Katowice: Wieżowiec DOKP przy Spodku jest na sprzedaż. Za 14...

  Katowice: Wieżowiec DOKP przy Spodku jest na sprzedaż. Za 14 mln zł [ZDJĘCIA]

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Katowice: Wieżowiec DOKP przy Spodku jest na sprzedaż. Za 14 mln zł [ZDJĘCIA]
  1/6
  przejdź do galerii
  Polskie Koleje Państwowe wystawiły budynek DOKP na sprzedaż. Wieżowiec ma 72 metry wysokości i nieco ponad 17 tys. m kw. powierzchni. Przetarg na sprzedaż nieruchomości odbędzie się 25 września. Cena wywoławcza to 14,22 mln zł.
  Kompleks budynków dawnej Śląskiej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych, czyli DOKP, został wybudowany w 1974 roku według projektu Jerzego Gottfriede, który zdecydował, że prostopadły gmach ze szklaną elewacją, będzie kontrastem dla hali widowiskowej Spodka obok.

  Wieżowiec pusty stoi od 2011 roku, od czasu, gdy wyprowadziły się z niego spółki kolejowe, w tym śląski oddział PLK. Wcześniej, w najlepszych latach biurowca pracowało w nim nawet 2000 ludzi.

  ZOBACZ TAKŻE:
  Kolejarze opuszczają biurowiec DOKP w Katowicach [ZDJĘCIA]


  Decyzja o sprzedaży DOKP ostatecznie pogrzebała plany budowy w jego miejscu wież Rondo Towers. Przypomnijmy, że o inwestycji mowa jest już od 2007 r. Wówczas rozpoczęły się bowiem rokowania między PKP a spółką Hines Polska dotyczące przebudowy DOKP. Negocjacje zakończyły się w listopadzie 2008 roku. Powołano spółkę celową do zagospodarowania działki przy alei Roździeńskiego. Początkowo plan był taki, aby DOKP zmodernizować i nadbudować o cztery kondygnację, a obok postawić nową, dwa razy wyższą wieżę z około 41 tys. m kw. Oba wieżowce miały być biurowcami klasy A. Autorem koncepcji architektonicznej biurowców był Helmut Jahn.

  Na rozpoczęcie inwestycji nadzieję dawała wyprowadzka z biurowca PLK. Modernizacja jednak nie ruszała. Wkrótce plany się zmieniły i spółka zdecydowała się DOKP wyburzyć i dopiero w jej miejscu stawiać dwie nowe wieże. Ale znów na zapowiedziach się skończyło.

  Plany zarzucono już w ubiegłym roku, ale dopiero pod koniec lipca tego roku PKP zdecydowała się wystawić DOKP na sprzedaż. PKP chwali się lokalizacją wieżowca: okolice Spodka, Ronda i strefy kultury. Wieżowiec ma 18 pięter i około 17 tys. m kw. powierzchni. Zajmuje działkę o powierzchni ok. 0,7 ha. Przyszły właściciel może w miejscu DOKP postawić budynek dużo wyższy.

  - W studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Katowic, teren na którym jest położony budynek przeznaczony jest pod funkcje handlowo-usługowo-biurowo-hotelowe o charakterze centrotwórczym. W tym obszarze dopuszczalne jest również powstawanie wysokich budowli o charakterze dominant architektonicznych - dodaje Bartłomiej Sarna, rzecznik PKP S.A. we Wrocławiu.

  DOKP można kupić za 14,22 mln zł. Przetarg zaplanowano na 25 września.


  *Elka rusza w Parku Śląskim WYBIERZ PATRONÓW GONDOLI
  *Plaże nudystów na Śląsku i woj. śląskim: LISTA i ZDJĘCIA
  *Wampiry z Gliwic miały kocie twarze ZOBACZ ZDJĘCIA i USTALENIA

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cogiti ergo sum...(myślę więc jestem)!!!

   OBSERWATOR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 30

   Ten sposób załatwienia sprawy to kolejny "gwóżdż do trumny" PO na Śląsku!!!
   Wydaje się setki milionów na centrum kongresowe,salę koncertową, muzeum...a co będzie z tym trupem biurowym po PKP...rozwiń całość

   Ten sposób załatwienia sprawy to kolejny "gwóżdż do trumny" PO na Śląsku!!!
   Wydaje się setki milionów na centrum kongresowe,salę koncertową, muzeum...a co będzie z tym trupem biurowym po PKP zadecyduje przetarg? Panowie "wam kury szczać prowadzać" a nie zarządzać państwem, samorządem śląskim itp.
   Już PKP miastu zafundowało bagienko ze starym dworcem(kompromitacja totalna), nowym dworcem(perła w koronie architektury starego sródmieścia Katowic) a PO obarczamy stadionem, kolejami śląskimi , totalnym bałaganem w zarządzaniu regionem i nie podejmowaniem spraw mniejszości etnicznej ślązaków!!!!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama