Basen Aquarius w Zabrzu skończy firma z Gliwic. Koszt: 21...

  Basen Aquarius w Zabrzu skończy firma z Gliwic. Koszt: 21 milionów zł

  Bartosz Pudełko

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Plac budowy basenu Aquarius
  1/4
  przejdź do galerii

  Plac budowy basenu Aquarius ©Arkadiusz Gola

  Wszystko wskazuje na to, że zionąca od 10 miesięcy pustką budowa basenu Aquarius na os. Kopernika w Zabrzu na nowo zapełni się robotnikami w ciągu najbliższych tygodni. Miasto rozstrzygnęło przetarg na dokończenie pierwszej nowoczesnej pływalni w Zabrzu. Wygrało go Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego, którego propozycja okazała się najkorzystniejsza.
  Oferta firmy z Gliwic opiewała na 21 mln zł. W przetargu startował również warszawski Warbud, który zaproponował 10 mln zł więcej. - Kompletujemy teraz dokumentację i w tym tygodniu chcemy podpisać umowę. Wykonawca ma od podpisania 14 dni na rozpoczęcie prac, ale możliwe, że rozpocznie wcześniej - tłumaczy Agnieszka Bober, dyrektor Miejskiego Zakładu Kąpielowego w Zabrzu, który prowadzi inwestycję.


  Nowy wykonawca może więc wejść na plac budowy jeszcze w lipcu bądź na początku sierpnia. Prace będzie musiał zakończyć do 30 listopada. Później przyjdzie kolej na formalności i odbiory, które mogą potrwać ok. dwóch miesięcy. Pływalnia Aquarius byłaby więc otwarta najwcześniej na przełomie stycznia i lutego 2014 roku.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  KĄPIELISK W ŚLĄSKIEM JEST CORAZ MNIEJ [SPRAWDŹ GDZIE MOŻNA POPŁYWAĆ]


  Warto podkreślić, że Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego ma już doświadczenie na zabrzańskim gruncie. Firma zbudowała nowy budynek obsługi ruchu turystycznego Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej. Zrealizowała też inwestycje podobne do Aquariusa: basen Wodnik w Paniówkach i pływalnię w Żorach. Przypomnijmy: budowa basenu na os. Kopernika w Zabrzu stanęła pod znakiem zapytania w październiku ubiegłego roku po tym, jak główny wykonawca, Katowickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Budus, popadł w problemy finansowe. Firma ogłosiła upadłość układową, a negocjacje w sprawie pomocy w finansowaniu ze strony banków nie przyniosły skutku. W listopadzie 2012 roku Budus złożył wniosek o upadłość likwidacyjną, zaś miasto rozwiązało z nim umowę.

  Urzędnicy rozpoczęli batalię z formalnościami. Konieczne było przeprowadzenie inwentaryzacji prac, sporządzenie nowego kosztorysu i dopiero później możliwe było rozpisanie przetargu na dokończenie budowy. Ogłoszono go w maju, zaś decyzję podjęto w ubiegłym tygodniu.

  ODWIEDZAMY KĄPIELISKO LEŚNE W ZABRZU [ZDJECIA, CENNIK]

  Budus, jak się szacuje, wykonał ok. 40 proc. prac. Pocieszający jest jednak fakt, że w zdecydowanej większości gotowe jest to, co znajduje się na zewnątrz. Prace, które prowadzone są w środku, są w mniejszym stopniu zależne od pogody, mogą więc toczyć się jesienią. Przyszły wykonawca musi m.in. wykonać najważniejszy element, czyli całą technologię basenową, a także wewnętrzne instalacje i wykończenie wnętrz. Na zewnątrz trzeba dokończyć niewielką część elewacji i parkingi.

  Łaźnia Miejska jest nieczynna

  Zabrze cierpi na niedobór basenów. Latem jeszcze bardziej, zamknięta jest bowiem Łaźnia Miejska. Od 6 do 28 lipca w Łaźni trwa przerwa technologiczna. Oznacza to, że basen jest nieczynny. Tym samym w lipcu zabrzanie mogą ratować się jedynie Kąpieliskiem Leśnym lub basenami w sąsiednich miastach, których nie brakuje.  *Superbudowa 2013. Najlepsza inwestycja woj. śląskiego ZOBACZ
  *Marsz Autonomii 13 lipca 2013: ZDJĘCIA, WIDEO, KONTROWERSJE
  *Groby wampirów odkryto w Gliwicach ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Jak zdać egzamin na prawo jazdy? ZOBACZ WIDEOTESTY i CZYTAJ PODPOWIEDZI
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama