Pierwszy basen ekologiczny w Polsce powstanie w...

  Pierwszy basen ekologiczny w Polsce powstanie w Świętochłowicach [WIZUALIZACJE, WIDEO]

  M. Dyszka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pierwszy basen ekologiczny w Polsce powstanie w Świętochłowicach
  1/12
  przejdź do galerii

  Pierwszy basen ekologiczny w Polsce powstanie w Świętochłowicach ©arc.

  Basen ekologiczny w Świętochłowicach, którego woda będzie oczyszczana za pomocą bakterii przyjaznych dla człowieka, mieszanki kruszyw i roślin, ma być pierwszym taki obiektem w Polsce. W środę została podpisana umowa z wykonawcą na jego budowę. Basen ma być gotowy 1 lipca 2014 roku.
  Basen ekologiczny w Świętochłowicach - zobacz animację:  W środę została podpisana umowa na budowę ekologicznego basenu na Skałce między Urzędem Miasta w Świętochłowicach, a konsorcjum firm: Gliwickim Przedsiębiorstwem Budownictwa Przemysłowego z Gliwic i Przedsiębiorstwem Usługowo-Produkcyjno-Handlowym „Budowlani” z Bytomia.
  Do 31 października 2013 roku wykonawca ma obowiązek wykonać prace przedprojektowe i projektowe, a następnie przystąpić do prac budowlanych. Basen ekologiczny w Świętochłowicach ma być gotowy 1 lipca 2014 roku. Prezydent Świętochłowic nie ukrywa, ze harmonogram prac jest napięty. – Wszyscy mamy tego świadomość, dlatego zaraz będziemy przystępować do intensywnych prac związanych z budową basenu – mówi Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

  – Zdecydowaliśmy się na ten projekt, bo udało nam się otrzymać preferencyjną pożyczkę niskooprocentowaną z mechanizmu zwrotnego Jessica, której instytucją zarządzającą jest Bank Ochrony Środowiska - dodaje Kostempski. Oprocentowanie pożyczki na kwotę 10 mln 800 tys. zł wynosi 1,53 proc. Miasto będzie ją spłacać do 2027 roku. – Wraz z kredytem komercyjnym i wkładem własnym inwestycja będzie kosztować 15 mln 400 tys. zł – dodaje Kostempski.

  Woda w basenie ma być oczyszczana metodą niekonwencjonalną, czyli bez użycia środków chemicznych. Zamiast chlorem, woda będzie oczyszczana bakteriami przyjaznymi dla człowieka, mieszkanką kruszyw i roślinami. Takie baseny są bardzo popularne w krajach Europy Zachodniej, m.in. a Niemczech, gdzie jest ich ponad 200. Dlatego technologia obiektu zostanie przetransferowana prosto do Świętochłowic.

  – Chciałbym zadeklarować, że nasza firma jest do tego przygotowana, ma odpowiednie doświadczenie w budowie basenów. Ten kompleks basenowy na Skałce jest trochę inny, niż te, które do tej pory dane nam było wykonywać, dlatego musimy posłużyć się partnerami niemieckimi – tłumaczy Marek Morawski, prezes zarządu GPBP.

  – Z analiz i szacunków wynika, ze każdego roku będzie generował dochody w wysokości 1 mln 700 tys. zł, które zostaną przeznaczone na działalność bieżącą i spłatę zobowiązań, czyli rat kredytu do Banku Ochrony Środowiska – dodaje. Natomiast w okresie jesiennym i zimowym zarabiać będzie obiekt wielofunkcyjny, w którym będą boiska do squasha, fitness i dwie sale restauracyjne.

  W drugim etapie rewitalizacji obiektu na Skałce ma zostać zmodernizowany brodzik dla dzieci, zbudowana ścianka wspinaczkowa, plac zabaw oraz siłownia pod chmurką. – W tej chwili zagospodarujemy 60 proc. Obiektu, kolejne 40 proc. zostają przeniesione na kolejny etap do realizacji w latach następnych. Dzięki temu przedsięwzięciu, do wieloletniego planu inwestycyjnego Chorzowsko-Świętochłowickiego Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji udało się wpisać remont infrastruktury wodno-kanalizacyjnej na Skałce – tłumaczy Kostempski. Na lata 2013-2014 zarezerwowane zostały też pieniądze na zrobienie parkingów przy obiekcie i wyremontowanie ulic, które prowadzą z Drogowej Trasy Średnicowej.  *Elka rusza w Parku Śląskim WYBIERZ PATRONÓW GONDOLI
  *Plaże nudystów na Śląsku i woj. śląskim: LISTA i ZDJĘCIA
  *Wampiry z Gliwic miały kocie twarze ZOBACZ ZDJĘCIA i USTALENIA

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Fajne ale nieprawdziwe

   Plywak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 41

   Byłoby fajne gdyby było prawdziwe ale już od kilku lat tego typu obiekty są obecne w Polsce najblizszy nas niedaleko Wadowichttp://www.kocierz.pl/pl/tresci/101,aquapark.html

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama