Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Edward Gierek: W sobotę wielkie uroczystości rocznicowe w Sosnowcu

PAS, TOS
Album Edwarda Gierka
Album Edwarda Gierka Album Edwarda Gierka
Edward Gierek. To imię i nazwisko cały czas wywołuje spore emocje, choć Polską nie rządzi już od ponad 33 lat, a od jego śmierci mija właśnie 12 lat. Nie mniej były pierwszy sekretarz KC PZPR, a wcześniej szef Komitetu Wojewódzkiego partii w Katowicach, na trwałe zapisał się w historii naszego kraju i regionu. Szczególnie Śląska i Zagłębia. I to właśnie tutaj, na sosnowieckim cmentarzu przy ul. Zuzanny, gdzie spoczął, odbędą się w najbliższą sobotę 27 lipca o godz. 12 uroczystości ku jego pamięci.

Generalnie cały 2013 rok jest dla zwolenników obiektywnej oceny rządów Edwarda Gierka wyjątkowy. Bo choć nie udało się ostatecznie doprowadzić do tego, by właśnie 2013 rok nazwany był w kraju i w Sosnowcu rokiem Edwarda Gierka (urodził się dokładnie 100 lat temu, 6 stycznia w sosnowieckiej dziś Porąbce), to jednak pamięć o tym polityku jest wciąż żywa. Świadczy o tym choćby tegoroczna, styczniowa konferencja pod hasłem „Edward Gierek - Zagłębiak, Polak, Europejczyk”w Wyższej Szkole Humanitas. Przybyli na nią liczni politycy SLD, z Leszkiem Milerem na czele, ale także wielu mieszkańców naszego regionu, którzy pamiętają lata 70. Maciej Gadaczek, przewodniczący Społecznego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia im. Edwarda Gierka i jeden z organizatorów spotkania przyznał, że z powodu braku miejsca na sali musiał odmawiać niektórym chętnym.

ZOBACZ KONIECZNIE WIDEO: NAJSŁYNNIEJSZĄ WYPOWIEDŹ EDWARDA GIERKA
EDWARD GIEREK: POMOŻECIE? NO!

– I Kaczyński, i Tusk wypadają blado przy sukcesach Edwarda Gierka. Dziś nie ma takich napięć, jakie były wcześniej, nie ma wielkiego brata, przed którym trzeba było się tłumaczyć, a ani Tusk, ani Kaczyński nie osiągnęli takich sukcesów, jak Gierek. W porównaniu do PKB zadłużenie jest 5-krotnie wyższe niż w czasach Gierka – mówił wówczas Marek Balt, poseł i szef śląskich struktur SLD.

– Chcemy prawdy historycznej, która została mocno zakłamana. Domaga się tego młodzież, zwracając się do rodziców z pytaniem: dlaczego wy mieliście wówczas pracę, a my tej pracy nie mamy, mimo że mamy wykształcenie i musimy migrować? W podręcznikach historii te lata są zdawkowo przedstawiane jako okres zadłużania Polski na wiele pokoleń i doprowadzenia do kryzysu – przyznaje Adam Gierek, syn Edwarda Gierka, eurodeputowany.
– Ci, co nie przeżyli tych lat, szczerze tego okresu nie ocenią. Wtedy nie pracował ten, co nie chciał – podkreśla Zygmunt Klimkiewicz z Dąbrowy Górniczej.

ZOBACZ KONIECZNIE:
ALBUM EDWARDA GIERKA: ZDJĘCIA ZNANE I MNIEJ ZNANE

Na potwierdzenie tych słów część naukowców i ekonomistów, tak jak prof. Paweł Bożyk przytacza fakty. W 1979 roku Gierek zostawił 23 mld dolarów długu, a do 2003 roku dochody ze sprzedaży zakładów zbudowanych w latach 70. wyniosły 40 mld dolarów.; zbudowano ponad 3 mln mieszkań, tak z wielkiej płyty. Wzrosło zatrudnienie, wybudowano 577 zakładów przemysłowych.

Oponenci przypominają jednak, że nie wszystko wyglądało tak różowo. Lata 70. to wydarzenia z 1976 roku, próba wprowadzenia podwyżek cen, słynne „ścieżki zdrowia” oraz cały czas wiernopoddańczy stosunek do ZSRR.

W sobotę wielkie uroczystości rocznicowe ku czci Edwarda Gierka w Sosnowcu. WYBIERASZ SIĘ? NAPISZ KOMENTARZ



*Elka rusza w Parku Śląskim WYBIERZ PATRONÓW GONDOLI
*PROGNOZAPOGODY NA KONIEC LIPCA: Nadciąga fala upałów!
*Wampiry z Gliwic: Coraz więcej szkieletów bez głów ZOBACZ ZDJĘCIA i USTALENIA
*Proces Katarzyny W.: Tajemniczy świadek ujawnia sensacyjne fakty

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!