Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeśli nie umiemy żyć bez telefonu, to choć używajmy go kulturalnie [ZAKAZANE DZWONKI]

Karol Świerkot
Dzień bez telefonu? Po co utrudniać sobie życie
Dzień bez telefonu? Po co utrudniać sobie życie Piotr Krzyżanowski
Telefon komórkowy towarzyszy nam dzisiaj wszędzie. Jednak, jak zauważają specjaliści, nie ma w tym nic złego. To po prostu znak czasu. A takie dni jak wczorajszy "Dzień bez telefonu komórkowego" powinniśmy traktować raczej z przymrużeniem oka.

- Ewentualnie możemy przy takiej okazji zwrócić uwagę, czy potrafimy bez komórki żyć, bo na pewno są osoby, które mają z tym problem - mówi dr Krzysztof Puchalski, socjolog zdrowia z Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

Nawet jeśli nie potrafimy wyłączyć komórki nawet na chwilę, to dopóki jest to kwestia naszego wyboru, problemu nie ma. - Trzeba zadać sobie pytanie, czy chcę być cały czas online, czy nie. To kwestia indywidualnego wyboru. Chociaż czasem jest problem z podjęciem takiej decyzji - tłumaczy socjolog.

Jeśli już jednak faktycznie bez komórki żyć nie potrafimy, zadbajmy o to, aby niestosownym dzwonkiem czy powitaniem poczty głosowej nie zaprzepaścić swojej szansy na dobrą pracę, a w najlepszym przypadku, by nie narobić sobie wstydu. Bo nie każdy dzwonek, który budzi rozbawienie naszych znajomych, zostanie dobrze odebrany np. w miejscu pracy, czy podczas spotkania biznesowego.

- Wbrew pozorom to nie jest obojętne, jaki dzwonek ustawiliśmy w swoim telefonie. Są dzwonki obraźliwe, niejednoznaczne, które mogą zostać źle zinterpretowane przez otoczenie. Powinniśmy ich unikać - tłumaczy Agnieszka Dunaj, specjalista savoir-vivre z Uniwersytetu Śląskiego.

JAK BEZPIECZNIE UŻYWAĆ TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH [SPRAWDŹ]

Nie tylko na dzwonek powinniśmy jednak uważać, podobnie sprawa ma się z muzyką zastępującą tradycyjny sygnał oczekiwania na połączenie. Ta również wiele o nas mówi potencjalnemu rozmówcy. - W telefonach służbowych powinniśmy unikać tego rodzaju melodii, w prywatnych nie możemy ograniczać wolności, ale warto się zastanowić co zagra rozmówcy - przekonuje. - Trzeba brać pod uwagę że różne osoby do nas dzwonią, np. przyszły pracodawca. Z telefonem jest trochę tak jak z Facebookiem. To nasza prywatna sprawa, ale pracodawcy mogą śledzić co upubliczniamy. Możemy zostać posądzeni o zbytnią frywolność, której szef nie zaakceptuje - tłumaczy Agnieszka Dunaj.

Bo telefon komórkowy coraz częściej mówi więcej o naszej kulturze osobistej, którą można ocenić odsłuchując przywitanie w poczcie głosowej. - Takie powitanie powinno zawierać oficjalny komunikat, imię i nazwisko i wiadomość np. oddzwonię później. Szczególnie w telefonach służbowych - dodaje Dunaj.
Warto pamiętać także, gdzie telefon odebrać i jak przez niego rozmawiać. - Oprócz miejsc oczywistych, jak miejsca kultu i szpitale, warto ograniczyć rozmowy np. w autobusie czy innych miejscach, w których nie jesteśmy sami - tłumaczy.
Karol Świerkot

Tych dzwonków lepiej unikajcie, jeśli nie chcecie narobić sobie wstydu

Lady Gaga - Poker Face. Z tym dzwonkiem w telefonie na pewno dobrego wrażenia na przyszłym pracodawcy nie zrobicie. Szczególnie dotyczy to mężczyzn.

PSY - Gangnam Style. Piosenka bijąca jeszcze nie dawno rekordy popularności, która doczekała się kilku coverów i autorskich teledysków, niekoniecznie będzie dobrze brzmieć w naszym telefonie. Szczególnie w oficjalnych miejscach.

Code Red - Kanikuły. Hit wakacji 2007 roku w wykonaniu tej niemiecko-rosyjskiej formacji może doprowadzić do łez naszego klienta albo współpracowników. Jeśli ustawiliście go w telefonie, nie zapomnijcie wyciszyć głosu.

BassHunter - Boten Anna. Ten taneczny kawałek szwedzkiego wokalisty czas świetności dawno ma za sobą, nie brakuje jednak fanów utworu, którzy nadal uważają że są na topie.

Weekend - Ona tańczy dla mnie. O gustach muzycznych się nie dyskutuje, jednak nie każdy wykaże się zrozumieniem dla naszego zafascynowania muzyką disco polo, dlatego lepiej ustawić klasyczny dzwonek np. nokia tune, niż narazić się na kpiny.

Psy, tyle, że te filmowe. Fakt, że cytaty z filmu "Psy" stały się klasyką, jednak "Co ty k... wiesz o zabijaniu ty stara d.. jesteś" jako sygnał przychodzącej wiadomości, prędzej nam zaszkodzi niż rozbawi otoczenie.

Dzwonki naśladujące księży. Bardzo popularne "Ktoś tutaj dzwoni, odbierz ten telefon" w aranżacji odprawianej mszy świętej, nie przysporzy nam sympatii szczególnie w środowiskach kościelnych. Może również zgorszyć, np. podczas przyjęcia urodzinowego.

Dzwonki szlacheckie. "Jaśnie panie sms zajechał śledziami" lub "Panie, dostałeś sms-a" mogą budzić szyderczy uśmiech, szczególnie podczas spotkań biznesowych i w sytuacjach formalnych.

Dzwonki miłosne. "Kochanie, dzwonię do Ciebie i dzwonię" czy "Kochanie to ja, twoja żona" będzie dobrym dzwonkiem wśród kolegów, nie w pracy.



*Superbudowa 2013. Najlepsza inwestycja woj. śląskiego OSTATNI DZIEŃ GŁOSOWANIA
*Marsz Autonomii 13 lipca 2013: ZDJĘCIA, WIDEO, KONTROWERSJE
*Groby wampirów odkryto w Gliwicach ZOBACZ ZDJĘCIA
*Jak zdać egzamin na prawo jazdy? ZOBACZ WIDEOTESTY i CZYTAJ PODPOWIEDZI

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!