Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

III Śląski Piknik Architektoniczny rozpoczęty [ZDJĘCIA]

Justyna Toros
materiały prasowe / repr. AG
W Parku Śląskim rozpoczął się III Śląski Piknik Architektoniczny. Współorganizatorem dwudniowej imprezy jest katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich, a głównym tematem - współpraca architektów z samorządami. Oczywiście rozmawiano także o Parku Śląskim.

- Park jest bardzo dobrze zaprojektowany, wszystkie założenia z lat 50. okazały się ponadczasowe - podkreśla Piotr Franta, architekt parku. - Nie oznacza to jednak, że nie powinien być uwspółcześniany - zaznacza.
Park Śląski przede wszystkim wymaga rewitalizacji zieleni, bo przez ostatnie dwadzieścia lat została bardzo zaniedbana.
Choć Henryk Mercik, miejski konserwator zabytków z Chorzowa, podkreśla, że zieleń należy chronić. - Tym bardziej że jest bardzo dobrze skomponowana z całym układem przestrzennym - podkreśla Mercik. Dodaje, że każda epoka powinna zostawić swój ślad, ale w odpowiednio wysokiej jakości i z szacunkiem do tego, co pozostawili poprzednicy.

A jakie zmiany warto w parku wprowadzić? Przede wszystkim unowocześnić obiekty - te w Śląskim Wesołym Miasteczku czy Kąpielisku "Fala". Nie można zapominać o kolejce wąskotorowej czy ośrodku harcerskim. Architekci, jako jeden ze słabych punktów parku, wymieniają również parkingi. - Są źle usytuowane - podkreśla Franta. - Park powstawał w czasach, kiedy poruszaliśmy się głównie tramwajami, teraz większość przyjeżdża do parku samochodem i potrzebna jest nowa analiza komunikacyjna. Oczywiście nie chodzi o to, żeby każdy obiekt miał własny parking, ale trzeba sprawdzić, gdzie można je wydzielić - dodaje.

ZOBACZ TAKŻE:
PARK ŚLĄSKI, SAMORZĄDOWCY I LEPSZA PRZESTRZEŃ

Od dawna powstają różne koncepcje zmian w Parku Śląskim; część z nich jest odrzucana, jednak podczas zeszłorocznego Śląskiego Pikniku Architektonicznego swoje pomysły przedstawili studenci. Okazuje się, że ich dwa pomysły były na tyle ciekawe, że zostaną zrealizowane.

- Zebraliśmy w zeszłym roku wiele ciekawych pomysłów i nad dwoma zaczęliśmy pracować - zdradza Arkadiusz Godlewski, prezes Parku Śląskiego. - Na pewno powstanie ogród japoński. Natomiast drugim zeszłorocznym projektem, nad którym pracujemy, jest rewitalizacja przestrzeni przed Halą Wystaw "Kapelusz". To centralne miejsce w parku i chcemy, żeby ludzie nie tylko tędy przechodzili, ale też chcieli zatrzymać się na dłużej. Koncepcję pokażemy za 2-3 miesiące - podkreśla.

Dodatkowo w planach jest stworzenie Śląskiego Parku Nauki, znajdującego się przy Planetarium Śląskim i połączonego ze Śląskim Miejscem Spotkań, które miałoby znaleźć się przy ulicy Siemianowickiej. Oba projekty są wpisane na listę projektów kluczowych województwa na lata 2014-2020.

Warto przypomnieć, że WPKiW, dziś nazywany Parkiem Śląskim, jest jedynym tak dużym obiektem w Europie, który powstał w ramach rewitalizacji terenów poprzemysłowych.



*Superbudowa 2013. Najlepsza inwestycja woj. śląskiego ZOBACZ
*Marsz Autonomii 13 lipca 2013: ZDJĘCIA, WIDEO, KONTROWERSJE
*Groby wampirów odkryto w Gliwicach ZOBACZ ZDJĘCIA
*Jak zdać egzamin na prawo jazdy? ZOBACZ WIDEOTESTY i CZYTAJ PODPOWIEDZI

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!