY i CZYTAJ PODPOWIEDZI

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Palmiarnia w Gliwicach: Otwarcie akwarium już 29 lipca [ZOBACZ ZDJĘCIA] - Dziennik Zachodni