Bytom, Miasteczko Śl.: Wąskotorówka tylko w weekendy....

  Bytom, Miasteczko Śl.: Wąskotorówka tylko w weekendy. Dlaczego?

  Krzysztof Szendzielorz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wąskotorówka z Bytomia
  1/2
  przejdź do galerii

  Wąskotorówka z Bytomia ©ARC

  Od pierwszego weekendu wakacji na trasie z Bytomia przez Tarnowskie Góry, zalew Nakło-Chechło do Miasteczka Śląskiego kursuje kolejka wąskotorowa. Niestety, przejazdy są tylko w soboty i niedziele, w dodatku dwa w ciągu dnia. Tymczasem jeszcze kilka lat temu wąskotorówką mogliśmy w wakacje jeździć codziennie. W najlepszych latach Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych uruchamiało składy nawet już na początku maja, a czasami odbywały się nawet kursy zimowe w weekendy. Dlaczego w tym roku kolejka jeździ tak rzadko?
  Kamil Czarnecki, wiceprezes Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych żałuje, że składy w wakacje jeżdżą tylko w weekendy, ale innego wyjścia nie było. Po pierwsze składają się na to problemy techniczne.

  - Mamy do dyspozycji tylko sześć wagonów głównych, w większości wyremontowanych. Jeden z nich służy do przewozu rowerów. Reszta wymaga remontów - mówi Czarnecki. Tymczasem w najlepszych latach składy liczyły nawet od 12 do 14 wagonów.


  Kolejny problem to lokomotywy. - Jeszcze w te wakacje odbierzemy wyremontowaną lokomotywę, na którą pieniądze przekazały trzy gminy, przez które wąskotorówka kursuje. Niemniej teraz dysponujemy zbyt mała liczbą lokomotyw i ich nadmierna eksploatacja przez cały tydzień mogłaby doprowadzić do awarii - wyjaśnia wiceprezes stowarzyszenia. Tak było w poprzednim roku. W wakacje zdarzało się, że w weekendy wąskotorówka nie wyjeżdżała wcale, lub psuła się na trasie.

  Społecznicy podkreślają też, że dotacje jakie stowarzyszenie otrzymuje na bieżącą działalność, nie rekompensowałyby przejazdów kolejki przez cały tydzień. Chociaż kursy w wakacje przez cały tydzień oznaczałyby przewiezienie około 30 tys. pasażerów. Przejazdy tylko w weekendy równają się z frekwencją na poziomie 5 tys. pasażerów. W tym roku tylko Bytom w ramach konkursu na zadania publiczne przekazał SGKW 25 tys. zł.

  - Mamy zapewnienie, że Tarnowskie Góry też się dorzucą do naszej bieżącej działalności - mówi Kamil Czarnecki. Wiceprezes zapewnia, że w przyszłym roku stowarzyszenie będzie chciało, by kolejka kursowała już każdego dnia.  *Superbudowa 2013. Najlepsza inwestycja woj. śląskiego OSTATNI DZIEŃ GŁOSOWANIA
  *Marsz Autonomii 13 lipca 2013: ZDJĘCIA, WIDEO, KONTROWERSJE
  *Groby wampirów odkryto w Gliwicach ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Jak zdać egzamin na prawo jazdy? ZOBACZ WIDEOTESTY i CZYTAJ PODPOWIEDZI
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama