Robert Talarczyk w Teatrze Śląskim: Nowy szef zapowiada...

  Robert Talarczyk w Teatrze Śląskim: Nowy szef zapowiada ewolucję

  Katarzyna Pachelska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Robert Talarczyk ma 45 lat, urodził się w Katowicach
  1/2
  przejdź do galerii

  Robert Talarczyk ma 45 lat, urodził się w Katowicach ©Mikołaj Suchan

  Regionalizm z jednej strony i europejskość z drugiej: taki pomysł na Teatr Śląski imienia Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach ma jego nowy szef, Robert Talarczyk.
  W tym tygodniu ten 45-letni reżyser, aktor, scenarzysta, wokalista i autor piosenek został zaakceptowany przez Zarząd Województwa Śląskiego na stanowisko dyrektora najważniejszej sceny dramatycznej w naszym województwie. Obejmie tę funkcję od 1 września.

  W Teatrze Śląskim nastąpi więc zmiana warty, ale nie całej. Talarczyk na stanowisku dyrektora generalnego zastąpi Krystynę Szaraniec, która tę funkcję piastowała od 34 lat, oraz Tadeusza Bradeckiego, szefa artystycznego, obecnego w Katowicach od 6 lat.
  Jednak Robert Talarczyk złożył Krystynie Szaraniec propozycję zostania jego "prawą ręką" w kwestiach finansowych i administracyjnych. - Interes teatru wymaga, by przekazanie władzy odbyło się spokojnie, a dla mnie interes Śląskiego zawsze był najważniejszy - mówi Krystyna Szaraniec.

  Nowy szef Wyspiańskiego ma doświadczenie w kierowaniu teatrem. Przez osiem lat (2005-2013) rządził Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, który wyrósł na jedną z najciekawszych scen w Polsce. Za jego kadencji powstały tu takie, dyskutowane w całej Polsce, spektakle jak: "Żyd", "Bitwa o Nangar Khel", "Miłość w Königshütte".

  Talarczyk zna zespół TŚ. W tym roku zrealizował tu "Piątą stronę świata" wg powieści Kazimierza Kutza. Spektakl został laureatem 19. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

  Konkurs na stanowisko dyrektora Teatru Polskiego w Bielsku-Białej wygrał pochodzący z tego miasta Witold Mazurkiewicz (pokonał 30 konkurentów). W Teatrze Rozrywki w Chorzowie bez zmian: szefem będzie Dariusz Miłkowski, któremu w przyszłym roku stuknie 30 lat na tym stanowisku.

  Teatr Śląski. Informacje o największej scenie dramatycznej w regionie
  • To największa scena dramatyczna w województwie śląskim.
  • Widownia Dużej Sceny mieści ok. 400 osób. Dotacja samorządu woj. śląskiego dla Teatru Śląskiego wyniesie w tym roku 7,2 mln zł.
  • Gmach teatru przy rynku otwarto w 1907 r. Przez pierwsze 15 lat funkcjonował tu teatr niemiecki.
  • W 1922 r. zaczął działalność Teatr Polski w Katowicach. W 1936 r. teatr otrzymał imię Stanisława Wyspiańskiego, które nosi do dziś.
  • Po II wojnie światowej do Katowic przybył ze Lwowa cały pociąg z Polskim Teatrem Dramatycznym (z załogą, szefostwem, dekoracjami), który stał się fundamentem tworzonej na nowo sceny.
  • Występowały tutaj takie sławy jak: Aleksander Bardini, Tadeusz Łomnicki, Gustaw Holoubek, Krzysztof Kolberger, Marek Kondrat.
  • Gustaw Holoubek był nawet dyrektorem Teatru Śląskiego.
  • Teatr Śląski ma trzy sceny (Dużą, Małą i Scenę w Malarni). Jedna z nich mieści się w dawnej siedzibie loży masońskiej.
  • Scena w Malarni, odbudowana w zeszłym roku (ma m.in. klimatyzację), mieści się w dawnej sali inicjacji loży masońskiej w kamienicy przy ul. Teatralnej 4.
  • Najdłużej wystawiane przedstawienie to farsa "Mayday". Spektakl grany jest przy pełnej widowni od 20 lat!
  • W tym roku spektakl obchodził okrągły jubileusz. Był wystawiany ponad 400 razy, obejrzało go 160 tys. widzów. W dodatku grają w nim w większości ci sami aktorzy, którzy zaczynali 20 lat temu.


  Spełnia się właśnie jedno z moich największych marzeń

  Z Robertem Talarczykiem, nowym dyrektorem Teatru Śląskiego w Katowicach, rozmawia Katarzyna Pachelska
  Teatr Śląski to wielka machina, z wielkim budżetem. Niektórzy mówią też, że z przerostem etatów. Czy zamierza pan zreorganizować teatr? Jeśli tak, to w jaki sposób?
  Najpierw muszę się przyjrzeć tej instytucji od środka, a potem będę konsekwentnie, krok po kroku, zmierzał do wyznaczonego celu. Czyli uczynienia z tej sceny jednego z najważniejszych ośrodków teatralnych w Polsce, z aktywnym życiem artystycznym za granicą. Moim sposobem na zmiany w Teatrze Śląskim będzie ewolucja. Nie rewolucja. Żeby wywołać rewolucję, wystarczy laska dynamitu i podpalony lont. A potem zostaje już tylko przyglądać się zgliszczom. By coś zbudować, trzeba zacząć od fundamentów. A te w moim odczuciu są solidne.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   powodzenia

   decomarcel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 9

   Panie Robercie, bardzo się cieszę,że to właśnie pan będzie "dyrektorował" w tym teatrze, życząc powodzenia, życzę dużo cierpliwości i wytrwałości w kontaktach z władzami miasta i władzami...rozwiń całość

   Panie Robercie, bardzo się cieszę,że to właśnie pan będzie "dyrektorował" w tym teatrze, życząc powodzenia, życzę dużo cierpliwości i wytrwałości w kontaktach z władzami miasta i władzami województwa , bo to może być "najtrudniejsze zadanie"w pana dyrektorskiej karierze. Może jednak powinnam być spokojna znając pana szytwny kręgosłup polityczny. POWODZENIAzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nadzieja

   Madzik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 13

   Ciekawe czy zabierze z Bielska przyjaciół, a powinien

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   życzenia

   mm (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 18

   życzę powodzenia i spełnienia tego wspaniałego marzenia ...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dyrektor

   Oberschlesien (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 14

   Nareszcie Slazak na odpowiednim stanowisku i to na Gornym Slasku.Brawo


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dyrektor TŚ.

   Gość z City K. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 18

   Najtrudniejsze będzie nie ulegać naciskom Politycznym .konsekwencja swojej wizji ,a jak wiemy to się nie udało Jodlińskiemu z MŚ.Trzymam kciuki za Dr. Talarczyka ,Powodzenia .

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama