Jedziemy autostopem, czyli kto dziś jeszcze podwozi...

  Jedziemy autostopem, czyli kto dziś jeszcze podwozi autostopowicza

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dziś podróżowanie autostopem nie jest już tak łatwe i przyjemne jak czterdzieści lat temu
  1/2
  przejdź do galerii

  Dziś podróżowanie autostopem nie jest już tak łatwe i przyjemne jak czterdzieści lat temu ©Karolina Misztal

  No i zostałem autostopowiczem. Trochę z konieczności, ale trudno. Cóż robić. Na dobry początek tygodnia utknąłem w Woszczycach. Niby wszędzie blisko. Do Żor, Łazisk, Orzesza czy Mikołowa. Cóż jednak z tego, skoro nie mam samochodu, a na autobus musiałbym czekać dobre dwie godziny. Patrzę na rozkład jazdy i nie wierzę w to, co widzę. Mamy dzień roboczy, żadna tam niedziela czy święto. Środek najbardziej uprzemysłowionego regionu w kraju, a tu jakbym wpadł do jakiejś komunikacyjnej czarnej dziury.
  Na Śląsku kierowcy nie lubią autostopowiczów?

  No dobra, przecież czekać nie będę, bo robota czeka. Ruszam więc żwawym krokiem w stronę Orzesza. Kawałek podejdę, złapię stopa i podjadę, a tam już w pociąg i jazda! Przecież nie jednego stopa już się w życiu złapało - myślę sobie. Akurat. Nawet nie próbuję liczyć, ile samochodów mija mnie w ciągu kolejnej godziny. Żaden nie reaguje na mój wyciągnięty kciuk.

  Co niektórzy z kierowców rozkładają tylko bezradnie ręce pokazując, że oni tutejsi. A ja co, na Władywostok idę? Gdzie te czasy, gdy autostopem można było przemierzyć całą Polskę wzdłuż i wszerz - myślę sobie, przemierzając kolejne kilometry. Nie ja jeden mam takie wrażenie. Michał Witkiewicz, kierownik Międzynarodowych Mistrzostw Autostopowych, z żalem przyznaje, że złote czasy autostopu odeszły już w Polsce do przeszłości.

  - Zabijają go tanie bilety lotnicze. Jeśli ktoś może dolecieć do Barcelony za 100-150 złotych, to raczej nie będzie próbował tam dotrzeć stopem. Z drugiej strony w latach 90. XX wieku zmienił się też stosunek kierowców do autostopowiczów.

  Niestety, na gorsze. Zaczęto się ich obawiać, traktować jako potencjalne zagrożenie. I ta obawa pozostała do dzisiaj. Kiedy odbywa się jakaś impreza autostopowa i kierowcy wiedzą o niej z mediów, to są bardziej życzliwi, natomiast na co dzień zachowują się dość powściągliwie - mówi Witkiewicz, choć zastrzega, że wciąż są w Polsce regiony, gdzie złapanie okazji nie stanowi problemu. Należy do nich zwłaszcza ściana wschodnia: Bieszczady, Lubelszczyzna czy Podlasie.

  - Natomiast z aglomeracją śląską mam niemiłe doświadczenia. Tutaj można na długo utknąć. Choć z drugiej strony, jak się już coś złapie, to można dojechać od razu do końca trasy - komentuje Witkiewicz.

  Do Łodzi z Będzina, do Wrocławia z Wirku

  Szczęściu trzeba jednak umieć pomóc. Nie jest to trudne. Starczy zajrzeć do internetu. Na specjalnych stronach oraz forach poświęconych podróżowaniu stopem bez problemu można znaleźć porady, gdzie są najlepsze miejsca do łapania podwózki.
  Chcesz ruszyć w stronę Łodzi? Internauci z portalu www.autostopem.net proponują okolice Centrum Handlowego M1 w Będzinie. Kraków? 20 minut pieszo z dworca PKP Katowice, ul. Francuską w górę, zaraz za wiaduktem (A4) w lewo po schodkach i za 200 metrów stacja BP - czytamy na tym samym portalu. Wrocław? MOP Wirek (dzielnica Rudy Śląskiej - przyp. red.) przy autostradzie - radzą internauci. Dobre rady dotyczą zresztą nie tylko optymalnych lokalizacji, ale też najbardziej skutecznych strategii łapania okazji (rozważania z gatunku: lepiej z tabliczką informującą o celu podróży, czy bez), autostopowej etykiety (o czym rozmawiać z kierowcą, a o co lepiej nie pytać) oraz zasad bezpieczeństwa.

  Nie wszędzie możesz łapać stopa

  Swoje trzy grosze do takiego "poradnika autostopowicza" mogłaby też dorzucić policja. Nie wszędzie bowiem można łapać stopa. Wykluczone jest to przy autostradach. - Wyjątkiem są parkingi, stacje benzynowe i miejsca obsługi pojazdów - przypomina podkomisarz Mirosław Dybich z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Katowicach.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bo DZISIEY Z LUDZI ICZŁOWIEKA KTÓRY ZAUFA DRUGYMU ROBI SIE

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 16

   IDIOTE BRAK CZŁOWIECZEńSTWA W ITEResaH FLOREsaH POtrzeBNY.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bo DZISIEY Z LUDZI ICZŁOWIEKA KTÓRY ZAUFA DRUGYMU ROBI SIE

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 12

   IDIOTE BRAK CZŁOWIECZEńSTWA W ITEResaH FLOREsaH POtrzeBNY.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama