ISD Huta Częstochowa: Kto nie odejdzie dobrowolnie, może się...

ISD Huta Częstochowa: Kto nie odejdzie dobrowolnie, może się spodziewać zwolnienia

Janusz Strzelczyk

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

ISD Huta Częstochowa: Kto nie odejdzie dobrowolnie, może się spodziewać zwolnienia

W ISD Hucie Częstochowa zysk przynosi jeszcze walcownia blach grubych @Wojciech Matusik

W ISD Hucie Częstochowa już nie obowiązuje pakiet socjalny. Oznacza to, że ci pracownicy, którzy nie skorzystali z dobrowolnego odejścia z pracy, będą mogli zostać zwolnieni.
- Wszystkie związki w ISD Hucie Częstochowa zgodziły się na podpisanie aneksu do pakietu socjalnego - mówi Jacek Łęski, rzecznik ISD Polska. - Do tej pory na dobrowolne odejście z pracy zgodziło się 1150 osób. Załoga huty musi być zredukowana o 1500 osób, żeby zakład przetrwał.

Okres dobrowolnych odejść, który wygasał dzisiaj, 31 lipca, został przedłużony do soboty, 3 sierpnia. Najpierw program dobrowolnych odejść obowiązywał do końca czerwca. Skorzystało z niego prawie 920 osób. Wszyscy dostali odprawy w wysokości 19 pensji. Program przedłużono do końca lipca. Kto odchodził w lipcu, dostał jednak tylko 14 pensji. Z dobrowolnych zwolnień mogą skorzystać tylko pracownicy objęci pakietem socjalnym, który miał obowiązywać do października 2015 roku. Z programu odejść wyłączono 500 pracowników, którzy są niezbędni dla funkcjonowania zakładu.

Teraz, po podpisaniu aneksu do pakietu socjalnego, zarząd może zwalniać pracowników. Ale związki zawodowe nie podpisały aneksu do pakietu socjalnego za darmo. Hutnicy, którzy byli objęci pakietem socjalnym, nie będą zwalniani na ogólnych zasadach wynikających z Kodeksu pracy. Też dostaną odprawy, tyle że mniejsze. Zarząd proponuje 10 pensji. Związki chcą 15 miesięcznych wynagrodzeń. Prawdopodobnie stanie na 12.

W hucie pracuje 420 osób, które zostały zatrudnione po 2005 roku - gdy podpisano pakiet socjalny - i nie są pakietem objęte.

OGRANICZONY DOSTĘP DO TREŚCI

Pozostało jeszcze 69% treści

Pozostała część artykułu dostępna tylko dla prenumeratorów Piano.

Pełen dostęp do tego i 41 innych serwisów internetowych
w pakiecie Piano już od 9,90zł tygodniowo.

Wykup dostęp Zaloguj się do Piano

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

stalownia

bolek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 12 / 9

na stalowni dyrektor zostwil ekipe nierobow i przekretasow ci ludzie maja zabezpieczyc to czego nie udalo sie zniszczyc poprzednie lata produkcji siedzieli i mysleli na kturej firmie zarobi sie...rozwiń całość

na stalowni dyrektor zostwil ekipe nierobow i przekretasow ci ludzie maja zabezpieczyc to czego nie udalo sie zniszczyc poprzednie lata produkcji siedzieli i mysleli na kturej firmie zarobi sie wiecej i tak do pieca sypalo sie beton a mialo zleciec zloto i w taki sposub zabezpieczaja dalej sobie kase a niewolnikow do rynsztoka

zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kto nie odejdzie dobrowolnie

777 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 27 / 21

TEGO BATYm PO POlSKU.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo