Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceny mieszkań w Polsce, ceny mieszkań na Śląsku: Gdzie kupisz najtańsze mieszkanie?

Karol Gruszka
Własne mieszkanie to jeden z najważniejszych celów w życiu każdego człowieka. Swoje cztery kąty do których można wrócić po ciężkim dniu w pracy są nie do przecenienia. Własne "m" daje bezpieczeństwo i poczucie stabilności. Niestety zakup mieszkania łączy się z ogromnymi kosztami, sięgającymi setek tysięcy złotych. Ceny mieszkań różnią się w zależności od miasta oraz dzielnicy w której planujemy zamieszkać.

Najdroższe mieszkania w Polsce nie koniecznie znajdują się w stolicach regionów. Co prawda Warszawa znajduje się w ścisłej czołówce najdroższych mieszkań w kraju, to nie umywa się jednak do nadmorskiej miejscowości Jurata. Za mieszkanie w tym nadmorskim kurorcie położonym na Półwyspie Helskim zapłacimy średnio 15500 zł za mkw.

Cena za mieszkanie w Juracie jest prawie dwukrotnie wyższa niż w Warszawie, gdzie cena za mkw używanego lokum to 8325 zł. Warszawę oprócz Juraty wyprzedzają takie turystyczne miejscowości jak Zakopane, w którym średnio za mkw zapłacimy 9520 złotych. W Sopocie cena mkw to średnio 9364 złote.

Osoby poszukujące swoich czterech kątów słono również zapłacą za mieszkania znajdujące się w w pobliżu dużych miejscowości, szczególnie w pobliżu Warszawy. W miejscowości Józefów cena mkw to 6350 złotych, w Konstancinie -Jeziornej to 6550 zł/mkw. Metr kwadratowy mieszkania w Pruszkowie to wydatek 6504 złote. Jak widać ceny w miastach pod Warszawą są znacznie wyższe niż w innych częściach kraju. Mieszkanie w podstołecznym Konstancinie jest niemal trzy krotnie wyższe niż mieszkanie w Zawierciu lub Żaganiu.

Ceny mieszkań Warszawa

Ceny mieszkań za m2 w Warszawie rozpoczynają się od około 7tys złotych, do ponad nawet 12 tys. złotych za mieszkania w Starym Mieście. Za mieszkanie 3 pokojowe w Śródmieściu o powierzchni około 72m2 zapłacimy ponad 500 000 złotych. Cena za m2 w Śródmieściu to około 8-10 tys. złotych.

Za nowie mieszkanie na Żoliborzu o powierzchni 56,70m2, 3 pokojami na parterze zapłacimy 7,800 złotych za mkw. Z kolei za nowe mieszkanie w dzielnicy Praga-Południe o wielkości 47,30mkw będziemy musieli zapłacić około 330 tys. złotych.

Warszawa pod względem wysokości cen mieszkań jest jednym z najdroższych miast w Polsce. Rynek wtórny w Warszawie nie jest dużo tańszy niż rynek pierwotny. Oznacza to, że cena mieszkania używanego może być porównywalna do ceny mieszkania nowego.

Ceny mieszkań Katowice

Za mieszkanie w stolicy woj. śląskiego średnio za mkw będziemy musieli zapłacić 3896 zł/mkw. Przykładowo za nowe mieszkanie na ul.Korczaka w dzielnicy Dąbrówka Mała zapłacimy 3 278 za mkw. Mieszkanie 3 pokojowe o powierzchni 58 mkw będzie więc nas kosztowało ponad 190 tys. złotych.

Na ul.Francuskiej w Katowicach cena za mkw mieszkania z rynku wtórnego to około 4 tys. złotych. Zdecydowanie taniej zapłacimy za mieszkanie w pobliskim Sosnowcu, gdzie cena za mkw to średnio 3 tys. złotych. Mieszkanie o powierzchni 47,70 mkw w Sosnowcu na ul. Sielec kosztuje około 125 000 tys. złotych na rynku wtórnym.

Ceny mieszkań w Krakowie

Stalica woj. małopolskiego nie należy do najtańszych w Polsce. Średnio za metr kwadratowy mieszkania w Krakowie trzeba zapłacić 6831 złotych. Za mieszkanie w Starym Mieście położone w kamienicy o wielkości 81 mkw zapłacimy około 700 tys. złotych.

Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem na zakup mieszkania w Krakowie jest skoncentrowanie się poza ścisłym centrum miasta.Tak na przykład za mieszkanie na Nowej Hucie o powierzchni 110 mkw zapłacimy 460 tys. złotych, czyli około 4 182 zł/mkw.

Tanie mieszkania

Ceny mieszkań zależą od wielu czynników. Ogromne znaczenie na ceny ma sąsiedztwo budynku. Jeżeli w sąsiedztwie znajdzie się jakaś rudera czy pustostan cena mieszkania pójdzie w dół. Znaczenie ma również stan techniczny budynku, infrastruktura znajdująca się w okolicy.

Poza tym ważne są czynniki społeczne. Czyli demografia danego miasta czy lokalizacji, migracje ludności, stopa bezrobocia i wiele, wiele więcej. Najtańsze mieszkania pochodzą z rynku wtórnego ich cena niejednokrotnie to wydatek około 1000 złotych za mkw.

Warto jednak pamiętać, że mieszkanie w starym budownictwie może wymagać kapitalnego remontu, który przekroczyć może koszt zakupu samego mieszkania. Oprócz tego takie mieszkania są zazwyczaj słabo wyposażone. Z danych GUS wynika, że aż jedna czwarta mieszkań w starym budownictwie nie posiada łazienki.

Jeżeli decydujemy się na zakup mieszkania musimy poważnie się zastanowić nad kilkoma kwestiami. Chcemy kupić mieszkanie z rynku wtórnego czy nowe? Różnica w cenie będzie znacząca, ale w przypadku mieszkania nowego sami decydujemy o aranżacji wnętrza. Oczywiście za nowym mieszkaniem często przemawiają też aspekty estetyczne danego lokum.

Cena jest czynnikiem, decydującym przy zakupie mieszkania. Tanie mieszkanie zazwyczaj wymagają jednak kapitalnego remontu. Dlatego może się okazać, że to co oszczędzimy na zakupie mieszkania pochłonie jego remont.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera