Śląskie wciąż czeka na XXI wiek. Raport GUS o e-wykluczonych

  Śląskie wciąż czeka na XXI wiek. Raport GUS o e-wykluczonych

  Sławomir Cichy, Joanna Pieńczykowska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Śląskie wciąż czeka na XXI wiek. Raport GUS o e-wykluczonych
  1/2
  przejdź do galerii

  ©arc

  Podczas gdy część mieszkańców naszego regionu coraz śmielej korzysta z najnowszych osiągnięć ery komputerów i internetu, w tym z oferty wirtualnych usług - druga część społeczeństwa coraz bardziej się oddala od głównego nurtu życia społecznego. To niebezpieczne zjawisko nazywane jest e-wykluczeniem. Dane są szokujące i nie dotyczą jakiejś tam "ściany wschodniej" czy Polski "B". W województwie śląskim jest aż 700 miejscowości, w których dostęp do szybkiego internetu ma mniej niż 30 proc. mieszkańców. Wśród nich, co wydaje się nieprawdopodobne są... Siemianowice Śląskie - siedemdziesięciotysięczne miasto w centrum aglomeracji!

  12,4 mln zł na internet w tym roku dla regionu  Urząd Marszałkowski w tym roku miał do podziału 12,4 mln zł na podłączenie, głównie obszarów wiejskich, do szerokopasmowego internetu. Łukasz Biernat-Birkowski zajmujący się rozwojem sieci internetowych mówi, że kwota, jaką dysponował marszałek, wystarczy do podłączenia... jednej miejscowości.

  - Nie wdając się w szczegóły dotyczące cen światłowodów, infrastruktury i kosztów budowy sieci powiem, że podłączenie jednego gospodarstwa domowego to wydatek rzędu 300-500 zł - wylicza.

  Zatem, gdyby opierać się na pieniądzach jedynie z dotacji marszałka, Śląskie zniknęłoby z mapy e-wykluczenia za... kilkaset lat.

  Dziś najlepszy dostęp do internetu mają mieszkańcy centralnej części woj. śląskiego, a najwięcej "białych plam" jest na północy i południu regionu. W wielu miejscowościach stopień nasycenia usługami dostępu do internetu to zaledwie kilkanaście procent, a są również takie, gdzie internetu nie ma w ogóle. Bariery w dostępie do internetu są również w powiatach nieodległych od centrum aglomeracji katowickiej, jak powiat gliwicki, tarnogórski, będziński czy siewierski. Trudności są też w powiatach pszczyńskim, raciborskim, rybnickim i wodzisławskim.

  Bez komputera, internetu, bez pracy  W prognozach Unii Europejskiej przewiduje się, że w 2015 roku na ok. 90 proc. stanowisk pracy wymagane będzie posiadanie co najmniej podstawowych kompetencji cyfrowych. Tymczasem, jak wynika z badań GUS, komputerem osobiście nigdy nie posługiwało się - aż trudno w to uwierzyć - 33,0 proc. całej polskiej populacji w wieku 16 lat i więcej, a Śląskie idealnie wpasowuje się w te statystyki.

  "Odsetek ten był bardzo silnie zróżnicowany według wieku. Wynosił od niespełna 2 proc. wśród osób w wieku 16-24 lata do niemal 94 proc. w grupie osób w wieku 75 lat i więcej" - czytamy w raporcie GUS.

  Problem dotyczy też najczęściej mieszkańców wsi i małych miast - tam aż 41 proc. osób nigdy nie posługiwało się komputerem. W największych miastach, liczących 500 tys. i więcej mieszkańców, tylko co piąta osoba nigdy osobiście nie posługiwała się komputerem, natomiast w najmniejszych, zamieszkanych przez mniej niż 20 tysięcy osób - mniej więcej co trzecia.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama