Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Geny i stres wpływają na ciśnienie

MIG
To nieprawda, że nadciśnienie dotyczy jedynie osób w starszym wieku
To nieprawda, że nadciśnienie dotyczy jedynie osób w starszym wieku 123rf
Co trzeci Polak cierpi na nadciśnienie tętnicze. Wbrew dość powszechnie panującym poglądom, nie jest to przypadłość zarezerwowana jedynie dla osób po pięćdziesiątce. - Każda grupa wiekowa jest narażona na tę chorobę i rozpoznaje się ją nawet u dzieci. Jeśli mowa o osobach młodych, to za główną przyczynę nadciśnienia uznaje się nieprzestrzeganie zdrowego trybu życia, w tym głównie otyłość i brak aktywności fizycznej - tłumaczy dr n. med. Aleksander Prejbisz, ekspert programu "Zdrowa ONA".

Jeśli w najbliższej rodzinie występowały przypadki nadciśnienia tętniczego (zwłaszcza gdy dotyczyło rodziców), powinniśmy szczególną uwagę poświęcić regularnej kontroli ciśnienia. Warto też unikać czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania.
Nadciśnienie może być też spowodowane niektórymi schorzeniami. Należą do nich m.in.:

Choroby nerek
Nerki odgrywają kluczową rolę w regulacji ciśnienia tętniczego, ponieważ pomagają utrzymać je na właściwym poziomie. Jeżeli nie funkcjonują prawidłowo, ciśnienie wzrasta. Działa to również w drugą stronę, ponieważ nadciśnienie może powodować zaburzenia w pracy nerek. Obie te choroby są często bagatelizowane, ponieważ przez długi czas nie dają żadnych objawów.

Cukrzyca
Nadciśnienie występuje u osób z cukrzycą 2-3 razy częściej niż u innych. W cukrzycy podwyższone ciśnienie pozostaje w ścisłej zależności z czynnością nerek i rozwojem chorób układu krążenia.

Otyłość
Szacuje się, że prawdopodobieństwo wystąpienia tego schorzenia jest dwa razy wyższe u osób otyłych niż u osób z prawidłową wagą. Lekarze podkreślają, że spadek wagi wiąże się z obniżeniem ciśnienia tętniczego.
Nie zawsze jesteśmy w stanie kontrolować przebieg chorób przyczyniających się do nadciśnienia. Na pewno jednak mamy wpływ na nasz tryb życia, a od niego także wiele zależy...

Niewłaściwa dieta i niehigieniczny styl życia bezpośrednio przyczyniają się do nadciśnienia. Jeśli chcemy kontrolować poziom ciśnienia, powinniśmy pamiętać, że podnosi je:

Spożywanie w nadmiarze soli kuchennej
Niestety, sól występuje w wielu pokarmach i często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie ilości jej spożywamy. Dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać 5-6 g, czyli jednej łyżeczki.

Używki
Alkohol i papierosy nie tylko nasilają ciężkość nadciśnienia tętniczego, ale również mogą sprzyjać wzrostowi ciśnienia tętniczego i rozwojowi innych chorób układu krążenia. Nawet jednorazowe wypalenie papierosa powoduje wzrost ciśnienia tętniczego skurczowego i rozkurczowego.

Stres i brak snu
Osoby żyjące w stresie, zabiegane czy niewyspane, mają także wyższe ciśnienie. W czasie snu ciśnienie spada o 10-20 mmHg. Jeżeli śpimy krócej niż 5-6 godzin na dobę, a do tego często się budzimy, jesteśmy bardziej podatni na rozwój nadciśnienia tętniczego.

Nadciśnienie tętnicze to choroba wciąż bagatelizowana.
- Niestety, nie zdajemy sobie sprawy z konsekwencji nieleczenia tej zdradliwej choroby - mówi prof. dr hab. n. med. Andrzej Januszewicz, hipertensjo-log, ekspert programu "Zdrowa ONA".
- Co więcej, czasami nawet po zawale serca czy udarze szukamy przyczyny zupełnie gdzieś indziej, nie przyjmując do wiadomości, że doprowadziło do tego długoletnie, nieleczone lub źle leczone nadciśnienie tętnicze.

Nadciśnienie niszczy...

Mózg - nadciśnienie powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych, a następnie wzrost ryzyka udaru mózgu. Może #zwiększyć ryzyko lub przyspieszyć rozwój demencji w wieku starszym.
Serce - przerost mięśnia sercowego, wzrost ryzyka miażdżycy i niewydolności serca oraz zawału.
Naczynia krwionośne - spadek elastyczności naczyń krwionośnych, a jednocześnie większe prawdopodobieństwo rozwarstwienia aorty.
Nerki - jedno z najczęstszych powikłań, które wiąże się z uszkodzeniem kłębuszków nerkowych filtrujących krew i postępującą niewydolnością nerek. Może to nawet oznaczać konieczność leczenia nerkozastępczego, czyli terapii dializą.
Oczy - zwężenie lub uszkodzenie naczyń siatkówki (tzw. retinopatia nadciśnieniowa), a w konsekwencji pogorszenie wzroku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!