Siemianowice Śląskie: Czterometrowy Skarbnik strzeże ronda

  Siemianowice Śląskie: Czterometrowy Skarbnik strzeże ronda

  Paweł Szałankiewicz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Tak wygląda figura na rondzie w Michałkowicach
  1/2
  przejdź do galerii

  Tak wygląda figura na rondzie w Michałkowicach ©Arkadiusz Gola

  Czy ozdoba ronda może być niebezpieczna? Owszem. Kilka dni temu jedno z rond w Rybniku, to, na którym znajduje się rzeźba "Ulotność", znalazło się pod lupą inspektorów z nadzoru budowlanego. Powodem jest to, że rzeźba może stwarzać zagrożenie dla ruchu drogowego.
  Od jutra natomiast przejezdne będzie nowe rondo w Michałkowicach, dzielnicy Siemianowic Śląskich, na którym postawiono... czterometrową figurę skarbnika. Czy figura nie będzie przeszkadzać kierowcom? Sprawdziliśmy. Skarbnik ma metr średnicy i jest zwrócony "twarzą" w stronę Parku Tradycji - najważniejszej inwestycji w tym mieście. Kosztował miasto 7,5 tysiąca złotych, a montaż rzeźby więcej, bo aż 17 tys. złotych.

  Skarbnik, choć wysoki, nie przeszkadza nam jednak w tym, by dobrze widzieć to, co dzieje się wokół ronda. Dobrze widać także nadjeżdżające z przeciwnej strony samochody, stąd też do wypadków z powodu rzeźby nie powinno w tym miejscu dochodzić. A warto dodać, że michałkowickie rondo jest położone w newralgicznym punkcie, bo na trasie z Katowic w stronę drogi krajowej nr 94 (z Krakowa w stronę Opola). Codziennie jeździ tędy kilka tysięcy samochodów.

  Rzeźba, od kiedy tylko ją ustawiono, wzbudza jednak emocje. Mieszkańcy nie mogą zrozumieć, co ma symbolizować skarbnik?

  - Przypomina wielkiego, starego dziadka. Tylko czekać na wersję świąteczną, wtedy będzie można mówić, że to święty Mikołaj - ocenia Marcin Urbański, mieszkaniec Siemia-nowic Śląskich.

  Rondo w miejscu skrzyżowania ma udrożnić ruch. Sama budowa nie była jednak zbyt szczęśliwa. W czasie prac były tu drobne stłuczki, a nawet wypadki. Przede wszystkim jednak na placu budowy odkopano kości ze starego cmentarza, co wpłynęło na tempo prac i organizację ruchu.

  Przypomnijmy, że Skarbnik nie jest pierwszym pomysłem na ozdobienie ronda w Siemianowicach Śląskich. Cztery lata temu powstało tu słynne na całą Polskę rondo z błyszczącymi kulami pośrodku, a w ubiegłym roku wybudowano rondo ozdobione... ukwieconą ciuchcią. Skarbnik też stanie się znany?  *Elkarusza w Parku Śląskim WYBIERZ PATRONÓW GONDOLI
  *Topless czy w bikini? Co wypada w czasie upałów? ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Proces Katarzyny W.: Tajemniczy świadek ujawnia sensacyjne fakty
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Skarbnik to postać Legendarna ,

   Forsztat -ślimtający nad uokradanym Ślonzkym. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 9

   Śląskich Kopalń i tego się w tym artykule nie doczytałem ,a to cza Ludziom przypomnieć.Gymba mo łotwarto ,to symbolizuje jego na dole kopalń NAWOŁYWANIA na Górnikow przed " Tompniyńciami ", w rynce...rozwiń całość

   Śląskich Kopalń i tego się w tym artykule nie doczytałem ,a to cza Ludziom przypomnieć.Gymba mo łotwarto ,to symbolizuje jego na dole kopalń NAWOŁYWANIA na Górnikow przed " Tompniyńciami ", w rynce mo " Karbitka "i to tyż dobrze bo musioł sie śwycić po ciymnych chodnikach jak szoł,Kaptor na gowie ,to tyż dobrze ino niy widza na plecach Miecha ze skarbami - czyli wonglym ,co zowdy nosiou., niy widza tyż żeby podpiyroł sie krykom ,a tako miou,niy mo tyż kilofa na barach,a cołkim niy rozumia skond mu sie wziynły te wielke Klucze za poskym ,przeca łon na dole niy mioł co nimi łotwiyrać ,tam niy ma żodnych dźwiyży ,co innego Kościelny ,tyn to mo co łotwiyrać.Kedyś za komuny ,to jak wtory na dole widzioł Skarbnika ,to sie z niego inni Bertmony śmioli ,że to Skarbnik partyjny.Tak w ogóle ,to gryfnie że łon tam stoi przy głowny drodze ,ale niy jedyn z Polski niy bydzie wiedziol że to ło Legendarnego Skarbnika z Kopalni chodzi. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama