Wielkie rżnięcie w Radzionkowie: Śląskie Mistrzostwa Drwali...

  Wielkie rżnięcie w Radzionkowie: Śląskie Mistrzostwa Drwali [ZDJĘCIA, WIDEO]

  Martyna Dyszka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Śląskie Mistrzostwa Drwali 2013 w Radzionkowie
  1/43
  przejdź do galerii

  Śląskie Mistrzostwa Drwali 2013 w Radzionkowie ©M. Dyszka

  Śląskie Mistrzostwa Drwali 2013 w Radzionkowie odbywają się od niedzielnego poranka w Riding Club. Biorą w nich udział nie tylko drwale z Polski, ale również z Czech i Słowacji.
  Specjalnie na Śląskie Mistrzostwa Drwali 2013 w Radzionkowie przyjechali czołowi zawodnicy, między innymi sześciokrotny triumfator zawodów w Bobrowie i aktualny mistrz Polski Jacek Stochniałek, zwycięzca Międzynarodowych Mistrzostw Drwali 2011 Roman Szala, czy też Jaroslav Perveka, słowacki zawodnik należący do ścisłej europejskiej i światowej.

  Wśród 20 zawodników, którzy biorą udział w Śląskich Mistrzostwach Drwali w Radzionkowie, znalazła się Julia Królik, pierwsza kobieta w historii Międzynarodowych Zawodów Drwali.
  Już po raz trzeci w tym roku konkuruje z innymi drwalami. - Mamy tartak i od dziecka pomagam w nim. Nie mam brata, więc muszę sobie jakoś dawać radę – opowiada 23-letnia Julia Królik. Dlatego piły i trociny to dla niej codzienność. – Tata jest ze mnie dumny i chwali się tym, choć nie chce się do tego przyznać – opowiada dziewczyna.

  Śląskie Mistrzostwa Drwali to pierwsza edycja tych zawodów, choć pomysł zrodził się już trzy lata temu. – Oglądałem kiedyś na Eurosporcie relację z takich zawodów i bardzo mi się to spodobało. Stwierdziłem, że to bardzo barwne i ciekawe wydarzenie – wyjaśnia Dariusz Kosiński, organizator Śląskich Mistrzostw Drwali. Chciał takie zawody zorganizować w Polsce, ale napotkał szereg barier głównie związanych z regulaminami federacji drwali. W tym roku udało się przeprowadzić konkretne rozmowy. Nie ukrywa, że chciałby zorganizować kolejne zawody, ale tym razem europejskie.


  Zawodnicy musieli się wykazać w pięciu konkurencjach. Mieli za zadanie ściąć 18-metrowe dłużyce i wyznaczyć dokładny kierunek obalania, zmienić łańcuch w pile łańcuchowej na czas, odciąć krążek drewna nie cieńszy niż 3 cm i nie grubszy 8 cm, odciąć krążki z dwóch kłód tak dokładnie, jak to możliwe bez uszkodzenia deski znajdującej się pod kłodą oraz obciąć w jak najkrótszym czasie 30 sztucznych gałęzi rozmieszczonych w uporządkowany sposób w tzw. okółkach kłodzie o długości 6 m. Dodatkową konkurencją jest łupanie klocków drzewa siekierą.  *Superbudowa 2013. Najlepsza inwestycja woj. śląskiego ZOBACZ
  *Marsz Autonomii 13 lipca 2013: ZDJĘCIA, WIDEO, KONTROWERSJE
  *Groby wampirów odkryto w Gliwicach ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Jak zdać egzamin na prawo jazdy? ZOBACZ WIDEOTESTY i CZYTAJ PODPOWIEDZI
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama