NBP wie jak zarobić na inwestujących w monety. A Allegro...

  NBP wie jak zarobić na inwestujących w monety. A Allegro zakazuje sprzedaży złotych monet

  Joanna Pieńczykowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Monety z okazji Euro 2012 wydane prze NBP

  Monety z okazji Euro 2012 wydane prze NBP ©Karolina Misztal/Polskapresse

  Na kolekcjonowaniu monet można zarobić. Także na emisji monet. Wie to Narodowy Bank Polski, który ujawnił wczoraj plany emisyjne na przyszły rok.
  Monety z okazji Euro 2012 wydane prze NBP

  Monety z okazji Euro 2012 wydane prze NBP ©Karolina Misztal/Polskapresse

  Przyszłoroczna emisja obejmie 17 tematów monet kolekcjonerskich: 10 z nich to kontynuacja serii, sześć - to tematy indywidualne oraz jeden temat inaugurujący nową serię.

  NBP ponformował, że wyemituje w przyszłym roku pierwszy w Polsce polimerowy banknot kolekcjonerski. Wykorzysta wizerunek niewprowadzonego nigdy do obiegu projektu banknotu z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego.

  - Projekt ten powstał w pierwszej połowie lat 90.
  w pracowni Andrzeja Heidricha, który ręcznie rysuje polskie banknoty od przeszło 50 lat. Ten szczególny banknot powstanie z okazji setnej rocznicy utworzenia Legionów Polskich i zostanie wyemitowany w nakładzie 30 000 sztuk - informuje NBP.

  Ze względu na wyjątkowe, po raz pierwszy zastosowane w Polsce rozwiązania techniczne na szczególną uwagę zdaniem NBP zasługują też inne projekty, m.in. monety "Obywatele 1944" i "Patrioci 2014" - ze względu na zastosowanie minimalistycznej, ultranowoczesnej kompozycji.

  Z kolei w przypadku monety upamiętniającej 100. rocznicę urodzin Jana Karskiego zastosowany zostanie mikrodruk na awersie monety.

  Natomiast 600 lat stosunków dyplomatycznych polsko-tureckich upamiętni zestaw dwóch monet – polskiej i tureckiej. W przypadku moenty polskiej zastosowana będzie technika selektywnego złocenia.

  Dużą zmianą będzie zakończenie - od maja 2014 roku - emisji dwuzłotowych monet okolicznościowych ze stopu Nordic Gold. Ich miejsce zajmą monety okolicznościowe o nominale 5 zł, o parametrach (wielkość i masa) i funkcjonalnościach identycznych z obiegowymi 5-złotówkami.

  Złą wiadomość dla kolekcjonerów złota ma natomiast serwis aukcyjny Allegro. Poinformowało on właśnie swoich uzytkowników, że od 1 sierpnia wprowadzi do regulaminu zakaz sprzedaży złota w postaci sztabek, monet i złomu oraz srebra lokacyjnego. W związku z zakazem zamkniętych zostanie kilka kategorii, m.in. niemożliwy stanie się obrót złotymi monetami kolekcjonerskimi. Allegro tłumaczy to m.in. dużą ilością skarg.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Złote monety

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Dostałem ostatnio dwie złote monety. Poszedłem je sprzedać, nawet niezła kasa była

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama