Górnik z Jastrzębia odpowie za posiadanie materiałów...

  Górnik z Jastrzębia odpowie za posiadanie materiałów wybuchowych i stworzenie zagrożenia

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Górnik z Jastrzębia odpowie za posiadanie materiałów wybuchowych i stworzenie zagrożenia
  43-letni górnik z Jastrzębia Zdroju, który we wtorek chodził po mieście z grożącym eksplozją materiałem wybuchowym - metanitem - odpowie za stworzenie zagrożenia dla życia i zdrowia wielu osób oraz posiadanie ładunków wybuchowych. Grozi mu 8 lat więzienia.
  Górnik z Jastrzębia odpowie za posiadanie materiałów wybuchowych i stworzenie zagrożenia
  Metanit to materiał wybuchowy stosowany do robót strzałowych w kopalniach. Górnik miał przy sobie trzy naboje z tym materiałem o łącznej wadze blisko pół kilograma. Ładunki były połączone przewodami elektrycznymi, a w dłoni mężczyzna trzymał baterię, która mogła zainicjować wybuch.

  - Stworzone przez 43-latka zagrożenie było jak najbardziej realne; posiadane przez niego materiały faktycznie mogły wybuchnąć - powiedziała w środę rzeczniczka jastrzębskiej policji Magdalena Szust.


  We wtorek mężczyzna, w którego organizmie stwierdzono ponad dwa promile alkoholu, trzeźwiał w policyjnym areszcie. W środę rano rozpoczęło się jego przesłuchanie. Policjanci chcą m.in. ustalić jak wszedł w posiadanie materiałów wybuchowych. Wiele wskazuje na to, że mężczyźnie udało się ukraść je z kopalni.

  O tym, że pijący w barze piwo mężczyzna ma przy sobie materiały wybuchowe, policjanci zostali powiadomieni we wtorek w południe. 43-latek miał grozić, że wysadzi się w powietrze. Spod jego ubrania wystawały przewody elektryczne. Klienci lokalu próbowali obezwładnić mężczyznę, ale ten wyrwał się im i zaczął uciekać wzdłuż bloku mieszkalnego. Wkrótce potem został zatrzymany przez policjantów.

  - Na miejsce skierowani zostali policjanci z katowickiego samodzielnego pododdziału antyterrorystycznego, specjalizujący się w rozpoznaniu minersko-pirotechnicznym, a także antyterroryści z Centralnego Biura Śledczego i przewodnik z psem do wyszukiwania ładunków wybuchowych - relacjonowała rzeczniczka policji.

  W czasie akcji zatrzymania 43-latka policjanci wytyczyli wokół strefę bezpieczeństwa, w której nie mogły przebywać osoby postronne. M.in. dzieci z pobliskiego przedszkola zostały odsunięte na bezpieczną odległość.

  Po zatrzymaniu mężczyzny policjanci przeszukali jego mieszkanie. Znaleźli nielegalną broń gazową.

  Rzeczniczka Jastrzębskiej Spółki Węglowej, skupiającej miejscowe kopalnie, Katarzyna Jabłońska-Bajer, powiedziała PAP, że górnicze materiały wybuchowe są ściśle reglamentowane, a pobierające je osoby są rygorystycznie rozliczane z ich wykorzystania. Jeżeli potwierdzi się, że mężczyzna wyniósł metanit z którejś z jastrzębskich kopalń, wdrożone zostanie postępowanie wyjaśniające - zapewniła rzeczniczka.PAP  *Superbudowa 2013. Najlepsza inwestycja woj. śląskiego ZOBACZ
  *Marsz Autonomii 13 lipca 2013: ZDJĘCIA, WIDEO, KONTROWERSJE
  *Groby wampirów odkryto w Gliwicach ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Jak zdać egzamin na prawo jazdy? ZOBACZ WIDEOTESTY i CZYTAJ PODPOWIEDZI
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szkoda kasy z NFZ

   Jorg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

   mieli wywieżć go na poligon i odpalić jednego idioty mniej !

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama