Dąbrowa Górnicza: Budują drogę do KSSE w Tucznawie i...

  Dąbrowa Górnicza: Budują drogę do KSSE w Tucznawie i obwodnicę

  Piotr Sobierajski

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Rozpoczął się pierwszy etap budowy prawie 9-kilometrowego odcinka drogi do terenów inwestycyjnych w Dąbrowie Górniczej. Chodzi konkretnie o 260 ha w dzielnicy Tucznawa, z których prawie 100 ha włączonych jest do dąbrowsko-sosnowieckiej podstrefy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Nowa droga, łącząca drogę krajową 94 z drogą wojewódzką 796 w kierunku Zawiercia, ma także odciążyć rozjeżdżaną dziś przez ciężkie samochody 10-tysięczną dzielnicę Ząbkowice.
  Przy przebudowywanej drodze już pojawiły się hałdy piasku i dodatkowe oświetlenie, ale na razie nie ma jeszcze większych utrudnień dla kierowców.

  Miasto próbowało wybudować tę drogę, która częściowo poprowadzona jest śladem drogi wojewódzkiej 790, w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, ale dwukrotnie nie znalazło chętnej firmy, która zrealizowałaby tę inwestycję za mniej niż 200 mln zł (budowa plus utrzymanie drogi do 2028 roku w zamian za czynsz płacony przez miasto).
  Ostatecznie zdecydowano się więc na samodzielne sfinansowanie budowy i normalny przetarg, w którym spośród 12 ofert miasto wybrało propozycję konsorcjum dwóch firm: Przedsiębiorstwa Miejskiego MZUM PL S.A.z Dąbrowy Górniczej oraz PBD "Drogopol-ZW" Sp.zo.o. z Katowic. Koszty inwestycji mają wynieść ponad 45 mln zł, a cała droga ma być gotowa do końca 2014 roku.

  Przebudowane zostaną odcinki drogi wojewódzkiej nr 790 oraz ulic Koksowniczej i Gołonoskiej, aż do skrzyżowania z ul. Ząbkowicką. Dalej będzie budowana nowa droga. Ul. Gołonoska zostanie wydłużona przez lasy Bienia, połączy tereny inwestycyjne z drogą wojewódzką nr 796. Inwestycja obejmuje roboty budowlane w zakresie nowych rond, skrzyżowań dróg, prace odwadniające oraz oświetlenie.  *Elka rusza w Parku Śląskim WYBIERZ PATRONÓW GONDOLI
  *Plaże nudystów na Śląsku i woj. śląskim: LISTA i ZDJĘCIA
  *Wampiry z Gliwic miały kocie twarze ZOBACZ ZDJĘCIA i USTALENIA

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nadzór nad inwestycją

   DG (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   Czy wiadomo jaka firma wygrała przetarg na prowadzenie Nadzoru?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama