Ważne
  Wybory na prezydenta Gliwic. W 2014 roku Frankiewicz bez...

  Wybory na prezydenta Gliwic. W 2014 roku Frankiewicz bez konkurenta? [SONDAŻ]

  Joanna Oreł

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wybory na prezydenta Gliwic. W 2014 roku Frankiewicz bez konkurenta? [SONDAŻ]
  1/4
  przejdź do galerii

  ©Źródło: www.wyborynaslasku.pl

  Kto zostanie prezydentem Gliwic w 2014 roku? Z sondażu portalu www.wyborynaslasku.pl wynika, że największą przewagę w wyścigu do fotelu prezydenckiego uzyskał Zygmunt Frankiewicz, który rządzi miastem od 20 lat. Równocześnie PiS ma minimalną przewagę nad PO.
  CZYTAJ KONIECZNIE:
  Piotr Uszok, Zygmunt Frankiewicz, Jacek Krywult [OŚWIADCZENIA MAJĄTKOWE]


  W badaniu sondażowym w ramach projektu "Wybory na Śląsku" wzięła udział losowa grupa 593 mieszkańców Gliwic, którzy zadeklarowali, że będą głosowali w wyborach samorządowych w 2014 r.

  Jednym z pytań, jakie im zadano to: „Na kogo by Pan/Pani zagłosował/a w wyborach prezydenckich – na prezydenta miasta Gliwice w 2014 roku?”.

  CZYTAJ TAKŻE:
  Najlepszy prezydent: Uszok, Fudali, Frankiewicz... Zdziwieni? [Ranking Newsweek 2013]


  32,38 proc. ankietowanych odpowiedziało, że zamierza oddać głos na obecnego prezydenta Gliwic, Zygmunta Frankiewicza. Pozostałe nazwiska pojawiały się marginalnie: Jerzy Buzek - 1,18 proc., Jerzy Polaczek ok. 1 proc., a nieliczni chcieliby, żeby prezydentem został Aleksander Chłopek (PiS), czy Marek Widuch (SLD). Dwaj ostatni byli rywalami Frankiewicza w wyborach samorządowych w 2010 roku. Co ciekawe, ponad 63 procent osób wciąż nie wie na kogo oddać głos w wyborach na prezydenta Gliwic w 2014 roku.

  Według autorów (portal www.wyborynaslasku.pl) badania wyniki badania świadczą o tym, że:
  • W Gliwicach jest duży elektorat niezdecydowanych wyborców. Wydaje się, że są to m.in. byli, tzw. „słabi wyborcy” prezydenta Frankiewicza, którzy nie podjęli jeszcze decyzji na kogo przenieść swój głos;
  • Zygmunt Frankiewicz jest zdecydowanie najbardziej rozpoznawalnym politykiem lokalnym, co nie powinno dziwić biorąc pod uwagę, że jest prezydentem Gliwic od 1993 r.;
  • Platforma Obywatelska nie ma na chwilę obecną rozpoznawalnego lidera w Gliwicach, który mógłby konkurować z dzisiejszym prezydentem miasta;
  • Sytuacja partii Prawo i Sprawiedliwość w Gliwicach, pod kątem możliwości rywalizacji w wyborach prezydenckich, bądź uzyskania dobrego wyniku – dla „pociągnięcia” listy do rady miasta – również wyglądają źle. Wśród PiS najlepszy wynik (ponad 1 proc.) uzyskał Jerzy Polaczek, który w okręgu gliwickim pojawił się dopiero w 2011 r. Kandydat PiS z 2010 r. uzyskał tylko 3 wskazania w całej próbie.


  Ankietowani w pytaniu zamkniętym mieli również odpowiedzieć na pytanie: „Na kogo by Pan/Pani zagłosował/a w wyborach prezydenckich – na prezydenta miasta Gliwice w 2014 roku – z podanych niżej kandydatów?”

  Wybór Frankiewicza zadeklarowało ok. 38 procent; kandydata PO - ok. 13 proc.; kandydata PiS-u - 14 proc.; kandydat Ruchu Palikota - ok. 4,3 proc.; kandydat SLD - ok. 8,4 proc.; kandydat PSL - ok. 0,67 proc., kandydat PJN - 2,8 proc.; kandydat Solidarnej Polski - ok. 1,7 proc.; kandydat KNP - 2,7 proc.; RAŚ - 0,67 proc. i inny kandydat - ok. 13 proc.  *Superbudowa 2013. Najlepsza inwestycja woj. śląskiego ZOBACZ
  *Marsz Autonomii 13 lipca 2013: ZDJĘCIA, WIDEO, KONTROWERSJE
  *Groby wampirów odkryto w Gliwicach ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Jak zdać egzamin na prawo jazdy? ZOBACZ WIDEOTESTY i CZYTAJ PODPOWIEDZI
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wybory

   xczarnecka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   witam nigdy frankiewicz czas aby przeszedl do lamusa gliwiczanie obudzcie sie wszyscy tylko nie on dosc narobil krzywdy

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama