Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tydzień Kultury Beskidzkiej 2013 od A do Z [ALFABET TKB]

Jacek Drost
Tydzień Kultury Beskidzkiej 2013
Tydzień Kultury Beskidzkiej 2013 Katarzyna Koczwara
Barwnym korowodem zespołów, który przeszedł w sobotę po południu przez centrum Wisły, rozpoczął się Tydzień Kultury Beskidzkiej, największa i najstarsza impreza folklorysty-czna w Europie. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, bo TKB obchodzi 50. urodziny. Oto co trzeba wiedzieć o szacownym jubilacie:

A jak amfiteatr. Miejsce, gdzie najdonośniej rozbrzmiewają dźwięki TKB. W tym roku Szczyrk może pochwalić się zupełnie nowym amfiteatrem. W Żywcu amfiteatr jest prowizoryczny, bo scena pod Grojcem przechodzi gruntowną modernizację, a w Wiśle amfiteatrowi niczego nie brakuje. W Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu, gdzie też odbywają się TKB-owskie koncerty, amfiteatrów nie mają. Tam szczycą się kameralnymi estradami.

B jak bundz lub jak kto woli bunc - ser z owczego mleka, rodzaj twarogu wytwarzany przez beskidzkich górali. Od października 2005 roku figuruje na liście produktów tradycyjnych. Będąc na TKB koniecznie trzeba go skosztować.

C jak ciupaga. Laska w formie siekierki o lekkim że-leźcu (ostrzu) i wydłużonym stylisku. Posiada mocno okute żeleźce, czasem z "wąsami", pozwalające na podniesienie się na przykład w czasie wspinaczki albo zadanie ciosu. Na TKB ciupaga to coś powszechnego. Ciupagi mają przy sobie członkowie zespołów góralskich, sprzedawane są jako pamiątki.

D jak dudy, czyli drewniany dęty instrument muzyczny znany również pod takimi nazwami jak koza, gajdy, siesieńki, a często mylony z kobzą. Na TKB dudy często można usłyszeć, bo to ulubiony instrument muzyczny górali na Żywiecczyźnie i Śląsku Cieszyńskim.

E jak egzotyka. A tej na TKB nie brakuje za sprawą prawie 20 zespołów, które przyjechały w Beskidy z różnych zakątków świata. W tym roku egzotyki TKB dodają zespoły m.in. z Kongo, Brazylii, Paragwaju, Turcji i Albanii.

F jak Festiwal Folkloru Górali Polskich. To coś dla miłośników swojskich klimatów. FFGP jest jedną z dwóch konkursowych imprez TKB. To najlepszy przegląd polskich zespołów prezentujących folklor góralski. Organizowany jest zawsze w Żywcu. Potrwa od 27 do 31 lipca.

G jak Gorolski Święto. TKB-owskie dźwięki niosą się daleko poza Podbeski-dzie, aż do Jabłonkowa w Republice Czeskiej. Tam w ramach TKB odbywa się największa impreza folklorystyczna organizowana przez Polaków mieszkających na Zaolziu, czyli Gorolski Święto. W Lasku Miejskim organizowane są kilkugodzinne koncerty, targi sztuki ludowej i pokazy wiejskich rzemiosł. Gorolski Święto potrwa od 2 do 4 sierpnia.

H jak huda. To liczący nawet 10 metrów stos chrustu i gałęzi układanych na specjalnych rusztowaniach. Po prostu to takie duże góralskie ognisko. Hudy są zapalane po zapadnięciu zmroku w świętego Wawrzyńca. W Ujso-łach od 1980 roku podczas TKB odbywają się Wawrzyńcowe Hu-dy. Zapłoną 3 sierpnia.
I jak Istebna, czyli matecznik górali śląskich. Wieś w Beskidach położona na wysokości około 600 metrów n.p.m., gdzie w ramach TKB odbywa się Festyn Istebniański.

J jak jawor. Gatunek drzewa bardzo bliski sercu każdego górala, a to za sprawą piosenki "Szumi jawor", której słowa lecą tak: "Szumi jawor szumi i szumi osika/ Nigdy nie zaginie góralsko muzyka" napisanej pod koniec lat 60. ubiegłego wieku przez Adama Niedobę, wiślańskiego nauczyciela, działacza, założyciela i kierownika zespołu regionalnego "Wisła". Przez wiele osób pieśń ta uznawana jest za hymn beskidzkich górali. Często śpiewana na TKB.

K jak kiermasz, oczywiście beskidzkiej sztuki ludowej, ale nie tylko. Bez kiermaszów trudno sobie wyobrazić TKB. Przez cały czas jest ich pełno. Można na nich stracić fortunę. Prowadzący kiermasze nie mają zapewne nic przeciwko temu.

L jak lata. A te TKB lecą jak z bicza strzelił. W tym roku obchodzimy jubileuszową, pięćdziesiątą edycję imprezy. Wszystkiego najlepszego dla jubilata.

Ł jak Łemkowie. To ruska grupa etniczna zamieszkująca region Zakarpacia oraz północną część Słowacji. W Polsce żyje ponad 5 tysięcy Łemków. Na TKB będą reprezentowani przez zespół regionalny "Łastiwoczka" z Przemkowa. Zapowiada się ciekawy występ.

M jak miodula. Miodula, miodunka, miodonka - wódka na bazie miodu o zawartości alkoholu od 30 do 40 procent, wytwarzana na Śląsku Cieszyńskim i Żywiec-czyźnie. Sztandarowy trunek podczas TKB. Jak to mówią: dobrze wchodzi, ale trzeba uważać, bo miodula potrafi być wyjątkowo zdradliwa, zwłaszcza w upalne dni.
N jak naj... TKB to największa i najstarsza impreza folklorystyczna - uwaga - w całej Europie. Aż trudno w to uwierzyć, ale tak jest!

O jak oscypek. Twardy wędzony ser przygotowywany z mleka owczego, charakterystyczny dla polskich gór, szczególnie Podhala i Beskidów. Wprawdzie w innych regionach kraju także robią oscypki, ale to marne podróbki góralskich oscypków. Być na TKB i nie skosztować oscypka to grzech.

P jak publiczność. Szacuje się, że wszystkie koncerty na TKB ogląda co roku około 200 tysięcy osób. Sporo! Bez publiczności - tego jedenastego zawodnika - nie byłoby takiej wspaniałej atmosfery, jaka panuje na TKB.

R jak Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej. Jest on głównym organizatorem folklorystycznego święta. Koordynuje pracę Komitetów Organizacyjnych TKB w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu.

S jak Sfera. Galeria handlowa w Bielsku-Białej, gdzie odbywają się także koncerty TKB-owskie. Codziennie Galerię Sfera odwiedza jeden zespół i występuje przed klientami. Tak jest od 11 lat.

T jak TKB, czyli Tydzień Kultury Beskidzkiej, który jest wyjątkowym tygodniem, bo trwa nie siedem, a... dziewięć dni. Rozpoczął się 27 lipca, zakończy się 4 sierpnia. Jakby nie liczyć, to zawsze wyjdzie dziewięć dni.

U jak upał. Wykonawcy go nie cierpią, ale już lepszy upał od deszczów. Kiepska pogoda potrafiła sknocić niejeden TKB.

W jak wykonawcy. Około czterech tysięcy wykonawców, skupionych w blisko stu zespołach uczestniczących w TKB, daje z siebie wszystko, by jak najlepiej zaprezentować się przed publicznością. Dziękujemy!

Z jak Złote Żywieckie Serce - nagroda główna dla zespołu, który wygra Festiwal Folkloru Górali Polskich.



*Elka rusza w Parku Śląskim WYBIERZ PATRONÓW GONDOLI
*PROGNOZAPOGODY NA KONIEC LIPCA: Nadciąga fala upałów!
*Wampiry z Gliwic: Coraz więcej szkieletów bez głów ZOBACZ ZDJĘCIA i USTALENIA
*Proces Katarzyny W.: Tajemniczy świadek ujawnia sensacyjne fakty

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!