Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szansa dla Bytomia jest warta 105 mln euro. Na co je wydać? [SKOMENTUJ]

Magdalena Nowacka-Goik
BeCeTka ma połączyć bytomskie części obwodnicy i A1, by ułatwić dojazd do nowych terenów inwestycyjnych.Bytomska Centralna Trasa Północ-Południe - budowa tej trasy miała być też początkiem rewitalizacji całego miasta, w oparciu o ten projekt miasto przygotowało kolejne, a wśród nich reaktywację Górnośląskiej Kolei Wąskotorowej i rewitalizację przyległych do niej terenów, budowę węzła przesiadkowego na placu Wolskiego, rewitalizację centrum, Karbia, Bobrka i Szombierek. Koszt to niecałe 290 milionów złotych.
BeCeTka ma połączyć bytomskie części obwodnicy i A1, by ułatwić dojazd do nowych terenów inwestycyjnych.Bytomska Centralna Trasa Północ-Południe - budowa tej trasy miała być też początkiem rewitalizacji całego miasta, w oparciu o ten projekt miasto przygotowało kolejne, a wśród nich reaktywację Górnośląskiej Kolei Wąskotorowej i rewitalizację przyległych do niej terenów, budowę węzła przesiadkowego na placu Wolskiego, rewitalizację centrum, Karbia, Bobrka i Szombierek. Koszt to niecałe 290 milionów złotych. arc.
Na co wydać 105 milionów euro, aby zrewitalizować miasto? Takie pytanie zadają sobie właśnie władze Bytomia. Marszałek Mirosław Sekuła potwierdził wcześniejsze deklaracje minister rozwoju regionalnego, Elżbiety Bieńkowskiej, która już w ubiegłym roku zapowiedziała specjalną pulę środków unijnych dla Bytomia. Łatwo jednak nie było. NA CO PRZEZNACZYĆ PIENIĄDZE? ZOBACZ PROPOZYCJE I NAPISZ KOMENTARZ

- Po ciężkich negocjacjach, czasem sporach, uznano, że miasto Bytom zasługuje na specjalny program w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji - potwierdził Mirosław Sekuła.

Przeważył fakt, że Bytom należy do miast o największych problemach społecznych i gospodarczych w UE wśród ośrodków liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców.

Najważniejszy warunek na uzyskanie tych pieniędzy jest jeden, ale konkretny: dobrze przygotowane projekty. Miasto będzie mogło starać się o te pieniądze bez konkursu, ale musi spełnić wymogi formalne, z których najważniejszy to taki, aby projekty wpisywały się w założenia całego programu. No i trzeba pamiętać o wkładzie własnym, który wynosi 15 procent.

- Generalnie przeznaczenie tych pieniędzy musi wiązać się z działaniami rewitalizacyjnymi - wyjaśnia Lucjan Goczoł, kierownik referatu planowania strategicznego i funduszy europejskich UM w Bytomiu.

Przyznaje jednak, że szczegółowe zasady nie są jednak na razie znane. Czy mimo to miasto już pracuje nad konkretnymi projektami?

- Tak, oczywiście. Przygotowujemy wstępne projekty - mówi Goczoł. Projekty urzędnicy pogrupowali. Pierwsza grupa to odnowa przestrzeni publicznych, budynków i terenów poprzemysłowych oraz wzmocnienie działań społecznych na tym obszarze. Miasto chce tu współpracować przede wszystkim z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie i organizacjami pozarządowymi. Inny projekt, na który urzędnicy chcą przeznaczyć pieniądze unijne, to utworzenie Śląskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Bytomiu. To kosztowałoby około 35 mln zł. - Równolegle trwają też prace nad przygotowaniem projektu BeCeTki (Bytomskiej Centralnej Trasy Północ-Południe), ujętej na liście projektów kluczowych RPO WSL oraz projektu adaptacji poprzemysłowych obiektów Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu na nowe funkcje - dodaje Goczoł.
BeCeTka to obwodnica południowa miasta, która ma w założeniu dopełnić układ komunikacyjny miasta. Przez miasto przebiegają już drogi krajowe numer 94 i 11, autostrada A1 i obwodnica północna miasta. Koszt to 286 mln zł. Ale projekt jest tu właściwie gotowy.

Oczywiście w projektach zaplanowano także odnowienie kamienic w ramach rewitalizacji centrum Bytomia. Teraz urzędnicy pracują nad aktualizacją wstępnego Studium Wykonalności Rewitalizacji Śródmieścia.

- Trwają prace nad kryteriami doboru kwartałów. Dwa kryteria wydają się pewne. Pierwsze to przewaga własności gminy Bytom, drugie z kolei to kontynuacja działań już zrealizowanych - wyjaśnia Goczoł.

Kiedy projekty zostaną oficjalnie przedstawione? Po ich wstępnej akceptacji przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Ale na to jeszcze, jak mówią urzędnicy, będziemy musieli jednak trochę poczekać.

NA CO, TWOIM ZDANIEM, POWINNY BYĆ PRZEZNACZONE PIENIĄDZE OBIECANE DLA BYTOMIA? NAPISZ KOEMNTARZ



*Elkarusza w Parku Śląskim WYBIERZ PATRONÓW GONDOLI
*Topless czy w bikini? Co wypada w czasie upałów? ZOBACZ ZDJĘCIA
*Proces Katarzyny W.: Tajemniczy świadek ujawnia sensacyjne fakty

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szansa dla Bytomia jest warta 105 mln euro. Na co je wydać? [SKOMENTUJ] - Dziennik Zachodni