Kleszcze atakują. Wciąż przybywa ofiar [ZDJĘCIA,...

  Kleszcze atakują. Wciąż przybywa ofiar [ZDJĘCIA, INFOGRAFIKA]

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kleszcze łapią naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
  1/17
  przejdź do galerii

  Kleszcze łapią naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego ©Marzena Bugała-Azarko

  Mówią ci, że masz stwardnienie rozsiane albo chorobę stawów, a tak naprawdę kleszcz mógł cię ukąsić i zarazić boreliozą. Zakazić może kleszcz wyjęty zaledwie kilka minut po ukąszeniu, a bakteria może zaatakować każdy organ naszego ciała. W województwie śląskim zgłaszanych jest najwięcej w kraju przypadków zachorowań na boreliozę.
  W 2012 roku takich pacjentów ujawniono 1640, w całym kraju ponad 8 tysięcy, ale można śmiało założyć, że jest ich znacznie więcej. Wielu o chorobie dowie się po latach. W zeszłym roku najwięcej zachorowań tego typu zgłoszono na terenie nadzorowanym przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gliwicach (267 osób), Cieszynie (181 osób), Katowicach (162 osoby) oraz Bielsku-Białej (148 osób). Nie ma szczepionki na boreliozę, nie ma też skutecznych sposobów na kleszcze, gdyż nie mają one żadnych naturalnych wrogów.


  Lekarze bardzo różnią się też w spojrzeniu na metody leczenia, w tym długość antybiotykoterapii. Według badań, co piąty chory na boreliozę musiał odbyć około 30 wizyt u lekarzy różnych specjalności, by otrzymać wreszcie właściwą diagnozę. Objawy tej choroby mylone są z objawami stwardnienia rozsianego, reumatoildalnego zapalenia stawów, a także różnymi schorzeniami kardiologicznymi, psychicznymi albo pospolitą grypą.

  - Liczba pacjentów z boreliozą będzie rosnąć. Konieczna jest skuteczniejsza diagnostyka - mówi nam Lilianna Frankowska, prezes Stowarzyszenia Chorych na Boreliozę.

  Jeśli lato będzie upalne i suche (na co na razie się nie zanosi) to jest szansa, że jesienią będzie mniej kleszczy. Ostatni majowy wysyp był ogromny, choć spóźniony przez przedłużającą się zimę. Wobec kleszczy jesteśmy bezsilni, bo nie można stosować oprysków, gdyż używane preparaty przy okazji zabijają pożyteczne pszczoły. W przyrodzie też nie mają one wrogów. Niestety, ich aktywność trwa do końca listopada. Są więc wielkim zagrożeniem dla ludzi.

  - W Polsce dotychczas stwierdzono występowanie 19 gatunków kleszczy, stałych elementów naszej fauny. Najczęściej występuje i największe znaczenie medyczne oraz weterynaryjne ma kleszcz pospolity (Ixodes ricinus), zwany też pastwiskowym - mówi prof. Krzysztof Solarz z Wydziału Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

  CO ZROBIĆ PO UKĄSZENIU PRZEZ KLESZCZA? JAK WYCIĄGNĄĆ KLESZCZA? SPOSOBY NA KLESZCZE [SPRAWDŹ]

  Choć wielu pacjentów o boreliozie, którą najczęściej wywołuje zarażony bakterią kleszcz, dowiaduje się dopiero po latach, to właśnie często po wakacjach dochodzi do ujawnienia choroby. Trzeba więc unikać miejsc, w których kleszczy jest najwięcej. Z badań prof. Solarza przeprowadzonych w ramach projektu badawczego sfinansowanego przez rząd norweski, podczas którego sprawdzano ryzyko ekspozycji na kleszcze i choroby odkleszczowe na terenie południowej Polski, wynika że 21 proc. kleszczy było zakażonych krętkami Borrelia burgdorferi, a 5,7 proc. było zarażonych pierwotniakami wywołującymi babeszjozę - chorobę przypominającą malarię.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kleszcze

   liker (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 34

   Pamiętam jak mój pies w tamtym roku złapał babeszjozę, to ledwie go odratowaliśmy. Wet wtedy dał fiprex dla wszystkich zwierzaków i w tym roku już praktycznie kłopotu z kleszczami nie było, chociaż...rozwiń całość

   Pamiętam jak mój pies w tamtym roku złapał babeszjozę, to ledwie go odratowaliśmy. Wet wtedy dał fiprex dla wszystkich zwierzaków i w tym roku już praktycznie kłopotu z kleszczami nie było, chociaż w lasach było ich podobno jeszcze więcej niż w tamtym.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama