Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poślizg schetynówek

Michał Wroński
Czy program budowy schetynówek na samym starcie wpadnie w poślizg? Na 52 gminy i powiaty województwa śląskiego, które otrzymały dofinansowanie z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji do tej pory tylko osiem rozstrzygnęło przetargi na wyłonienie wykonawcy. Pozostałe mają na to już tylko dwa tygodnie. - Zrobimy wszystko, by zdążyć, ale pewności dać nie możemy - mówią samorządowcy. Śpieszyć się jednak nie muszą. Ministerstwo nie ma żadnego "bata", którym mogłoby zmusić ich do szybszej pracy.

W pierwszej turze Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych samorządowcy z naszego regionu złożyli 185 wniosków na łączną kwotę 182,6 mln złotych. Do podziału było jednak tylko 62,5 mln złotych, więc ostatecznie dofinansowanie otrzymało tylko 17 powiatów i 35 gmin. Lista wybrańców została przedstawiona na przełomie grudnia i stycznia. Zgodnie z ustalonym przez ministerstwo harmonogramem, do końca marca mają oni rozstrzygnąć przetargi na wyłonienie wykonawców, tak by przed grudniem mogły zakończyć się prace w terenie.

O zbliżającym się terminie przypomniał niedawno samorządowcom urząd wojewódzki. W odpowiedzi otrzymał informację, że jak do tej pory rozstrzygniętych zostało osiem przetargów (w Siemianowicach, Wodzisławiu, Jaworznie, Radlinie, Czeladzi, Milówce i dwa w powiecie częstochowskim). W przypadku 36 postępowanie przetargowe jest w toku, a z ośmiu nie dotarły żadne wieści, co może wskazywać, iż cała procedura jeszcze się nie zaczęła.

- Nie mamy instrumentów prawnych, by w tej kwestii wpływać na samorządy. Mogliśmy im tylko przypomnieć i mieć nadzieję, że wszyscy zdążą na czas - mówi Aleksandra Wilk z Wydziału Zarządzania Funduszami Europejskimi Urzędu Wojewódzkiego.

Wśród samych samorządowców póki co panuje umiarkowany optymizm. Liczą, że rzutem na taśmę uda im się zdążyć z rozstrzygnięciem przetargów przed końcem miesiąca.

- Otworzyliśmy już oferty. Obecnie trwa sprawdzanie dokumentacji, ale to już formalność. Zdążymy przed końcem miesiąca i na dodatek sporo zaoszczędzimy. Zamiast planowanych siedmiu milionów złotych inwestycja kosztować będzie niecałe pięć milionów - zapowiada Tadeusz Marszolik, wicestarosta powiatu miko-łowskiego. Na przebudowę drogi i reorganizację ruchu powiat otrzymał trzy miliony złotych - maksimum tego, co można było dostać. Taką samą kwotę wywalczył powiat raciborski - jak do tej pory żadna firma nie wykazała jednak zainteresowania wartym w sumie prawie 6,5 mln złotych zleceniem. Urzędnicy czekać będą na oferty do 24 marca.

- Jeśli dokumentacja będzie kompletna i nie trzeba będzie w niej niczego uzupełniać, to powinniśmy zdążyć. To już jednak nie zależy od nas, a wyznaczony przez ministerstwo termin jest dość karkołomny - ocenia sekretarz powiatu raciborskiego Beata Bańczyk.

W ostatnim momencie przetargi zamierza też rozstrzygać liderujące wśród gmin (3 miliony złotych dotacji) Bielsko-Biała, gdzie za otrzymane z ministerstwa dofinansowanie przebudowana ma być ulica Kolista oraz Zabrze (2,6 mln. złotych na budowę ronda), gdzie otwarcie kopert nastąpi 25 marca.

Jakie konsekwencje czekają tych, którzy nie zdążą rozstrzygnąć przetargów w wyznaczonym przez MSWiA terminie? Pytanie to najwyraźniej wywołało lekką konsternację wśród urzędników resortu, gdyż na odpowiedź czekaliśmy niemal cały dzień. W końcu jednak rzeczniczka MSWiA, Wioletta Paprocka wyjaśniła nam, iż w programie budowy schetynówek nie ma słowa o skutkach niedotrzymania przez samorządy wyznaczonych im terminów. Teoretycznie pewne zmiany pod tym względem może wprowadzić nowelizacja ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. W praktyce szczegóły jej zapisów określi dopiero rozporządzenie Rady Ministrów.

Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych zakłada modernizację lub budowę ok. sześciu tysięcy kilometrów dróg gminnych i powiatowych w całym kraju. Zadanie to ma być realizowane na przestrzeni trzech lat - od roku 2009 do 2011. Z budżetu państwa przeznaczono na ten cel 3 miliardy złotych - mają one zostać po równo (tj. po 187,5 mln zł.) podzielone między 16 województw. Drugie tyle z własnych budżetów wyłożą zgłaszające je samorządy. W każdym województwie składane przez samorządy wnioski ocenia powołana przez wojewodę komisja, po czym lista najlepszych projektów przekazywana jest do zakwalifikowania resortowi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!