18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląska biżuteria na wystawie w Niemczech. Podoba się? [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Arleta Rynk
Nicht nur zur Zeide - klamra, koniec XIX, Wisła
Nicht nur zur Zeide - klamra, koniec XIX, Wisła Robert Słaboński
Wystawa, którą przygotowano ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu zawitała w Oberschlesisches Landesmuseum jako efekt długotrwałej współpracy obu placówek i nie jest pierwszą wystawą eksportowaną do Ratingen. W skład wystawy wchodzą srebrne ozdoby do stroju cieszyńskiego i górali śląskich.

Biżuteria to wizytówka kobiety, to element jej charakteru i miejsca, w którym się urodziła. Biżuterie noszą również mężczyźni – w zależności od ich przynależności do wybranej kultury. Dobiera się ją do sytuacji, w jakiej się znajdujemy lub mamy się znaleźć. Na Śląsku Cieszyńskim metalowa biżuteria zdobiła odświętny strój cieszyński, Jacków Jabłonkowskich, Lachów Śląskich oraz górali śląskich. Od 21 lipca w niemieckim Ratingen wystawa "Nicht nur zur Zierde. Trachtenschmuck aus dem Teschener Schlesien" opowiada historię śląskich ozdób.

Niemieckie muzeum w Oberschlesisches Landesmuseum już od dawna współpracuje z Muzeum Górnośląskim - posiada na swojej stałej wystawie elementy stroju śląskiego oraz pamiątki z życia codziennego i religijnego Ślązaków.

– Naturalnym wydawało się uzupełnienie tego tematu, a zagadnienia związane z ozdobami są szczególnie interesujące – opowiada Anna Grabińska-Szczęśniak, kierownik Działu Etnografii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. – Wystawa, o której mowa, pierwszy raz zaprezentowana została z okazji jubileuszu stulecia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu w 2011 roku, natomiast od grudnia 2012 roku trwały prace przygotowujące ekspozycję do prezentacji w Niemczech – kontynuuje.

Na wystawie prezentowane są stroje cieszyńskie, strój górali śląskich oraz elementy stroju Jacków Jabłonkowskich. Wśród najcenniejszych eksponatów, które goszczą w Niemczech przede wszystkim należy zwrócić uwagę na pasy cieszyńskie, które były najwspanialszą, precyzyjnie wykonaną, a jednocześnie najkosztowniejszą ozdobą stroju zamożnych cieszynianek. Zazwyczaj odlewane ze srebra i pozłacane, noszone był w czasie najważniejszych świąt i uroczystości rodzinnych.

Dowodem na współpracę jest również niemieckojęzyczny katalog do wystawy wydany przez stronę niemiecką. Jest to nieco zmodyfikowana wersja katalogu jubileuszowego, który w 2011 roku wydany został do wystaw "Ozdoby szykownych prababek. Z kolekcji biżuterii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu". Wspólnie przygotowane tłumaczenie oraz praca nad składem zaowocowały wydaniem wyjątkowej publikacji skierowanej do odbiorcy niemieckojęzycznego.

Kuratorem wystawy ze strony Oberschlesisches Landesmuseum w Ratingen jest Jitka Hrickova, natomiast całość ze strony Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu koordynuje Anna Grabińska-Szczęśniak.

"Jeśli w ramach wakacyjnych wojaży zawitacie w Nadrenii Północnej-Westfalii, a konkretniej w okolicach Düsseldorfu czy Essen, to koniecznie odwiedźcie Ratingen" - zachęcają organizatorzy. Oberschlesisches Landesmuseum otwarte jest od wtorku do niedzieli w godzinach 11.00 - 17.00, a wstęp kosztuje jedynie 5 euro, przy czym dzieci do 8 roku życia mają wstęp bezpłatny. Wystawę z Polski oglądać można do 22 września 2013 roku.

Czas trwania wystawy: 21.07.-22.09.2013 r.
Miejsce: Oberschlesisches Landesmuseum w Ratingen, Niemcy



*Elka rusza w Parku Śląskim WYBIERZ PATRONÓW GONDOLI
*Plaże nudystów na Śląsku i woj. śląskim: LISTA i ZDJĘCIA
*Wampiry z Gliwic miały kocie twarze ZOBACZ ZDJĘCIA i USTALENIA

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!