Smolorz o narodowości śląskiej: Co mówi Stania, co mówią...

  Smolorz o narodowości śląskiej: Co mówi Stania, co mówią Ślązacy

  Paweł Smolorz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Paweł Smolorz
  1/2
  przejdź do galerii

  Paweł Smolorz ©arc.

  GUS, po dwuletniej opieszałości, ostrożnie odkrywa karty w sprawie deklaracji narodowości śląskiej. Dziś już wyniki badań niespecjalne szokują; świadczą jedynie o silnej odbudowie regionalnej samoświadomości. To obiecujący trend, świadczący o postkomunistycznym otrzeźwianiu.
  CZYTAJ TAKŻE:
  Stania: Narodowość śląska nie istnieje. Wyniki Spisu Powszechnego mnie nie interesują


  Na początku lat dziewięćdziesiątych jasne stało się, że głowa po trzeźwieniu musi zaboleć. Jedni ten ból przyjęli za konieczny początek nowej obiecującej ery.
  Inni wpadli w syndrom rozkutego psa. Gdy puściła okowa, zaczęli biegać bezcelowo wokół budy, do której ktoś ich kiedyś przywiązał. Zagubieni pragną przykuć się z powrotem i pić dalej propagandowy bimber. Wiele ludzi nie chce wolności. Nie mają jej za środek do życiowego spełnienia. Ucieczka od wolności- jak pisał niemiecki myśliciel Erich Fromm- jest ucieczką od odpowiedzialności, a znaczna część baranków bożych traktuje odpowiedzialność jak zbędny balast. Życie bez niej jest łatwiejsze, bez psychicznych obciążeń, poczucia winy za błędy, bez ryzyka i konieczności balansowania między prawdą i fałszem. Gorzej jednak, gdy ta część smutnych „bimbrowników” próbuje przekonać otrzeźwiałych, że odczucia ich są nieprawomocne i niesłuszne, starając z powrotem wcisnąć ich do budy, z której śmieli wyjść.

  MUSISZ TO PRZECZYTAĆ I SKOMENTOWAĆ:
  CZY NARODOWOŚĆ ŚLĄSKA ISTNIEJE? OTO WNIOSKI PO NAJNOWSZYCH BADANIACH GUS


  Temat istnienia narodowości śląskiej jest tematem trudnym i wcale nie nowym. Gdy władztwo nad większością ziem śląskich przeszło w ręce Prusaków, rozpoczęła się wielka reforma mająca scentralizować państwo. Jednym z środków do celu było odebranie Ślązakom przywilejów zachowanych przez Habsburgów. Z czasem pojawiły się przymusowe deklaracje narodowościowe. Zgermanizowany Dolny Śląsk nie stwarzał problemów. Ludność Górnego Śląska, zachowawszy czesko-niemiecko-polskie wpływy, komplikowała już nieco sytuację. Nie uznali się za Niemców, nie za Czechów i nie za Polaków. Byli Ślązakami.

  ZOBACZ TAKŻE:
  Spis powszechny: Ilu Ślązaków i Niemców na Górnym Śląsku? [SZCZEGÓŁOWE DANE GUS]
  Spis powszechny: Mniejszości? Na Śląsku najwięcej Niemców. A po nich Romów [WYNIKI SPISU]

  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (120)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   caly kraj zyl z Slaska Wa-wa dostala dosc.

   slazak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 9

   Dziwię się Rudzianom ze taki dupek rzadzil przez tyle lat takim pieknym i bogatym Miastem za bułkę i kielbaske mial tyle UE. Pieniedzy a Srednicowa przygotowal teren jeszcze tow.Gierek miala byc...rozwiń całość

   Dziwię się Rudzianom ze taki dupek rzadzil przez tyle lat takim pieknym i bogatym Miastem za bułkę i kielbaske mial tyle UE. Pieniedzy a Srednicowa przygotowal teren jeszcze tow.Gierek miala byc gotowa 20 lat wczesniej.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Stania - wer ist er

   schlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 12

   dupek co mo Ślonzoków w życi.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Schlesier=slazok

   Gorny Slask= Oberschlesien (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 17

   Jo jest slazok , kochom schlesier a ten co mnie mo w rzici to jo go tez.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mam pytanie podstawowe przyszłości całego Śląska ???

   SAMSONOWIC (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 24

   Czy ktoś z was dzisiejszych 20-latków ma jakiekolwiek plany co do przyszłości swojej ?

   Czy którykolwiek zastanowił/ła się co będziecie robić jak te ziemie Śląskie powrócą pod prawowite...rozwiń całość

   Czy ktoś z was dzisiejszych 20-latków ma jakiekolwiek plany co do przyszłości swojej ?

   Czy którykolwiek zastanowił/ła się co będziecie robić jak te ziemie Śląskie powrócą pod prawowite zarządzanie.
   Czy którykolwiek/którakolwiek zastanowili się nad tym - tylko proszę nie bluzgajcie o Szlyzyrierach - Schlesier czy Ślązakowcach - nie wmawiajcie światu że Śląsk od zawsze Polski czyli od 90 lat - Sanacyjno-Prelowskiej propagandy nie prawdy Historycznej.
   Proszę nie wmawiajcie dzieciom że Ślązacy to Polacy bo to prostackie jak egzorcyzmy kś,Sawy pan ksiądz zapomniał że żyje w XXI wieku i prawie 99% potrafi czytać i prawie
   50 % dzisiejszego społeczeństwa posługuje się biegle komputerem …
   Zaczęło się niewinnie lecz teraz sól ziemi czarnej w oku doskwiera nawet księżą ?
   Czasy są naprawdę ciekawe wielkie wędrówki pisiopropagandzistów przeciwko MN i GŚ, teraz kler zabrał głos, postanawiając że ze ludu Śląskiego zrobi opętanych których masowo należy poddać EGZORCYZMOM a może Świętą Inkwizycje i stosy całoroczne należy wprowadzić. Ludzie żyjący na Śląsku mogą zadać pytanie - gdzie był Kościół jak tworzono post hitlerowskie obozy dla Ślązaków - gzie byli a może jeszcze ich nie było kiedy musowo wywożono ludność Śląską na przymusowe roboty które = się 100% ŚMIERCIĄ - nie według co niektórych, Ślązakom się to należało bo tak zadecydowały wielkie sławy historii Świata Churchill Stalin Truman tylko kto im dał prawo decydowania o całym narodzie Śląskim czy to nie holokaust narodu Śląskiego - dzisiaj wiemy takie były czasy i nikt nie decydował o Ślązakach tylko trzej ludzie a może to nie ludzie tylko ….

   Wracam do pytania dla was samych tych co dzisiaj żyją na ziemiach Śląskich z całym przekonaniem mogę powiedzieć nie Polskich - bo jak się tak naprawdę przyjrzeć to które ziemie w dzisiejszej III RP są tak naprawdę Polskie!!!
   Czy ten wasz wielki upór jest wart czegokolwiek Ślązacy w dniu rozstrzygnięcia pozostaną tam gdzie mieszkali od dawna bo nie mają dokąd iść - ci zwani deportowani z kresów wschodniej Polski dzisiaj pod panowaniem innych raczej tam nie mają po co wracać, ci przyjezdni z dawnej Polski osiedleni pod przymusem mają swoją starą ojcowiznę lecz troszkę zubożała mentalnie przez księży egzorcystów???

   Pamiętam jak dzisiaj album PINK FLOYD słuchałem na magnetofonie GRUNDIG a kaseta była nagrana przez księdza tylko nie wiem czy był Egzorcystą ???

   Popieram pana panie Smolorz i bardzo lubię czytać pana felietony tak jak pańskiego ojca są nadzwyczaj INTERESUJĄCE tylko niektórzy analfabeci nie mogą się z niemi pogodzić tak trzymać a świat będzie piękniejszy ….

   Pozdrawiam
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sam som kanalie

   Zmostu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 22

   Nie wiadomo co z Pana za Samsonowic, ale stwierdzenie: bo jak się tak naprawdę przyjrzeć to które ziemie w dzisiejszej III RP są tak naprawdę Polskie!!!- stawia Pana poza wszelkimi kręgami ludzi...rozwiń całość

   Nie wiadomo co z Pana za Samsonowic, ale stwierdzenie: bo jak się tak naprawdę przyjrzeć to które ziemie w dzisiejszej III RP są tak naprawdę Polskie!!!- stawia Pana poza wszelkimi kręgami ludzi szlachetnych, mądrych, inteligentnych, uczciwych, jakichkolwiek pozytywnych (specjalnie tak napisane, żeby nie stosować inwektyw, na które Pan całkowicie zasłużył swoim pisaniem).
   "Czy którykolwiek zastanowił/ła się co będziecie robić jak te ziemie Śląskie powrócą pod prawowite zarządzanie" - no ale dlaczego Pan nie określa czyje jest to prawowite zarządzanie!!! Polskie, czeskie, niemieckie,... - które?! I dlaczego jakieś ziemie mają zmieniać przynależność państwową (czy o to chodzi?), i czy Pan o tym już coś wie? Czy to tylko Pana Samsonowicowe pier...... Unikająć inwektyw trzeba stwierdzić, że niezgorsza z Pana kanalia.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zmostu,tak trzymać unikajmy inwektyw!!!

   Bruke (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 10

   Unikając inwektyw trzeba stwierdzić,że dobra z pana kanalia!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zmostu

   Forsztat -ślimtający nad uokradanym Ślonzkym. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 16

   Prawowite zarządzanie Całym Górnym Śląskiem należy się nie polakom ,nie Niemcom ,nie Czechom ,a Rodowitym Gornoślonzokom ,bo to jest ten 100% Naród Tej Krainy i on ma prawo Rządzenia na Swojej...rozwiń całość

   Prawowite zarządzanie Całym Górnym Śląskiem należy się nie polakom ,nie Niemcom ,nie Czechom ,a Rodowitym Gornoślonzokom ,bo to jest ten 100% Naród Tej Krainy i on ma prawo Rządzenia na Swojej Ziemi u Siebie. Naród Śląski ma już dość wszelkiego rodzaju Anschlusów, przyłączy ,powrotów do kogoś ,Śląsk to Śląsk ,a nie żaden odszczepieniec kogoś,czy Wschodni,czy Zachodni ,czy Północny ,czy Południowy.Naród Śląski ma prawo walczyć o swoje Ziemie Górnośląskie, o Język Śląski Odrębny, Historię i Kulturę Narodową,to my tu jesteśmy od VII-w. u siebie w Europie Regionów ,Tworzyliśmy Swój Język Narodowy Śląski Sami ,Spontanicznie do porozumiewania się między sobą i Rodzonymi Dziećmi ,od Kolebki wyssaliśmy go z mlekiem Matki Śląskiej ,od niej przyswajaliśmy wymowę pierwszych Nazw,Wyrazów i zdań ,szkół w tych czasach nie było ,dopiero po Chrzcie Śląska w 863-r. ,Dzieci Śląskie uczyły się Łaciny w szkołach Przyklasztornych od 7-roku życia, żadnej Polski wtedy nie było na Północny Wschód od Śląska ,wtedy jeszcze Książęta Lechiccy 'który mocniejszy" szabelkami sobie władzę wyrąbywali i nawzajem się podbijali i zniewalali i już w tedy łakomym okiem spozierali na Zachód na Śląsk Bogaty ,Pracowity i Wykształcony ,jak by tak szablą wyrąbać kawałek i zniewolić Ślązaków,11-wieków im się nie udawało ,dopiero po 1-Woj. ogłupili garstkę z Korfantym na czele i udało się przy przyzwoleniu Francuzów. Taka jest prawda Historyczna Górnego Śląska i jego Narodu ,my Ślonzoki zawsze byli u Siebie ,nikogo my niy napadali ,niy zagrabiali ,bo my mieli wszystko swoje ,Język, Pracowitość,Naukę,Kulturę i Studia na Uniwersytetach w Pradze, Padwie i Norymberdze w Łacinie do XVII-w. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   odp

   majster (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 12

   Mosz recht Ślonsk to Ślonsk, nie niymcy, czechy czy polska.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do j.w.

   nawet analfabeta wie o co chodzi Samsonowi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 25

   Jezeli mowa o prawowitem zarzadzaniu to wiadomo ,ze do Niemiec .
   Gdzie pan zyje ?
   Nie rob pan z siebie to co jest ponizej pepka .


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do chyba jednak Samsonowica

   Zmostu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 20

   Domyślam się zę jesteśmy sąsiadami, niekoniecznie z tej samej ulicy. Zamiast Niemiec zdecydowanie wolę Austrię, prawowici potomkowie Habsburgów przecież żyją w dobrym zdrowiu. Prusacy i ogólnie...rozwiń całość

   Domyślam się zę jesteśmy sąsiadami, niekoniecznie z tej samej ulicy. Zamiast Niemiec zdecydowanie wolę Austrię, prawowici potomkowie Habsburgów przecież żyją w dobrym zdrowiu. Prusacy i ogólnie Niemcy (chyba można do nich zaliczyć też Sasów) to nieszczęście. Czy do Polski, oprócz Śląska, nie należą żadne ziemie? To jak coś takiego może być honorowane choćby przez Eskimosów , że o Niemczech nie wspomnę?!
   Panie Samsonowic, czy Pan nie robi żartów i nie podszywa się pod "nawet analfabeta wie o co chodzi Samsonowi" , i jeszcze do tego nakłanie mnie do patrzenia co jest poniżej pępka?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie boj sie pan sasiadow ,oni naprawde potrafia czego my nie potrafimy a szkoda

   analfabeta poraz kolejny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 12

   Pan bredzi,jezeli dzisiaj na Slasku ludzie narzekaja .......i twierdza ,ze moglo by byc
   lepiej tylko brak prawowitego zarzadzania to wiadomo ,ze jak by (teoretycznie kochany ) wzieli by to w...rozwiń całość

   Pan bredzi,jezeli dzisiaj na Slasku ludzie narzekaja .......i twierdza ,ze moglo by byc
   lepiej tylko brak prawowitego zarzadzania to wiadomo ,ze jak by (teoretycznie kochany ) wzieli by to w swoje rece niemcy to bez watpienia bylo by lepie albo jak Pan sadzi ?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do tego co boi się obrać nicka

   Zmostu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 14

   Wprost, niemcy są potrzebni jak wrzód na dooppie, razem z takim wrzodem jak ty, mój kochany. Program dla niemiec i to kim mają rządzić zostało określone w koncepcji T. N. Kaufmana, i nadal jest...rozwiń całość

   Wprost, niemcy są potrzebni jak wrzód na dooppie, razem z takim wrzodem jak ty, mój kochany. Program dla niemiec i to kim mają rządzić zostało określone w koncepcji T. N. Kaufmana, i nadal jest aktualne.
   I na tym koniec.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do j. w.

   obrazony (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 16

   Jednym sa potrzebni zaglebiacy a drugim schlesiere ,jeden ma wrzod na rzici a druhi ma go na pul .... ku.Jeden ma robota we krwi a drugi wrzici.
   Jadnego idzie nazwac hanysem a drugiego kut..em....rozwiń całość

   Jednym sa potrzebni zaglebiacy a drugim schlesiere ,jeden ma wrzod na rzici a druhi ma go na pul .... ku.Jeden ma robota we krwi a drugi wrzici.
   Jadnego idzie nazwac hanysem a drugiego kut..em.
   Wyszukej sie gdzie Ty nalezysz palancie .
   Moji koledzy przyjezdni nie sa takimi zawzietymi na innych jak Ty powstancu.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do zobaczenia

   hanys (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 12

   Ty tak sadzisz a ja sadze wlasnie tak jak sadze .Nazwales mnie wrzodem ,akurat mam jeden na rzici .
   Tak to juz w zyciu bywa jeden jest takim zawzietem powstanem co nienawidzi nie tylko niemcow...rozwiń całość

   Ty tak sadzisz a ja sadze wlasnie tak jak sadze .Nazwales mnie wrzodem ,akurat mam jeden na rzici .
   Tak to juz w zyciu bywa jeden jest takim zawzietem powstanem co nienawidzi nie tylko niemcow ale i " braci " slazakow - niemcow bo ma to juz we krwi .Ja tez mam we krwi ale pracowac dlatego kocham i swoich braci ktorzy wyjechali do Niemiec pracowac. Powstance mysla ,ze oni pracowac nie musza ,niech inni pracuja a oni beda siedziec przy korycie i obrazac innych.
   Kochany i na was przyjdzie czas ale tym razem my bedziemy nie strzelac ale kopac do d*** ,ze bedzie tak bolec ,ze bedziecie siedzie nie przy korycie ale w domu .
   Obraziles mnie , dlatego musze ci oddac ,jestes ciulem a nie slazakiem .
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do obrażonego hanysa

   Zmostu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 16

   Rozumiem, nie ma mowy o żadnej autonomii dla Śląska, a tylko o tym, że przyjdą Niemcy i będą kopać wybrańcom do d***. I to będzie to, o co ludziom na Śląsku chodzi. Czy tak będzie, zobaczymy.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pomoc mile widziana ,kto potrafi -zapraszamy / do j. w.

   hanys w zywiole (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 16

   Niemcy nikomu za darmo do rzici jedynie nie kopia,chyba ze ktos sie po soronsku zachowuje to po tylku kochanie a w tedy nie pomoze nawet wolanie :
   Ratunku ,niemcy bija polaka . Trzeba dodac ,ze...rozwiń całość

   Niemcy nikomu za darmo do rzici jedynie nie kopia,chyba ze ktos sie po soronsku zachowuje to po tylku kochanie a w tedy nie pomoze nawet wolanie :
   Ratunku ,niemcy bija polaka . Trzeba dodac ,ze musi to byc na ich terenie bo jezeli np. bylo by to na Slasku to przjada tu pomoc a nie wychowywac .Slazacy sa dobrze wychowani w domu a jezli przyjezdni rowniez to nie ma o czym gadac ,
   bac sie musza huligani a od tego jest policja.
   Czy dojdzie do Autonomi to to powinna byc wewnetrzna sprawa slazakow .Nie w Warszawie ,nie w Berlinie ani gdziekolwiek .
   Na koniec jeszcze jedno niech polacy sie nie boja ,ze utraca Slask jedynieczego powinni sie bac ,to to ze predzej czy pozniej o Slasku i na Slasku rzadzic sie bedzie w Katowicach a nie w Warszawie.
   Kto nam chce w tym pomoc jest mie widziany.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do tego j.w.

   Litandra kolo wofki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 14

   Gdzie sa przemadrzalki tacy jak Stania ( Slazacy to polacy ),gdzie sa .
   Maja racje ,wziac wode w usta schowac tylek i czekac az wszystko minie i wowczas na nowo beda opowiadac swoje wypociny z...rozwiń całość

   Gdzie sa przemadrzalki tacy jak Stania ( Slazacy to polacy ),gdzie sa .
   Maja racje ,wziac wode w usta schowac tylek i czekac az wszystko minie i wowczas na nowo beda opowiadac swoje wypociny z Bielszowic !!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo,brawo i jeszcze raz BRAWO P. Samsonowic

   antypowstaniec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 17

   To co pan Samsonowic napisal akceptuja wszyscy ci co maja w glowie poukladane a
   nawet przyjezdni .
   Najwiekszy problem maja " powstance " ktorzy byli , sa i jak widac nie lubia zyc w zgodzie .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pi....

   Krytyk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 30

   Pawełku daj sobie siana z dwu hekatrów do butów i plisss przestań pisać te wypociny! Nie warto! Zajmij się innymi zainteresowaniami bo w pisaniu jesteś FATALNY!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Paulina do Krytyka

   ccccp (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 17

   Krytyk napisz co Ty myslisz o wyjasnieniu Samsonowicza ?
   Pisac potrafisz,bledow nie robisz ,krytykowac potrafisz a wiec do dziala ,napisz swoje zdania tylko o jedno cie prosze nie wywoluj IV...rozwiń całość

   Krytyk napisz co Ty myslisz o wyjasnieniu Samsonowicza ?
   Pisac potrafisz,bledow nie robisz ,krytykowac potrafisz a wiec do dziala ,napisz swoje zdania tylko o jedno cie prosze nie wywoluj IV powstania .zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do krytyka

   analfabeta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 18

   Krytyk co Ty powiesz odpisalem bo jak wszystkim wiadomo nie potrafie pisac !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie chcialo sie nosic teczki trzeba dzwigac woreczki

   Pawel i Gawel........ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 18

   Jeden z naszych tez nie potrafil pisac a Prezydentem zostal .


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ten co powiedział,że wraca do pracy bieże śrubokręt i...

   ciekawy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 19

   będzie męzem i kochankiem .Biedna Danka co on jej tym śrubokrętem za robił?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prziwrijcie wasze pomyjoki Schlonzaken. Wasz czas już dawno minoł.

   Tichaeurus kajn Schlonzakus.... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 29

   Smolorz jako eksponowany reprezentant pruskich pomyjoków może nam Ślonzokom nagwizdać. Tozsamość narodowa Smolorza dylo sie jak ząb u 7latka. hehehehe Ten chop zupełnie nie wie kim jest...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hehehe

   Prawnuczek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 12

   Niy jest cie gańba dziadku,ze strachu ześ zapumniol swojego Nicka.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sandman/Tichaeurus kajn Schlonzakus....

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 22

   ale ci ciulo w tyn garniec,
   zajs zes zar ta polcko szmuglowano

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Stania Ty tez pracowales ciezko dlatego siedni sie w doma bedziesz mogl tez myslec

   pracowac albo nic nie robic to jest roznica. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 19

   Znam jednego ,ze jak mial sie wykazac co potrafi to okazalo sie ,ze nic ale siedziec przy korycie gdzie sie nic nie robilo albo szefowac Dzial gdzie robilo sie nie wiela wiecej to wytrzymal kilka...rozwiń całość

   Znam jednego ,ze jak mial sie wykazac co potrafi to okazalo sie ,ze nic ale siedziec przy korycie gdzie sie nic nie robilo albo szefowac Dzial gdzie robilo sie nie wiela wiecej to wytrzymal kilka dziesiat lat.Wydawalo mu sie ,ze komuna nigdy nie upadnie to nawet jeszcze dzisial by rzadzil a ze okazalo ,ze nic nie trwa wiecznie siedzi teraz w doma i mysli i mysli.
   Jo tez mysla ,zeby byc zdrowy i dlugo zyc ale w swojej karierze duzo zem sie nie napracowal bo jak to bylo za komuny " czy sie stoi ...... " ale przyszly czasy ,ze trzeba bylo ciezko pracowac i walczylem bo wiedzialem ze bez pracy niema ..... !zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Udawali ,ze pracuja a w rzeczywistosci to grali z ludzmi w kulki .

   Nie mialem czerwonego swistku dlatego nie mialem szans (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 16

   Za komuny najwieksze lenie byli zatrudnieni w Komitetach Zakladowych,w Radach Zakladowych no i ten Dzial co mial pod soba wczasy kawiarnie ,kantiny, przywoz ziemniakow i sprzedaz karpi na swieta (...rozwiń całość

   Za komuny najwieksze lenie byli zatrudnieni w Komitetach Zakladowych,w Radach Zakladowych no i ten Dzial co mial pod soba wczasy kawiarnie ,kantiny, przywoz ziemniakow i sprzedaz karpi na swieta ( Dzial Socjalny ) .Tam pracowac to nie trzeba bylo nic umiec .zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do tego bez legitki

   amator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 24

   Zapomniales o ZOMO

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pytanie do Stanie z Bielszowic

   hutnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 19

   Stania powiedz ,dlaczego nie chcesz siednac sie w doma na tej zesranej starej d****.
   Jo tak robia ,zyja i swiat sie nie wali a mlodzi niech pokaza co potrafia.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Stania (kopczykowiec ze sztandarem, puzonem i wapnem w gowie)

   RRRR! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 18

   Stania moim zdaniem boi sie przede wszystkim o swoje koryto oraz o swoje klamstwa, ktorych, nie tylko on, sie tak dlugo tak kurczowo chwytal. A teraz dodatkowo nawet jeszcze goraczkowo i panicznie.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bez partyjnych kapusi tez idzie tylko trzeba tym hamulcom po tylkach

   Jo tez siedziol ale w parku na lawce. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 19

   Wyjasnienie :
   Kto za komuny robia kariera a Stania robiol musi odejsc i to bez bicio.
   Dla nich siedzenie na stolkach przy korycie sie skonczyla.
   Dosyc grali w gasiorka i dlatego dziwie sie ,ze...rozwiń całość

   Wyjasnienie :
   Kto za komuny robia kariera a Stania robiol musi odejsc i to bez bicio.
   Dla nich siedzenie na stolkach przy korycie sie skonczyla.
   Dosyc grali w gasiorka i dlatego dziwie sie ,ze mysmy tak dlugo to tolerowali.
   Szkoda wszystkich tych ktorzy z racji wieku nie moga ich zastapic a ktorzy musieli sie przygladac jak ci jedli ,pili itd za spoleczne pieniadze ma sie rozumiec w czasie pracy.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ukachany kraj....

   obywatel II kategorii (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 17

   Dlaczego w Polsce na lekarza i badanie czeka się całymi miesiącami? Bo rząd na służbie zdrowia najwyraźniej oszczędza! Bo jak wyjaśnić fakt, że przekazuje na nią tak mało pieniędzy? Aż pięć razy...rozwiń całość

   Dlaczego w Polsce na lekarza i badanie czeka się całymi miesiącami? Bo rząd na służbie zdrowia najwyraźniej oszczędza! Bo jak wyjaśnić fakt, że przekazuje na nią tak mało pieniędzy? Aż pięć razy mniej niż Niemcy, trzykrotnie mniej niż Hiszpania i ponad dwa razy mniej niż Czechy – tak wynika z raportu Eurostatuzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do j.w.

   Dortmunde (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 19

   Wniosek-niech nas przylacza do Berlina i bedziemy mieli sie tak samo dobrze jak nasi co tam wyjechali


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do Dortmunde

   ?????????? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 15

   nie pisz takich rzeczy bo one na GOROLI dzialaja jak czerwona plachta na BYKA ( MULETA) poczekej jak dostaniesz odpowiedzi.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak tylko taka okazja sie nadarzy to trzeba ja wykorzystac.

   Cierpliwosci kochani , cierpliwosci (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 19

   Chcialbym aby wszystkim naszym zylo sie dobrze a nie tylko tym co tam wyjechaki i tammieszkaja. Po punktach ( + ) nie boje sie atakow od naszych wrogow ktorych ciagnie w druga strone.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Honecker wiecznie żywy

   Katowiczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 24

   Urodziłem sie 20 lat po wojnie w przeświadczeniu,że jest komunistyczna okupacja. Jak to za okupacji siedzieliśmy cicho i czekali na wyzwolenie bojąc sie deportacji z własnej ziemi. Gdy wyzwolenie...rozwiń całość

   Urodziłem sie 20 lat po wojnie w przeświadczeniu,że jest komunistyczna okupacja. Jak to za okupacji siedzieliśmy cicho i czekali na wyzwolenie bojąc sie deportacji z własnej ziemi. Gdy wyzwolenie przyszło okazuje się,że wyzwoliciele nie mają zamiaru oddać tego,co sowieci zabrali i dalej mamy sytuację niczym Niemcy w dawnym DDR. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Budyń w głowie...

   gościu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 34

   Komu ,kto miał i co oddawać? Prusacy Polakom,Hitlerowcy Sowietom,Sowieci Polakom,Polacy Nerdowcom,Polacy Niemcom!
   Do psychiatry!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gość paciulok

   Forsztat -ślimtający nad uokradanym Ślonzkym. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 18

   A niy pomyślołeś że poloki Ślonzokom?,ale gorol tego niy pochyto, poczytej uo Historii górnego Śląska,Stalin doskonale wiedzioł ,co polokow uspokoi za zabranie im Kresów Wschodnich ,na otarcie Łez...rozwiń całość

   A niy pomyślołeś że poloki Ślonzokom?,ale gorol tego niy pochyto, poczytej uo Historii górnego Śląska,Stalin doskonale wiedzioł ,co polokow uspokoi za zabranie im Kresów Wschodnich ,na otarcie Łez ,Śląsk im dać ( Polakom ) ,z nie ich ziemiami ,Gospodarką ,Fabrykami ,Hutami ,Kopalniami, Surowcami ,a najważniejsze z FACHOWCAMI ,Ślązakami ,co ten Cały przemysł Obsługiwali ,czyli pracowali tam gdzie przed Woj. u SIEBIE , nawet ich wywozili po woj. do Rusa ,do swoich Kopalń i Hut ,Fabryk ,bo doskonale się oriętowali ,jakich mają wielkich Fachowcow w Garści Sowieckiej i Harowali u nich ,za skompo racja żywnościowo ,od dzwona ,do dzwona,aż zdechli z wycieńczenia,a dlaczego ,bo w ten sposób znajdywało się miejsce puste na Górnym Śląsku dla Polaczków z Kresów i Warszawka ich Chwaliła za to ,jacy hojni Sojusznicy w tej Moskwie,bracia Sowieci.- Ura....Ura....Ura...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do j. w.

   Brac to ja ale oddac to nie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 19

   Co to za glupie pytanie - Komu,kto i co mial oddawac ?
   Odpowiedz : Ten co brol !
   Kto brol to wszystkim wiadomo Beuthen-Bytom ,Hindenburg-Zabrze,
   Gleiwitz-Gliwice .Moge pisac jeszcze dlugo ale Ty...rozwiń całość

   Co to za glupie pytanie - Komu,kto i co mial oddawac ?
   Odpowiedz : Ten co brol !
   Kto brol to wszystkim wiadomo Beuthen-Bytom ,Hindenburg-Zabrze,
   Gleiwitz-Gliwice .Moge pisac jeszcze dlugo ale Ty i tak bedziesz swoje bredzil.
   Jak nie chcesz lepiej zyc to do Sosnowca,Bedzina , Czeladzi itdzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama