Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Woda dobra na upały. Powinniśmy jej pić dużo, ale dlaczego? [PORADNIK]

MOKR
Większość z nas świetnie wie, że podczas upałów powinniśmy pić dużo wody. Ale niewielu potrafi odpowiedzieć na pytanie: dlaczego? Okazuje się, że tajemnica tkwi w naszym organizmie, który jest tak "skonstruowany", że oddaje ciepło w procesie parowania. W zrozumieniu tego, jak działa nasz organizm, pomoże nam dr Andrzej Kędziorski, fizjolog z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

ZOBACZ KONIECZNIE:
CO PIĆ W UPAŁY? LEKARZE POLECAJĄ WODĘ. GAZOWANĄ?

- Organizmy zwierząt, zwłaszcza ptaków i ssaków, produkują ciepło - mówi dr Andrzej Kędziorski. - Oczywiście, nas też to dotyczy. Ponieważ organizm utrzymuje dość stałą temperaturę wnętrza ciała, nadmiar wytwarzanego ciepła musi być odprowadzany na zewnątrz. Zimą nie mamy z tym problemów, ale latem nasze organizmy przegrzewają się, zwłaszcza wtedy, gdy temperatury są bardzo wysokie. Dlatego konieczne jest, abyśmy się dobrze zabezpieczyli przy oddawaniu ciepła - dodaje.

Warto pamiętać, że istnieje jeden mechanizm, którym dysponujemy, jeśli chodzi o możliwości oddawania ciepła, gdy temperatura otoczenia jest zbliżona do temperatury naszego ciała lub wyższa - jest to parowanie wody, czyli pocenie się.

Latem, przy wysokiej temperaturze, organizm sam nam podpowiada, jak powinniśmy się zachować. Sami szukamy więc chłodnych pomieszczeń i cienia, pijemy dużo płynów.

W zależności od temperatury otoczenia i obciążenia wysiłkiem fizycznym, w ciągu dnia nasz organizm może stracić nawet ponad cztery litry wody wraz z potem. Pot jest słony, więc jeśli dużo się pocimy w ciągu dnia, dobrze jest uzupełnić ubytek soli w organizmie. Wskazane jest więc - na przykład - picie wody mineralnej niegazowanej.

- Dotyczy to szczególnie osób ciężko pracujących fizycznie, narażonych na ekspozycję słoneczną. One powinny pić wodę mineralną, żeby uzupełnić elektrolity - wyjaśnia dr Andrzej Kędziorski. - Zdrowe organizmy dobrze sobie radzą w czasie upałów, ale powinny uważać osoby z dolegliwościami kardiologicznymi - dodaje.

Te wszystkie zasady dotyczą także zwierząt. One też podczas upałów lubią leżeć na płytkach i kafelkach, bo wtedy się chłodzą. Toteż gdy psa albo kota zostawiamy na dłużej w domu, pamiętajmy o tym, żeby oprócz wody, pozostawić im otwarte chłodniejsze pomieszczenie.

*Elka rusza w Parku Śląskim WYBIERZ PATRONÓW GONDOLI
*Plaże nudystów na Śląsku i woj. śląskim: LISTA i ZDJĘCIA
*Wampiry z Gliwic miały kocie twarze ZOBACZ ZDJĘCIA i USTALENIA

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!