Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chorych na wątrobę jest znacznie więcej niż podawane 730 tys.!

AGA
Z danych dostępnych na wielu stronach internetowych (StopHCV, Prometeusze, Polska Grupa Ekspertów HCV, Rynek Zdrowia) wynika, że w Polsce jest około 730 000 osób „zakażonych” wirusem zapalenia wątroby C. Wartość tę podaje również Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Rzeczywista liczba osób zakażonych jest jednak zasadniczo niższa.

Niezgodność pomiędzy podawanymi powszechnie danymi, a prawdziwą liczbą zakażonych wirusem HCV wynika prawdopodobnie z nieprawidłowo stosowanej definicji osoby „zakażonej” tym wirusem. Mianowicie, jako „zakażone” traktuje się wszystkie osoby posiadające przeciwciała anty-HCV, a pojęcia te nie są tożsame. Choć przeciwciała anty-HCV występują u większości zakażonych, wykrywane są także u osób, które samoistnie wyeliminowały zakażenie, zostały poddane skutecznemu leczeniu przeciwwirusowemu lub też posiadają w surowicy czynniki wyzwalające reakcje krzyżowe (wyniki fałszywie pozytywne).

Niepodważalne świadectwo zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C stanowi jedynie obecność materiału genetycznego wirusa, tj. HCV RNA w organizmie osoby badanej. Nieścisłość pomiędzy cytowanymi danymi liczbowymi, a faktyczną liczbą zakażonych HCV może również wynikać z tego, że poprzednie oszacowanie pochodzi z badań opublikowanych w latach 2000-2010 i stało się nieaktualne.

W latach 2010-2012 przeprowadzono studium epidemiologiczne, mające na celu oszacowanie rzeczywistego rozpowszechnienia zakażeń wirusem HCV w dorosłej populacji polskiej. Na jego potrzeby przebadano 4 822 pacjentów obu płci, hospitalizowanych ze wskazań nagłych w losowo wybranych jednostkach szpitalnych na terenie Polski. Na podstawie uzyskanych wyników ustalono, że odsetek osób posiadających przeciwciała anty-HCV wynosi 0.86 proc., co daje 270 000 osób dorosłych, w przeliczeniu na polską populację, natomiast odsetek osób zakażonych wynosi 0,6 proc. tj. 188 000 osób.

W badaniach przeprowadzonych w tym samym czasie przez inny zespół badawczy wartość odsetka osób zakażonych (0,6 proc. ) została potwierdzona. Reasumując, liczba posiadających przeciwciała anty-HCV, wynosząca
w przeliczeniu na dorosłą populację polską – 270 000 osób jest ok. 2,7 razy niższa, natomiast liczba osób zakażonych HCV – 188 000 osób - ok. 3,88 razy niższa od wartości podawanych w ogólnodostępnych źródłach, także internetowych.

Z uwagi na to, że rzeczywista liczba osób zakażonych jest prawdopodobnie niższa od pierwotnie zakładanej, zmienia się także pogląd dotyczący niskiej wykrywalności zakażeń HCV w Polsce. Podaje się, że w naszym kraju zdiagnozowano dotychczas 54.700 osób. Zgodnie z poprzednimi szacunkami stanowiło to jedynie 7,5 proc. osób z grupy posiadających przeciwciała anty-HCV.

Po uwzględnieniu zmian w zakresie ilości osób z reaktywnym wynikiem anty-HCV, odsetek wykrywalności zakażeń HCV wzrasta do 20 proc., co stawia Polskę na równi z innymi państwami europejskimi, takimi jak: Włochy – 17 proc. czy Szwajcaria – 20 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!