Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nalewka z wiśni [PRZEPISY]

Olga Wiśniowska
Nalewka z wiśni
Nalewka z wiśni arc Polskapresse
Wiesz jak zrobić nalewkę z wiśni? Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, czy nie spróbować samemu zrobić domową nalewkę, właśnie jest ku temu dobra okazja. Nalewka z wiśni nie jest trudna do wykonania. Jesteśmy w środku sezonu na wiśnie, więc warto podjąć wyzwanie i zrobić własną nalewkę z wiśni. Mamy dla Was ciekawy przepis.

Aby zrobić nalewkę z wiśni, przyda się... piwnica. Albo chociaż dobrze zamykana szafa w chłodnym kącie mieszkania. Chodzi o to, by nalewka z wiśni "dochodziła" w chłodnym, a przede wszystkim ciemnym miejscu.

Oczywiście ilu fanów takich trunków, tyle przepisów na nalewkę z wiśni. Baza składników jest jednak zawsze podobna.

Nalewka z wiśni: Składniki

- wiśnie z pestkami (1 kg)
- cukier (0,5 kg)
- spirytus (0,5 litra)
- wódka (0,5 litra)

Niezbędne narzędzie to oczywiście drylownica. Jej kupno nie powinno być większym problemem. Można również spróbować swoich sił w drylowaniu nożykiem, ale zmarnujecie na to cały weekend.

Większym problemem w przyrządzaniu nalewki z wiśni może okazać się zdobycie gąsiora. Takie naczynie znajdziecie na większości targowisk. W sklepach może być różnie.

Nalewka z wiśni: Przepis

Pierwszy krok to drylowanie. Uwaga! Na kilogram wiśni zostawiamy garść pestek. Przydadzą się do nadania aromatu.
Przygotowane wiśnie i łyżkę pestek wrzucamy do garnka lub słoika i zasypujemy cukrem. 0,5 kg cukru na 1 kg owoców da nam średnio słodką nalewkę z wiśni. Można więc dać go więcej lub mniej, zależnie od upodobań.

Słoik nakrywamy gazą lub ścierką z gumką i odstawiamy w ciepłe, słoneczne miejsce. Kilka razy dziennie mieszamy owoce. Powtarzamy tę czynność przez ok. tydzień, aż uznamy, że wiśnie puściły wystarczająco dużo soku.

Sok zlewamy do garnka, zagotowujemy i zostawiamy do ostudzenia. Następnie dolewamy spirytus, mieszamy i rozlewamy do butelek. Natomiast wiśnie zalewamy wódką i odstawiamy na 2 tygodnie.

Po tym czasie zawartość butelek i wiśnie w wódce zlewamy do jednego naczynia i mieszamy. Teraz czas na filtrowanie. Wiśnie w alkoholowej zupie przelewamy przez kilka warstw gazy lub filtry do kawy, aż uzyskamy w miarę klarowny płyn.

Nasza nalewka z wiśni już prawie gotowa. Rozlewamy ją do butelek i... odstawiamy na 2 miesiące do piwnicy. Podobno jeszcze lepiej smakuje po 6 miesiącach leżakowania.

A same wiśnie można ponownie zalać wódką i wykorzystać np. do deserów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nalewka z wiśni [PRZEPISY] - Dziennik Zachodni