Pod rozgrzanymi ulicami Stambułu

  Pod rozgrzanymi ulicami Stambułu

  Katarzyna Pachelska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Gdy na rozpalonych ulicach metropolii nad Bosforem kobiety mdleją z duchoty, sklepikarze tracą zdolność rachowania, a bezpańskie psy, których są tu tysiące, nie mają nawet siły sięgnąć po wyrzuconą z okna kość, pod ziemią, w cysternach, skąd ze wzgórz dostarczana jest woda dla miasta, jest niebiańsko chłodno.
  Ale to właśnie tam dochodzi do morderstwa. Ginie świeżo zaprzysiężony Albańczyk, członek cechu pracującego w wodociągach. Jeszcze nikt o tym nie wie, a na pewno bohater książki Jasona Goodwina "Kamienne węże" (kontynuacji "Drzewa Janczarów"), eunuch Jeszim, świetny kucharz i znawca francuskiej kultury.

  On wie tylko o zabójstwie doktora Lefevre'a, francuskiego archeologa. W dodatku Jeszim zostaje posądzony o zamordowanie doktora. Jako ostatni widział go żywego.

  Chcąc nie chcąc eunuch musi szybko odnaleźć prawdziwego mordercę doktora.

  Pomaga mu w tym ambasador nieistniejącej już wtedy Rzeczpospolitej (akcja rozgrywa się w latach 30. XIX w.) przy Wielkiej Ordzie, jego serdeczny przyjaciel Stanisław Padlewski. A skutecznie przeszkadza - żona Lefevre'a, piękna Amelie, która nie wierzy, że jej mąż nie żyje.

  "Kamienne węże" to nie tylko świetna kryminalna historia, ale również barwny portret Stambułu jako wielonarodowościowego tygla, poprzecinanego dodatkowo wieloma warstwami społecznymi. Tutaj każdy ma swoje miejsce, i zrobi wszystko, żeby je obronić. Grecy ze smykałką do interesów, Albańczycy - znawcy tajemnic olbrzymich cystern, zdolni do romantycznych zrywów (niczym lord Byron, nieustannie tu wspominany) Anglicy, gnieżdżący się w slumsach Żydzi czy Turcy, którzy wielbią umierającego sułtana i czekają na nowego.

  Jason Goodwin, "Kamienne węże", Wyd. Literackie, 2009, str. 400, cena: 32,90 zł

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama