Płatne autostrady w Polsce. Ile to kosztuje? [ZOBACZ CENY ZA...

Płatne autostrady w Polsce. Ile to kosztuje? [ZOBACZ CENY ZA PRZEJAZD]

Paweł Pawlik

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Płatne autostrady w Polsce. Ile to kosztuje? [ZOBACZ CENY ZA PRZEJAZD]
1/2
przejdź do galerii

©Arkadiusz Gola

W Polsce do tej pory oddano do użytku około 1390 km autostrad. Większość z nich jest płatna, dlatego warto wiedzieć ile zapłacimy za przejazd wybraną drogą. Pisaliśmy już o najlepszych i najszybszych sposobach na wakacyjne podróże w głąb Polski. Dziś przyjrzymy się z bliska, za ile i jak szybko możemy dojechać do celu autostradami A1, A2 i A4. W podróż wybieramy się samochodem osobowym.
A1 Rusocin - Nowa Wieś za Grudziądzem, czyli Toruń - Gdańsk samochody osobowe - 29,90 zł

Pobór opłat odbywa się w systemie zamkniętym. Koszt przejazdu zależy od kategorii pojazdu oraz długości przejechanego odcinka, należność jest pobiera na końcu trasy przejazdu.

Na 152-kilometrowym odcinku autostrady A1 funkcjonuje dziesięć miejsc poboru opłat: Rusocin, Stanisławie, Swarożyn, Pelplin, Kopytkowo, Warlubie, Nowe Marzy, Lisewo, Lubicz, Nowa Wieś. Stacje poboru opłat (SPO), za wyjątkiem zlokalizowanych w pasie autostrady placów poboru opłat (PPO), zainstalowane zostały na drogach dojazdowych (tzw. łącznicach) węzłów autostradowych.

Przy wjeździe na autostradę każdy kierowca powinien pobrać bilet upoważniający do jednorazowego przejazdu na trasie Rusocin – Nowa Wieś. Bilet należy zachować do kontroli w punkcie opłat, na jego podstawie zostanie naliczona opłata. W razie braku biletu wjazdowego kierowca będzie musiał zapłacić maksymalną kwotę zgodnie z obowiązującą tabelą opłat.

Autostrada A4

Katowice – Kraków jako pierwsza w Polsce zaczęła pobierać opłaty. Obecnie samochody osobowe za pokonanie tej trasy płacą 18 zł (61 km).

A4 jest także płatna na odcinku Wrocław – Gliwice. Za przejazd całym, ponad 160-kilometrowym odcinkiem od Sośnic pod Gliwicami do węzła w Bielanach Wrocławskich, kierowcy osobówek zapłacą 16,20 zł.

Za darmo natomiast pojedziemy A4 na terenie aglomeracji śląskiej oraz od Wrocławia do granicy z Niemcami, ponieważ ten odcinek nie spełnia wymagań płatnej autostrady.

A4 Krzyżowa - Zgorzelec (51,4 km)
Od Zgorzelca do Krzyżowej powstały cztery węzły drogowe: Zgorzelec, Godziszów, Bolesławiec, Krzyżowa (połączył A4 z A18 w kierunku Olszyny). Przejazd autostradą jest bezpłatny.
 • Brzezimiesz- Krajków - 1,40zł (14,170km)
 • Przylesie- Bielany Wrocławskie - 4,10zł (40,730km)
 • Przylesie - Krajków - 3,00zł (29,501km)
 • Przylesie- Brzezimiesz - 1,50zł (15,340km)
 • Prądy - Bielany Wrocławskie - 6,90zł (69,390km)
 • Prądy - Krajków - 5,80zł (58,170km)
 • Prądy- Brzezimiesz - 4,40zł (44,000km)
 • Prądy- Przylesie - 2,90zł (28,660km)
 • Dąbrówka - Bielany Wrocławskie - 9,10 (90,800km)
 • Dąbrówka -Krajków - 8,00zł (79,580km)
 • Dąbrówka- Brzezimiesz - 6,50zł (65,410km)
 • Dąbrówka- Przylesie - 5,00zł (50,070km)
 • Dąbrówka- Prądy - 2,10zł (21,410km)

1 3 4 5 6 »

Komentarze (13)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Błąd

Co Wy tu Droga Redakcjo robicie (gość)

Zgłoś naruszenie treści

"Od Sośnicy pod Gliwicami" nie ma się co czepiać, ale w tej sytuacji jednak jest to poważny błąd. Nie ma Sośnic pod Gliwicami, jest za to Sośnica - jedna z dzielnic.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Oszuści!!!!!

59 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Nikt nie pisze o oszustwie,z godnie z dyrektywą UE i dotacją do budowy autostrady A1 inwestorzy nie mogą pobierać przez pięć lat za 1 kilometr przejechany autostradą 0,10 zł,czyli 10 groszy.a jadąc...rozwiń całość

Nikt nie pisze o oszustwie,z godnie z dyrektywą UE i dotacją do budowy autostrady A1 inwestorzy nie mogą pobierać przez pięć lat za 1 kilometr przejechany autostradą 0,10 zł,czyli 10 groszy.a jadąc z Gdańska do Torunia,czyli 153 km pobierana jest opłata za cały odcinek aż do Strykowa 294km.W polsce to już nie kryją się z oszukiwaniem i okradaniem polaków.Nie ma na to bata.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
szkoda

może by Pomógł (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

że nie ma już Osamy

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Polska glupota.

I T U L. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Co za idiota zaplanowal bezposerednio bramki oplat na bezposeredniej autostradzie. Czy niemozna to bylo zrobic juz na samych zjazdach czyli poza autostrada.Np jadac autostrada z Frankfurtu /Odra do...rozwiń całość

Co za idiota zaplanowal bezposerednio bramki oplat na bezposeredniej autostradzie. Czy niemozna to bylo zrobic juz na samych zjazdach czyli poza autostrada.Np jadac autostrada z Frankfurtu /Odra do Warszawy trzeba pare razy stawac i placic .Czy po to jest autostrada azeby na niej stac w kolejce ? Mozna to bylo wybudowac 100 lub 200 metrow po zjezdzie a w najgorszy stali by po prawej stronie a ci co jada dalej swobodnie mogliby jechac dalej . Chyba to jest glupota na polski sposob. Widzieli to ulomni ministrowie we Wloszech gdzie to sie tak budowalo 40 lat temu.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Autostradowy rozboj

Niagarafallski (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Ale z Was zdzieraja!
Przyklad: New York Thruway od zjazdu 49 (Williamsville) do zjazdu 47 (Rochester) kosztuje dla samochodow osobowych $1.85 a E-Z Pass nawet $1.76.
Dystans 38.7 mili czyli tyle...rozwiń całość

Ale z Was zdzieraja!
Przyklad: New York Thruway od zjazdu 49 (Williamsville) do zjazdu 47 (Rochester) kosztuje dla samochodow osobowych $1.85 a E-Z Pass nawet $1.76.
Dystans 38.7 mili czyli tyle ile wynosi dlugosc autostrady A4 od Katowic do Krakowa, gdzie naliczana jest oplata 18zl.
Czyli tyle co w/wym. przykladzie za trojosiowa ciezarowke. Prosze sobie przeliczyc.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
płatne autostrrady

kąkol (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

kolejny przekręt rządowców. Dlaczego my ludzie cywilni mamy płacić za autostrady, które to pieniądze dostaliśmy od unii, które nie są pieniędzmi polityków, tylko na wszystkich polaków. Zatem...rozwiń całość

kolejny przekręt rządowców. Dlaczego my ludzie cywilni mamy płacić za autostrady, które to pieniądze dostaliśmy od unii, które nie są pieniędzmi polityków, tylko na wszystkich polaków. Zatem dlaczego od nas zwykłych ludzi pobiera się pieniądze, to nie jest prywatna własność polityków w rządzie. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Opłaty Drogowe

SJZ Jaro (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

8,5 € Kosztuje Winieta w Austrii na 10 dni !!! To mniej więcej tyle ile kosztuje jednorazowy przejazd A1 w kierunku Gdańska. Premier miał gest jako dobry ojciec zrobił darmowe weekendy, ale to nie...rozwiń całość

8,5 € Kosztuje Winieta w Austrii na 10 dni !!! To mniej więcej tyle ile kosztuje jednorazowy przejazd A1 w kierunku Gdańska. Premier miał gest jako dobry ojciec zrobił darmowe weekendy, ale to nie zmieni mojego zdania, że żyjemy w złodziejskim kraju...zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
pawel

mafijni złodzieje (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 39 / 19

w austrii za dobę przejazdu autostradami płacisz 2 euro...ten kraj jest skorumpowany tak samo jak ruscy w pizde lać władze i lochów

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
oplaty autostradowa

kazek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 36 / 55

badzcie zadowoleni ze za jazde rowerem nie musicie placic sami zescie wybrali takich wybrali a ja sobie smigam normalnymi drogami

Zdjęcie autora komentarza
Chciałbym poruszyć dwa wątki.

Józef Brzozowski

Zgłoś naruszenie treści / 30 / 53

Autostrady w znikomym stopniu budowane są przez prywatny kapitał. Nic mi do tego, jak ktoś wybuduje sobie prywatną drogę i będzie pobierać kosmiczne opłaty. Gdyby jednak próbował zmonopolować...rozwiń całość

Autostrady w znikomym stopniu budowane są przez prywatny kapitał. Nic mi do tego, jak ktoś wybuduje sobie prywatną drogę i będzie pobierać kosmiczne opłaty. Gdyby jednak próbował zmonopolować teren, to inna sprawa.

Natomiast większość autostrad budowana jest za unijne i nasze pieniądze. Sami sobie robimy świństwo?

Niedawno czytałem że brakujący odcinek A1, czyli Tuszyn-Pyrzowice wybuduje nie GDDKiA, ale drogowa spółka specjalnego przeznaczenia (chcą zabrać przyzwoitą drogę – darmową Gierkówkę i na jej śladzie budować autostradę). Opracowano projekt nowelizacji ustawy o drogowych spółkach specjalnego przeznaczenia, i że znalazło się zastrzeżenie że stawka za przejazd kilometra autostrady nie może być wyższa niż 2 zł.
DWA ZŁOTE ZA KIELOMETR PRZEJAZDU AUTOSTRADĄ, nawet jak dla TIR-a to chyba zdzierstwo. 200 zł za przejechanie 100 kilometrów autostradą.
A nasi południowi sąsiedzi, zarówno Czesi jak i Słowacy mają winiety. Koszt takiej winiety dla samochodu osobowego na cały rok to około 200 zł.

Wątek drugi, to budowa autostrad. Jak to jest że w Polsce, w porównaniu z innymi krajami, mamy tanią siłę roboczą, stosunkowo tanie materiały, a koszt budowy 1 km autostrady jest większy niż w większości państw europejskich?

Mnie się wydaję że mocno do tego przykłada się budowa podwójnych wiaduktów i place do ręcznego poboru opłat. Mamy od 2011 roku elektroniczny system poboru opłat, nawet na innych drogach niż autostrady i drogi ekspresowe. Po co budować skąplikowane węzły do ręcznego pobierania opłat?
Via-TOLL to chyba prywana firma. Po co GDDKiA pośrednik do zbierania haraczu. Ale najtaniej, zamiast skąplikowanych zjazdów i elektronicznego systemu pobierania opłat, byłoby wprowadzenie winiet (z rozsądną, ludzką ceną).

Co nie pozwala rządowi RP i ministerstwu komunikacji na wprowadzenie najtańszej wersji pokrywania kosztów eksploatacji dróg? Arogancka postawa że kierowcy i tak za każdą urzędniczą głupotę muszą zapłacić?

Jest jeszcze trzeci, lokalny wątek. Odcinek A1 od węzła Pyrzowice do granicy z Czechami.

Ten odcinek autostrady, ze względu na duże koszty społeczne powinien być wyłączony z opłat dla wszystkich, również samochodów ciężarowych, bo stanowi centralną obwodnicę pomiędzy takimi miastami jak Tarnowskie Góry, Piekary Śląskie, Radzionków, Bytom, Zabrze, Gliwice, Knurów, Czerwionka-Leszczyny, Żory, Rybnik, Jastrzębie-Zdrój, Wodzisław Śląski, Bohumin, Ostrava. Po Czeskiej stronie odcinek 22 km od granicy z Polską do Ostravy jest wyłączony z obowiązku posiadania winiety, czyli przejazd jest darmowy.

Dziś, przez nasz rejon w kierunku południowej granicy przebiegają trzy drogi główne: DK 81, to jest Wiślanka – droga dwujezdniowa, wyłączona z ruchu miejskiego Żor, A1 i DK 78 to jest droga jednojezdniowa, przebijająca się przez Rybnik i Wodzisław Śl.). Na Wiślance i autostradzie są bramownice viaTOLL, a na DK78 nie ma. Bramownice viaTOLL należałoby przenieść z A1 na DK78 bo kierowcy samochodów ciężarowych chcący oszczędzić jadąc na południe nie jadą autostradą a cisną się niepłatną DK 78 przez Gliwice, Rybnik, Wodzisław Śląski.

Chciałbym aby autostrady budowane za nasze pieniądze nam służyły, nie zdziercom autostradowym.
zwiń

1 »

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo