18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Posłowie uchwalili prawo, które krzywdzi osoby niepełnosprawne

Agata Pustułka
Pozbawienie chorych świadczenia pielęgnacyjnego jest  nieludzkie
Pozbawienie chorych świadczenia pielęgnacyjnego jest nieludzkie 123RF
Sławomir Szamocki ma 41 lat, a od 19 lat - po urazie rdzenia kręgowego - jest osobą niepełnosprawną. - Nigdy nie prosiłem o pomoc i pomimo niskiej renty, którą otrzymuję - w wysokości 920 złotych, jedyne, co jest mi potrzebne, to opieka, bez której niemożliwe jest moje dalsze życie - mówi pan Sławomir.

- Dotychczas, to jest od śmierci moich rodziców, czyli od 4 lat, opiekowała się mną moja siostra, która poświęcała swój czas odebrany własnej rodzinie. Nie bez znaczenia jest i to, że straciła w ten sposób możliwość normalnego zatrudnienia, dzięki któremu mogłaby na stare lata otrzymać wypracowaną wyższą emeryturę. Niestety, od dnia 1 lipca siostra nie spełnia już koniecznych kryteriów, by otrzymać specjalny zasiłek pielęgnacyjny. Zostają mi tylko dwa wyjścia: złożyć wniosek do sądu o zgodę na eutanazję lub do domu opieki, co jest równoznaczne z eutanazją, tyle że ukrytą - dodaje zrozpaczony pan Sławomir.
Dlaczego tak się stało? Z powodu fatalnej nowelizacji przepisów określających kryteria przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego.

ZOBACZ TAKŻE:
ŚWIADCZENIE PIELĘGNACYJNE NIE DLA KAŻDEGO - ZMIANY OD 1 LIPCA

- Niestety, wprowadzenie nowego kryterium dochodowego - 623 złotych na osobę - sprawiło, że wiele uczciwych osób, wraz z utratą świadczenia, straciło także ubezpieczenie zdrowotne, a standard życia rodziny z osobą wymagającą 24-godzinnej opieki, uległ znacznemu pogorszeniu - mówi posłanka Platformy Obywatelskiej Danuta Pietraszewska z Rudy Śląskiej. I dodaje:

- Wprowadzone kryteria odbierają wielu osobom możliwość godnego życia. Dla rodzin, których członkowie - ze względu na konieczność sprawowania opieki nad niepełnosprawnym - nie mogą podjąć pracy bądź zrezygnowały z zatrudnienia na rzecz opieki nad nim, świadczenie pielęgnacyjne gwarantowało ubezpieczenie emerytalne i zdrowotne. Osobom, które z podanych powodów nie mogły podjąć zatrudnienia, świadczenie pielęgnacyjne dawało możliwość przynajmniej częściowego pokrycia kosztów związanych z opieką nad osobą niepełnosprawną, takich jak kupno leków czy niezbędnego sprzętu, np. materaca przeciwodleżynowego.

Zdaniem posłanki Danuty Pietraszewskiej, konieczna jest ponowna nowelizacja przepisów, uwzględniająca szerszą grupę uczciwych odbiorców tego świadczenia. Zasadność jego przyznawania powinny weryfikować ośrodki pomocy społecznej poprzez dokładne wywiady środowiskowe.

- Kryterium dochodowe w wysokości, jaka teraz obowiązuje, degraduje rodziny borykające się z problemem niepełnosprawności, a dodatkowo spycha je w sferę skrajnego ubóstwa, by nie powiedzieć wegetacji na granicy minimum biologicznego - ocenia posłanka Danuta Pietraszewska.

Niepełnosprawni nie mogą czekać

Danuta Pietraszewska, posłanka Platformy Obywatelskiej z Rudy Śląskiej:

W opisywanej sprawie do pani poseł Danuty Pietraszewskiej trafiło wiele sygnałów od opiekunów osób niepełnosprawnych. Napisała do niej między innymi pani Danuta Janoszka, opiekująca się niepełnosprawnym mężem.

- Ustawodawca nie wziął pod uwagę tego, że kwota ta jest zdecydowanie za niska. Czy ktoś zdrowy jest w stanie przeżyć miesiąc za 623 złote, a co dopiero osoba niepełno-sprawna i jej bliscy. Zupełnie zignorowano to, że my przecież ponosimy koszty związane z zakupem leków, środków higienicznych, wyższe są koszty utrzymania mieszkania, opłaty za energię elektryczną, bo na przykład materac przeciwodleżynowy włączony jest cały czas - stwierdziła pani Janoszka.

Rzecznik praw obywatelskich, prof. Irena Lipowicz:
- w sprawie nowelizacji ustawy - złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. TK ma orzec, czy jest ona zgodna z Konstytucją RP. Rozpatrzenie go może jednak potrwać, a niepełnosprawni i ich opiekunowie nie mogą przecież czekać w nieskończoność.

Być może parlamentarzyści naprawią niedawny błąd

Zmiana przepisów pozbawiła zasiłków tysiące opiekunów osób niepełnosprawnych. Posłowie chcą teraz naprawić błąd i przywrócić im prawo do świadczenia pielęgnacyjnego.

Posłanka Platformy Obywatelskiej Danuta Pietra-szewska z Rudy Śląskiej na najbliższym posiedzeniu Sejmu złoży w tej sprawie interpelację i namawia innych parlamentarzystów do takiej inicjatywy. Jak doszło do tego skandalu?

Do 2009 roku prawo do świadczenia pielęgnacyjnego mieli tylko rodzice dzieci niepełnosprawnych. Jednak orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego rozszerzyło katalog osób uprawnionych do otrzymywania tego świadczenia - na wszystkich członków rodziny. Nowelizacja, która weszła w życie w 2010 roku, spowodowała niemal trzykrotny wzrost wypłacanych świadczeń i - niestety - doszło do wielu nieprawidłowości, a także oszustw, bo część osób opiekowała się niepełnosprawnymi tylko na papierze. Ostatnia nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych miała wykluczyć nadużycia przy pobieraniu świadczenia pielęgnacyjnego, ale uderzyła w najsłabszych.

Kto ma orzeczenie

Osoba niepełnosprawna - to taka, kto posiada orzeczenie Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności w stopniu znacznym - z jednoczesnym wskazaniem konieczności stałego lub długotrwałego współudziału opiekuna w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, a także pomocy w zaspokajaniu potrzeb egzystencjalnych, którym sam niepełnosprawny nie może sprostać - z racji swoich ograniczeń zdrowotnych.



*Superbudowa 2013. Najlepsza inwestycja woj. śląskiego ZOBACZ
*Marsz Autonomii 13 lipca 2013: ZDJĘCIA, WIDEO, KONTROWERSJE
*Groby wampirów odkryto w Gliwicach ZOBACZ ZDJĘCIA
*Jak zdać egzamin na prawo jazdy? ZOBACZ WIDEOTESTY i CZYTAJ PODPOWIEDZI

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!