Ważne
  Śląska Karta Usług Publicznych: Dajcie już sobie spokój z tą...

  Śląska Karta Usług Publicznych: Dajcie już sobie spokój z tą kartą. Kompromitacja

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  ŚKUP ma funkcjonować m.in. w komunikacji publicznej. Czy poprawi jakość usług?
  1/2
  przejdź do galerii

  ŚKUP ma funkcjonować m.in. w komunikacji publicznej. Czy poprawi jakość usług? ©Bartlomiej Miedzybrodzki

  Miało być cudownie, a wyszło jak zawsze. Wszystko wskazuje na to, że Śląska Karta Usług Publicznych - rewolucyjny projekt, który miał wprowadzić wspólny bilet w komunikacji publicznej na terenie 21 gmin Śląska i Zagłębia, a także ułatwić dokonywanie w nich płatności drogą elektroniczną - skończy się wielką kompromitacją.
  I nie chodzi tylko o to, że kartę mieliśmy dostać w lipcu tego roku, a dostaniemy... No właśnie, nie wiadomo kiedy. Jak dobrze pójdzie, to gdzieś na początku roku 2014. To jeszcze dałoby się "przełknąć". Nie takie obsuwy już przeżyliśmy, że przypomnimy tylko niesławną historię mostu w Mszanie na autostradzie A1. Znacznie bardziej kompromitujący jest fakt, że karta w żaden sposób nie będzie spełniać funkcji wspólnego biletu. W niczym nie przyda się pasażerom korzystającym z usług Kolei Śląskich czy Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Jaworznie. Te pierwsze, z braku pieniędzy, wycofały się z projektu, te drugie - "na wszelki wypadek" - postanowiły zachować swoją dotychczasową, sprawdzoną od lat kartę miejską.

  Jakby tego było mało, teraz z listy gmin, gdzie w komunikacji miejskiej korzystać będzie można ze ŚKUP-u prawdopodobnie wypadną Tychy. Powód tyle banalny, co śmieszny w przypadku projektu wartego niemal 200 mln złotych - zabrakło pieniędzy na zakup wyposażenia i oprogramowania dla tyskich autobusów.- Sytuacja jest nieciekawa. Nie mamy ani tych urządzeń, ani pieniędzy na ich zakup - mówi Andrzej Ochman, prezes Miejskiego Zarządu Komunikacji w Tychach.

  Skoro zatem ŚKUP nie będzie wspólnym biletem, to do czego może się nam przydać? Może do płacenia rachunków za parkingi? Teoretycznie tak, w praktyce jednak zainteresowanie wprowadzeniem u siebie takiego rozwiązania deklaruje tylko 1/3 uczestniczących w projekcie gmin. Powód?

  - U nas na razie nie płaci się za parkowanie i póki co wprowadzenie takiego rozwiązania nie miałoby sensu - wyjaśnia Marek Jarzębowski, rzecznik gliwickiego magistratu.

  No dobrze, zostają jednak jeszcze baseny, muzea, czy urzędy. Sprawdziliśmy - w większości gmin uczestniczących w ŚKUP-ie na terenie tych placówek będzie można płacić kartą. Jest tylko jeden problem. Karty płatnicze wkrótce zaczną odchodzić do lamusa.

  - Za 3-4 lata ich funkcje przejmą telefony komórkowe - ocenia dyr. Piotr Widawski ze Związku Banków Polskich.

  Do mieszkańców Śląska i Zagłębia właśnie powinny trafić pierwsze egzemplarze Śląskiej Karty Usług Publicznych, czyli połączenia wspólnego biletu z elektroniczną portmonetką. Tak przynajmniej mówi umowa, którą półtora roku temu podpisał pilotujący ten projekt KZK GOP z konsorcjum Asseco Poland i BRE Bank. Od dawna już wiadomo, że dotrzymanie tego terminu jest niemożliwe. Przedstawiciele KZK GOP ostrożnie mówią teraz o pierwszej połowie przyszłego roku, ale konkretów wskazywać nie chcą.
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze (15)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   skup

   pasazer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Karta skup , to jedna wielka porażka . Ja z niej korzystać nie będę na pewno , bo po co mi mrozic pieniądze na jakiejś karcie !!! Kwota jaka wydano na wdrożenie skup wprowadza człowieka w...rozwiń całość

   Karta skup , to jedna wielka porażka . Ja z niej korzystać nie będę na pewno , bo po co mi mrozic pieniądze na jakiejś karcie !!! Kwota jaka wydano na wdrożenie skup wprowadza człowieka w osłupienie !!! Za to można byłoby kupić 200 autobusów . Nasuwa się pytanie .....kto na tym zarobi ???!!! zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No i d***a

   zett (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   A podobno podwyżki cen biletów na wiosnę były podyktowane wydatkami na skup...
   a od zimy na przystankach stoją pozamykane "futerały", czyli punkty doładowań, autobusy wożą terminale warte duże...rozwiń całość

   A podobno podwyżki cen biletów na wiosnę były podyktowane wydatkami na skup...
   a od zimy na przystankach stoją pozamykane "futerały", czyli punkty doładowań, autobusy wożą terminale warte duże pieniądze ... nieczynne.
   A może prokuratura zainteresowałaby się tym przetargiem. Firma Ass**o, właściciel dawnego Proco*u idzie w ślady Proco*u?? Pamiętamy realizacje przetargu na system informatyczny za grube miliardy dla zus, który chyba do dziś nie jest kompletny i działający.
   A może UE zainteresuje się i zażąda zwrotu tych 150 mln euro. I nareszcie kzk będziemy mieli z głowy, bo ogłosi upadłość.
   Co za rok, jak nie Kś, to śkup...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   i jeszcze jedno

   zett (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Dziś chciałem znowu pośmiać się z tekstów na stronie kartaskup.pl.
   Strona nie działa.
   Ostatni niech zgasi światło.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Porażka?

   cham (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 23

   Jak ta karta będzie obowiązywać w tramwajach i na liniach innych przewoźników niż PKMy to będzie sukces całego Śląska.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dzieci

   Goscwdombogwdom (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 21

   Co na to redaktor Głogowski? Nie nazwał autora dzieckiem z liceum? :)))

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oyster

   flash and the pan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 25

   10 lat temu byłem w Londynie i już wtedy była tam 100 razy lepsza karta- Oyster. Minęło 10 lat, a u nas dalej nie wiadomo kiedy to cudo w ogóle będzie. Pewnie w 2025 roku. Nie zdziwię się, jak te...rozwiń całość

   10 lat temu byłem w Londynie i już wtedy była tam 100 razy lepsza karta- Oyster. Minęło 10 lat, a u nas dalej nie wiadomo kiedy to cudo w ogóle będzie. Pewnie w 2025 roku. Nie zdziwię się, jak te karty będzie trzeba na dzień dobry wszystkie wymienić (tak jak to było białymi kartami z kas chorych). zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Projekt został rozdmuchany

   szarak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 20

   Według mnie przyczyną takiego stanu rzeczy są:

   1. Zbyt rozbudowane funkcjonalności (projekt należałoby podzielić na mniejsze i realizować je niezależnie od siebie, jako główną funkcję należałoby...rozwiń całość

   Według mnie przyczyną takiego stanu rzeczy są:

   1. Zbyt rozbudowane funkcjonalności (projekt należałoby podzielić na mniejsze i realizować je niezależnie od siebie, jako główną funkcję należałoby wskazać funkcję biletu elektronicznego)
   2. Jeśli chodzi o karty to nieszczęśliwy zbieg okoliczności (np. zmiana marki na mBank wszystkich banków detalicznych należących do BRE Banku, która to na pewno stała wyżej w kolejce priorytetów niż ŚKUP)
   3. Jeżeli chodzi o Jaworzno to błędnym założeniem była wymiana systemu, należało raczej postawić na integracje niż wymianę, to samo dotyczyć powinno Kolei Śląskich, które powinny wdrożyć autonomiczny system zintegrowany ze ŚKUP
   4. Kolejnym błędem jest instalowanie kasowników w autobusach w ramach projektu (przy dzisiejszym stanie rzeczy, czyli częstej zmianie taboru autobusowego, należało raczej ustalić standardy wymiany danych i zastrzec sobie to w warunkach przetargu na świadczenie usług komunikacji miejskiej, a nie inwestować w dość drogie urządzenia)

   Sądzę, że jeżeli komuś wpadnie do głowy pomysł realizacji ŚKUP 2 powinien uwzględnić powyższe uwagi ;)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Po co mi karta skup

   nie bo nie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 34

   Nie mam zamiaru tej karty wyrabiać , i tak będzie kolejnym bezwartościowym plastikiem w portfelu . Tyle kasy się marnuje na byle dziadostwo szkoda pisać :-( .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Na basen marsz!

   Ptaszysko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 30

   Na basen marsz:

   1. Pobierz ze strony www.kzkgop.com.pl wniosek o wydanie ŚKUP.
   2. Wypełnij wniosek i dostarcz do jednego z punktów obsługi klienta (nie zapomnij o podpisie! jeśli zaś jesteś...rozwiń całość

   Na basen marsz:

   1. Pobierz ze strony www.kzkgop.com.pl wniosek o wydanie ŚKUP.
   2. Wypełnij wniosek i dostarcz do jednego z punktów obsługi klienta (nie zapomnij o podpisie! jeśli zaś jesteś dzieciakiem, koniecznie wystaraj się o podpis jednego z opiekunów).
   3. Odczekaj swoje w kolejce i złóż wniosek przy okienku.
   4. Raduj się kompletnie wypełnionym wnioskiem. Czekaj na odbiór karty.
   5. Po kilku dniach (na pewno pójdzie szybko) zgłoś się z powrotem do centrum obsługi klienta.
   6. Odczekaj swoje w kolejce i odbierz kartę.
   7. Udaj się do jednego z punktów doładowań ŚKUP i wpłać na kartę pieniądze.
   8. Idź na basen i okaż ŚKUP przy wejściu. TARAM, opłata zostanie wniesiona!
   9. Możesz już pływać, bez konieczności dalszego używania ŚKUP.

   Ba, chyba jesteś niezatapialny. A już na pewno niezatapialne są Genialne Mózgi, które wymyśliły ten teatrzyk :)zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no tak

   zett (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   A mnie ciekawi, teoretycznie oczywiście, jak doładowywać się będzie kartę w punkcie. Kasjerka?? wpłatomat ze szczeliną na banknoty? automat na bilon??
   Ogólnie 9 punktów "na basen marsz" jak...rozwiń całość

   A mnie ciekawi, teoretycznie oczywiście, jak doładowywać się będzie kartę w punkcie. Kasjerka?? wpłatomat ze szczeliną na banknoty? automat na bilon??
   Ogólnie 9 punktów "na basen marsz" jak najbardziej oddaje słuszną ideę i koncepcję uproszczenia procedury basenowej, przyświecającą pani Koteras i spółce. Dla dzieciaków podaję staromodną, nienowoczesną i nieelektroniczną metodę. Ma jedną głupią zaletę- jest krótsza.
   punkt 1: biorę od mamy 5 zł
   punkt 2:na basenie płace 5 zł i idę pływać nie martwiąc się, czy mi karta wypadnie z kąpielówek ;-))zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   takie władze to tragedia Górnego Śląska

   toms (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 34

   Niestety tacy ludzie rządzą naszymi miastami-i nie wierze już w żadną ustawę aglomeracyjną - bo aglomeracja polega na tym że wszystkie miasta zrzekają się w jakimś stopniu części swoich praw na...rozwiń całość

   Niestety tacy ludzie rządzą naszymi miastami-i nie wierze już w żadną ustawę aglomeracyjną - bo aglomeracja polega na tym że wszystkie miasta zrzekają się w jakimś stopniu części swoich praw na rzecz całości. A tu jeden likwiduje tramwaje w całości, drugi likwiduje jedna linie i w zamian dostaje posade gdzie .... w KZK GOP!!!!! tak to własnie wygląda. Każdy prezydent patrzy tylko własnych majtoli!!!!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PKM Jaworzno

   Rebel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Niestety, ale w przypadku Jaworzna jest to działanie dla swoich pasażerów. Oferta biletowa znacznie lepsza od oferty KZK GOP, do tego dochodzi nowocześniejszy, mający większe możliwości rozbudowy...rozwiń całość

   Niestety, ale w przypadku Jaworzna jest to działanie dla swoich pasażerów. Oferta biletowa znacznie lepsza od oferty KZK GOP, do tego dochodzi nowocześniejszy, mający większe możliwości rozbudowy system kart (mimo, że istniejący już kilka lat). Miasto chciało uczestniczyć w projekcie na zasadzie wzajemnego honorowania swoich kart (czyli kartą SKUP możesz płacić np w komunikacji PKM Jaworzno i odwrotnie - wg taryfy danego przewoźnika). Niestety KZK GOP wybrało system, który nie ma możliwości podpięcia innych kart i systemów.
   I szczerze mówiąc jako pasażer PKM Jaworzno - mam nadzieję, że miasto nigdy nie wejdzie do KZK GOP, gdzie władze są betonem odpornym na nowoczesne technologie.
   Obecnie w komunikacji jaworznickiej mamy (pomijając już korzystniejszą taryfę):
   - w 100% niskopodłogowe autobusy
   - WIFI w sporej części autobusów
   - system informacji audiowizualnej w autobusach
   - system informacji wizualnej (tablice LCD) na przystankach na głównym kręgosłupie komunikacyjnym, podający REALNY czas przyjazdu autobusów (lub w przypadku braku sygnału gps z autobusu - rozkładowy)
   - system kodów QR na każdym przystanku/rozkładzie umożliwiający pobranie danego rozkładu na komórkę
   - system umożliwiający sprawdzenie w czasie rzeczywistym położenie danego autobusu/czas przyjazdu/opóźnienie (poprzez stronę internetową, aplikację lub sms)
   - czytelną stronę internetową z wyszukiwaniem połączeń etc.
   Oraz kilka innych rzeczy znacznie poprawiających korzystanie z kom. miejskiej.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zapakować was w te czarne trumny na przystankach

   Miro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 44 / 28

   "resztę z własnego budżetu wykłada KZK GOP"
   Nie ze swojego, tylko z NASZYCH pieniędzy, grabionych regularnie przy okazji podwyżek cen biletów. Jakość usług na poziomie dolnej Somali, bród, smród,...rozwiń całość

   "resztę z własnego budżetu wykłada KZK GOP"
   Nie ze swojego, tylko z NASZYCH pieniędzy, grabionych regularnie przy okazji podwyżek cen biletów. Jakość usług na poziomie dolnej Somali, bród, smród, niepunktualność, rozkłady wakacyjne, linie krajoznawcze, wagony-solówki, autobusy z niemieckiego szrotu, weekendy pieszego pasażera, połączenia przesiadkowe nie istnieją. Za widły i do gnoju, a nie za bilety elektroniczne się brać!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama