Menu Region

Objawy chorej wątroby: Jak leczyć? Chora wątroba daje...

Objawy chorej wątroby: Jak leczyć? Chora wątroba daje charakterystyczne objawy - mówi prof. Hartleb

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Krystyna Bochenek

49Komentarzy Prześlij Drukuj
Chora wątroba: Jakie charakterystyczne objawy daje i jak leczyć chorą wątrobę - mówi prof. Marek Hartleb. O tym, jak ważne funkcje pełni wątroba i jakie objawy świadczą o chorobach wątroby z dr. nauk medycznych Maciejem Hamankiewiczem, internistą, ordynatorem Oddziału Wewnętrznego Szpitala Miejskiego w Będzinie rozmawia Krystyna Bochenek. Chora wątroba - objawy CZYTAJ WIĘCEJ OBJAWY CHOREJ WĄTROBY
1/4
Opis: Chora wątroba: Jakie charakterystyczne objawy daje i jak leczyć chorą wątrobę - mówi prof. Marek Hartleb.
Przejdź do galerii

Objawy chorej wątroby

:

Jak wygląda wątroba i gdzie się znajduje?
Wątroba zlokalizowana jest w obrębie jamy brzusznej, pod prawym łukiem żebrowym. W niezwykle rzadkich przypadkach przełożenia trzewi zlokalizowana jest pod lewym łukiem żebrowym. Waga tego narządu zależy od stanu, w którym się znajdujemy. Wątroba stanowi bufor dla przepływającej krwi, dlatego wiele z jej wagi zależy od tego, ile krwi w niej się znajduje.
Wątroba pełni m.in. funkcję magazynowania krwi i innych substancji odżywczych, jej waga wynosi około 1300 g. Wątroba składa się z czterech płatów - prawego i lewego oraz ogoniastego i czworobocznego.

CZYTAJ KONIECZNIE:
HAMANKIEWICZ: CHORA WĄTROBA DAJE OBJAWY WIDOCZNE NA CAŁYM CIELE


CHOROBY WĄTROBY - PROF. MAREK HARTLEB WYJAŚNIA [ZOBACZ WIDEO]

Ściśle związane z chorobami wątroby są choroby wszystkich dróg żółciowych - spełniających funkcję transportującą żółć oraz pęcherzyka żółciowego - pełniącego funkcję magazynującą tę żółć. Oprócz tego pęcherzyk pełni funkcję narządu endokrynnego.
CZYTAJ TAKŻE:
I Ty możesz mieć chorą wątrobę
Wątroba jest narządem bardzo unaczynionym, jedną z jej funkcji jest regulacja objętości krwi. Krew przepływająca z jamy brzusznej układem wrotnym jest kierowana do wątroby i tam poddawana "obróbce" metabolicznej. Dalej przepływa przez żyłę główną dolną do prawej komory serca. Stamtąd jest rozprowadzana po całym organizmie. Jeśli funkcja rozkurczowa serca jest upośledzona, to serce nie jest w stanie tej krwi odebrać. Wtedy wątroba przepełnia się krwią. Niektórzy pacjenci uskarżają się wówczas na to, że coś ich uwiera, że czują ból w łuku podżebrowym, nie mają apetytu. Są to objawy choroby serca, a nie wątroby. Jeśli jednak leczenie serca nie zostanie rozpoczęte, to może dojść do choroby wtórnej, czyli sercowej marskości wątroby.

Jedną z funkcji wątroby jest produkowanie żółci. Jaki jest związek wątroby z woreczkiem żółciowym?
Wiele osób mówi, że "ma kamienie na woreczku". Tymczasem lekarze nie uznają takiego pojęcia; prawidłowa nazwa to pęcherzyk żółciowy. Jest on magazynem żółci w razie potrzeby wyciskanym do przewodu pokarmowego, ale jest także bardzo ważnym, czynnym hormonalnie narządem. Te hormony regulują motorykę całego przewodu pokarmowego.

Komórki wątroby, czyli hepatocyty produkują żółć w sposób ciągły. Żółć jest przekazywana z wątroby do przewodu pokarmowego. Jeżeli dochodzi do zalegania żółci, następstwem może być powstanie kamieni żółciowych lub nawet zatkanie przewodów żółciowych, czyli cholestazy. Powstaje wówczas kolka wątrobowa, która jest bolesną dolegliwością.
Niekiedy konieczne jest dokonanie operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego. Brak tego narządu może być przyczyną dolegliwości pacjenta, np. zgagi, niestrawności, wzdęć.

ZOBACZ KONIECZNIE:
Jakie są objawy zatrucia muchomorem sromotnikowym? [PORADNIK]

1 3 4 5 »
49

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

o wątrobe trzeba dbać

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Grażyna (gość)  •

Niezależnie kim są osoby piszące ten artykuł, ja wiem po sobie, że o watrobę trzeba dbać. Kiedyś ją zaniedbałam i miałam spory problem, gdy po każdym posiłku pojawiał sie u mnie ból, naprawdę już obawiałam się najgorszego.Na szczęście okazało się to być tylko przeciążeniem więc Essentix mi wystarczył by ja zregenerować i cieszę się teraz każdym posiłkiem bez bólu i wszystkich przestrzegam by dbali o swoje cenne narządy.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Konował...

+5 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Max (gość)  •

Jak samo nazwisko wskazuje to zwykły za przeproszeniem cham, butny i zarozumiały, arogancki. Najlepiej pomógł tym którym nie zdążył z braku czasu, wiedzy i umiejętności. Dziwne, że taki człowiek może być jeszcze szefem NIL. ale to chyba tylko w tym Kraju!

odpowiedzi (0)

skomentuj

żenada

+3 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kim (gość)  •

zamieszczono "stary" tekst bez słowa komentarza. Wstyd !

odpowiedzi (0)

skomentuj

!!!!!!!!!!!!!!!

+4 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Zmartwychwstała? (gość)  •

To ona żyje???

odpowiedzi (0)

skomentuj

gwoli ścisłości

+2 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kim (gość)  •

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej
Maciej Hamankiewicz

skomentuj

Ha!Ha!

+3 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Szkoda słow. (gość)  •

"gwoli"????? Co to jest? ;)

odpowiedzi (0)

skomentuj

pppp

+6 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pipi (gość)  •

ostropest i graviola na wątrobe nawet przy raku

skomentuj

Ostropest

+4 / -1

Zdjęcie autora komentarza

fajla11  •

żera i pomogło -+ do tego sterydy
polecom ostropest plamisty
pomogo

odpowiedzi (0)

skomentuj

Dobry lek

+6 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Elsa Tygrysica (gość)  •

Stosowałam już różne preparaty i suplementy, ale bardzo często nie byłam w stanie zlikwidować dolegliwości (oprócz bólu były to nudności i zgaga). Po gruntownym przebadaniu wyszło, że po prostu podrażniłam wątrobę i gastrolog zalecił mi zażywanie Essentiale (www.essentiale.pl/) oraz oczywiście zmianę niektórych nawyków żywieniowych. Od tamtej pory wszystko ok.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Hepatil

+1 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Karolka (gość)  •

ja gorąco polecam hepatil mi pomogło ;) tutaj maci parę formacji ;) http://www.hepatil.com/o_watrobie/co_polacy_wiedza_o_watrobie

odpowiedzi (0)

skomentuj

Problemy z wątrobą

+8 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

 •

Ja na problemy z wątrobą stosowałem ostropest. Pomógł i mam wreszcie w normie próby wątrobowe http://watroba.dozdrowia.com/naturalne-lekarstwa-watroba.php

skomentuj

ostropest

+7 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

stanisław (gość)  •

kochany ,owszem masz rację, ale próby wątrobowe wcale nie świadczą 0 dobrym stanie wątroby, zrób sobie fibroscan i wtedy bedziesz miał obraz swojej wątroby, pozdrawiam.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Objawy chorej wątroby

+1 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Piotrr85 (gość)  •

Witam, mam 29 lat i odczuwam ból w miejscu gdzie znajduje się wątroba, czuje chyba ból pulsujący albo jest tak silny, że przechodzi aż na brzuch. Strasznie mnie tak boli od 3 dni :/ myślałem na początku, że to zatrucie pokarmowe bo miałem biegunke przez dwa dni, a teraz czytam ten tekst: http://www.biomedical.pl/zdrowie/objawy-chorej-watroby-3873.html do tego, pojawiła się bladość skóry i zziebnięcie, nie zauważyłem żebym miał żółtą skórę.. czyli o żółtaczce chyba nie może być mowy.. co może to oznaczać? Jakie badania mam wykonać??? co to może powodować?

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 4 »