Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Detroit zbankrutowało:Kiedyś jedno z najbogatszych miast w USA ogłosiło upadłość [ZDJĘCIA, WIDEO]

Karol Gruszka
Kiedyś jedno z najbogatszych miast w Stanach Zjednoczonych. W Detroit znajdowały się siedziby takich firm jak: Ford, General Motors czy Chrysler. Miasto, kiedyś tętniące życiem z roku na rok zaczęło wymierać. Firmy zaczęły upadać, ludzie tracili pracę. Wczoraj, 18 lipca Detroit zbankrutowało. Wniosek o upadłość został złożony przez Kevyn Orr- komisarza ds.zarządzania kryzysowego. Bankructwo Detroit jest największym tego typu bankructwem w historii Stanów Zjednoczonych. Dług Detroit sięga 20 mld dolarów.

Gubernator stanu Michigan Rick Snyder przyjął już do wiadomości informację o bankructwie Detroit. W Marcu gubernator Snyder mianował Kevina Orra na nadzwyczajnego zarządce kryzysowego. Dał mu dzięki temu nieograniczone możliwości w celu rozwiązania finansowych problemów Detroit.

Niestety Orrowi nie udało się znaleźć 20 mld dolarów na pokrycie długów. Zrekonstruowanie budżetu nie powiodło się, Orr nie doszedł także do porozumienia z wierzycielami. Bankructwo Detroit musi zostać zaaprobowane przez sąd federalny. Sąd zdecyduje ile długu zostanie miastu umorzone.

Największym problem przed którym stanie miasto będzie negocjacja z funduszami emerytalnymi. Fundusze zainwestowały w obligacje miejskie, a od nich zależy wysokość emerytur pracowników miasta. Jeżeli nie uda znaleźć się porozumienia, na emerytów może spać spory problem z wysokością otrzymanych emerytur.

W latach prosperity Detroit było jednym z najważniejszych ośrodków przemysłu Stanów Zjednoczonych. Produkowano tu czołgi, samoloty oraz amunicję na potrzeby II wojny światowej. To właśnie m.in dzięki produkowanej w Detroit broni udało się pokonać III Rzesze w czasie II wojny światowej.

W roku 1950 w mieście żyło 1 mln 800 tysięcy mieszkańców. Po I wojnie światowej Detroit stało się miejscem osiedlenie wielu polskich emigrantów. Od roku 1960 populacja miasta zaczęła powoli się zmniejszać. Aż pięćdziesiąt lat później, w roku 2010 liczba ta zmniejszyła się o ponad połowę i wyniosła 713 tysięcy.

Bankructwo Detroit było powolne. Od 2008 roku Detroit wydaje na siebie około 100 mln dolarów więcej niż zarabia. W mieście przestało działać 40% oświetlenia ulicznego. Zamyka się miejsca użyteczności publicznej takie jak parki czy skwery. Miasto Detroit jest aktualnie jednym z najbardziej zrujnowanych miast w Stanach Zjednoczonych.

W Detroit znajduje się najwięcej na tle innych miast zrujnowanych fabryk, budynków mieszkalnych czy magazynów w przeliczeniu na ogólną powierzchnię miasta. W czasach kryzysu ludzie zaczęli powoli opuszczać Detroit. Do zwiększenia migracji przyczynił się również wzrost przestępczości.

W Detroit popełnia się aktualnie największa liczbę przestępstw w Stanach Zjednoczonych. Z miasta w pierwszej kolejności zaczęli uciekać bogaci mieszkańcy. Z tego też powodu do kasy miasta zaczęło spływać coraz mniej podatków. Miasto zaczęli opuszczać również emigranci z Polski, którzy napłynęli do Detroit w okresie między wojennym.

Polacy w pierwszej połowie ubiegłego wieku byli największą mniejszością narodową w Detroit. Pozostali w Detroit mieszańcy to w około 83% Afroamerykanie. Około 36% procent z nich żyje w skrajnym ubóstwie. Według mieszkańców winę za problemy Detroit ponoszą władze miasta. Poprzedni burmistrz miasta Qwame KilPatric został skazany za oszustwa finansowe oraz korupcję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo