PiS zbiera teraz siły na ostrą jesienną batalię. Kaczyński...

  PiS zbiera teraz siły na ostrą jesienną batalię. Kaczyński będzie się starał popsuć show Tuska

  Witold Głowacki

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Politycy Prawa i Sprawiedliwości, tak jak ich koledzy po fachu z pozostałych partii, rozjeżdżają się właśnie na wakacje. Oczywiście podobnie jak ich rywale z Platformy wiedzą, że muszą nabrać sił na poważną jesienną batalię. Bo podczas gdy partia rządząca szykuje się do politycznej kontrofensywy, którą rozpocząć ma rekonstrukcja rządu Donalda Tuska, PiS szuka rzecz jasna pomysłów na to, jak pokrzyżować konkurentom szyki. A przy tym pełną parą wejść w wyborczy maraton lat 2014-2015.
  Sam Jarosław Kaczyński ma w sierpniu odpoczywać z dala od tłumów, w leśniczówce, której lokalizacji można się tylko domyślać.

  Ten wakacyjny plan prezesa PiS budzi automatyczne skojarzenia z innym odosobnieniem prezesa PiS. Tym z Klarysewa z 2008 r., gdy Jarosław Kaczyński zaszył się w prezydenckiej wizji i w towarzystwie kilkorga intelektualistów z orbity PiS pisał program.

  Tym razem też trwają prace nad nowym programem.
  Prawo i Sprawiedliwość miało go zresztą ogłosić jeszcze na czerwcowym kongresie. Jarosław Kaczyński osobiście to jednak wstrzymał - bo uznał, że nad programem warto jeszcze popracować. Rzucił przy tym nowy, ogólny termin jego ogłoszenia - "pod koniec roku". To przesunięcie terminu zdaje się bardzo racjonalną decyzją - skoro nowy program PiS ma pomóc w marszu po zwycięstwo w serii wyborów lat 2014-2015, to ogłaszanie go latem 2013 r. mogłoby być falstartem.

  Jak dowiaduje się "Polska", PiS może też użyć swego nowego programu do tego, by odebrać Donaldowi Tuskowi część jesiennego show, nad którym pracuje szef Platformy. - Być może rozsądny byłby scenariusz, w którym Prawo i Sprawiedliwość weszłoby z poważną merytoryczną inicjatywą tuż po tym, jak Donald Tusk zakręci swoją karuzelą stanowisk po to, by mamić wyborców ułudą zmiany - mówi nam polityk PiS.

  To mogłoby oznaczać, że dosłownie chwilę po tym, gdy kolejne nazwiska nowych ministrów powołanych przez Donalda Tuska zaczną znikać z czerwonych pasków w telewizyjnych serwisach informacyjnych, ich miejsce zajmą doniesienia o nowym programie Jarosława Kaczyńskiego. W ten sposób PiS przeciwstawiłby personalnej roszadzie wykonanej przez szefa PO propozycję, która nazywana byłaby ekspercką, merytoryczną itd.

  Tym bardziej że już teraz wiemy, że w programie PiS znajdą się także postulaty dotyczące samej sfery rządzenia, takie jak likwidacja Ministerstwa Skarbu (z jednoczesnym utworzeniem resortu energetyki), ponowne połączenie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji z resortem spraw wewnętrznych, stworzenie resortów budownictwa i gospodarki morskiej. Do tego jeszcze ponowne złączenie funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości, oraz zmiana charakteru resortu rozwoju regionalnego - zamiast niego powstałoby Ministerstwo Rozwoju z szefem w randze wicepremiera.

  Wszystko to propozycje mocno dyskusyjne - ale konkretne, przez co będące wdzięcznym tematem do eksperckich analiz, debat i sążnistych artykułów, a zatem skupiające uwagę jakiejś części opinii publicznej.

  Już na wrzesień PiS szykuje natomiast wydarzenie także dla swego twardego elektoratu. W pierwszych tygodniach po wakacjach w Warszawie ma odbyć się gigantyczna demonstracja Solidarności. Politycy PiS już od tygodni przygotowują się do wzięcia w niej udziału. O ile związkowcy zamierzają demonstrować przede wszystkim przeciw zmianom w kodeksie pracy, o tyle PiS zamierza potraktować manifestację znacznie szerzej i w jej ramach kontynuować swój powrót do retoryki Polski socjalnej. W czasie kryzysu i ta retoryka może być bardzo skuteczna.

  Czytaj także

   Komentarze (28)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PRECZ!!

   rozliczyć toważystwo wzajemnej adoracji przy URNIE WYBORCZEJ! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 8

   z Platformą Obywatelską kłamcami i oszustami z nepotyzmem i kolesiostwem na koszt ciężko pracujących obywateli( tych co jeszcze mają pracę !) aby im żyło się lepiej,przekręt goni przekręt a...rozwiń całość

   z Platformą Obywatelską kłamcami i oszustami z nepotyzmem i kolesiostwem na koszt ciężko pracujących obywateli( tych co jeszcze mają pracę !) aby im żyło się lepiej,przekręt goni przekręt a zidiociałe lemingi są szczęśliwe!?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PAMIĘTAJMY O ŚMIECIACH.

   Zielone Wysypisko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 9


   TERAZ ŚMIECI TRZEBA SEGREGOWAĆ.

   KOALICYJNA MAFIA PO-Palikot-PSL-SLD ...

   ... DO KUBŁA !!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Strategia P. Kaczyńskiego walki o władzę.

   Marek Sternicki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 13

   Już teraz jestem pod wrażeniem strategii jaką stosuje pan Kaczyński i jego doradcy mając w perspektywie zarówno ostrą walkę jak też ewentualne zwyciestwo i zapewnienie sobie możliwości twardego...rozwiń całość

   Już teraz jestem pod wrażeniem strategii jaką stosuje pan Kaczyński i jego doradcy mając w perspektywie zarówno ostrą walkę jak też ewentualne zwyciestwo i zapewnienie sobie możliwości twardego rządzenia. Śledząc uwaźnie wypowiedzi Kaczyńskiego powoli dochodzę do przekonania, że po zdobyciu władzy, będzie się strałał wszelkimi sposobami "zneutyralizować" swoich niedawnych przeciwników politycznych. Jednym z narzędzi które być może przysposobi w tym celu jest ... prokuratura. Dlatego teraz tak mocno optuje za podporządkowaniem instytucji prokuratora generalnego ministrowi spraw wewnętrznych po to, aby mieć polityczny wpływ na decyzje prokuratorskie. Możan Można jedynie domyslaćsię jakie to będą decyzje. Oczywiście w PO nie mają dobrego stratega od walk niezbrojnych (politycznych) i aż tak daleko nie siegają wyobraźnią co będzie po wyborach i wtórują Kaczyńskiemu jednogłośnie. Takie są moje odczucia.
   Także przebąkiwanie prezesa o losie bankowości w Polsce także wrózy powaźne zawirowania.
   Warto zwracać uwagę na to co mówi i robi prezes PIS w perspektywie zwycięstwa PIS po wyborach. Kiedyś jeden ze specjalistów zarzadzania Igore Ansoff zalecał zwracać baczna uwage na bardzo słabe sygnały płynace z otoczenia. Te słabe sygnały mogą oznaczać w przyszłości bardzo powaźne zmiany. Ale czy stratedzy w PO, o ile tacy istnieją, to ogarniają? Polityka to jak gra w szachy. Warto przwidywać wiele psunięć przeciwnika w przód.
   Z punktu widzenia obserwatora areny walk politycznych robi się bardzo interesująco. A walka już trwa.
   Tak więc Redaktorze prezes PIS nie nabiera sił. On cały czas walczy w odróżnieniu od swych przeciwników. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Od kiedy jakakolwiek rekonstrukcja firmy nie zaczyna się od szczytu firmy?

   Kaya (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 10

   Natomiast jeśli ktokolwiek czyni czystkę inną, bo już po raz kolejny tylko od dołu i od dołu, wówczas ten zacz nie ma żadnego pojęcia o technice marketingu i biznesie, lecz naciąga i oszukuje...rozwiń całość

   Natomiast jeśli ktokolwiek czyni czystkę inną, bo już po raz kolejny tylko od dołu i od dołu, wówczas ten zacz nie ma żadnego pojęcia o technice marketingu i biznesie, lecz naciąga i oszukuje inwestorów. Zyski firm nie wzrastają po zabiegach kosmetycznych, lecz po przebudowaniu struktur, oraz po poprawie jakości i ceny produktu.

   Weźmy chociażby taki przykład z ostatniej wymiany CEO w firmie o światowej marce Siemens. W tej firmie akcje co nieco spadły. No i wówczas co się stało? Otóż, nikt w rzeczonej firmie nie wysłuchiwał bajeru i życzeń doświadczonego CEO i również nie wywalał na bruk kwalifikowanej załogi. Lecz już na pierwszym nadchodzącym zebraniu akcjonariuszy podziękowano osobie CEO za służbę. A słowem mówiąc, wypłacono sporą odprawę i do domu poza firmę! Po owej akcji powołano natychmiast nowego CEO i akcje od nowa wzrosły.

   Czyli Kaczyński ma 100% rację, że akcje PiS-u znacznie wzrosną, natomiast PO jeszcze więcej spadną. Komu teraz potrzebny jest jakiś jesienny smętny TVN-Show-GW z obrazkami o Mr. Tusk & Co.? No bo chyba nie będzie o jakiś efektach, których de facto z firmy PO brak. Czyli, rozumie się, oprócz tych setek miliardów pobranych kredytów!

   http://www.dw.de/siemens-ceo-peter-l%C3%B6scher-loses-power-struggle/a-16987336
   http://www.zeit.de/2012/46/Siemens-Peter-Loescherzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PROTESTUJĘ !

   AmberTusk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 17

   To, że nam się nie udało z Zieloną Wyspą -- przepraszam -- To, że nam się z niczym nie udało jest wyłącznie winą partii Jarosława Kaczyńskiego!

   Udowodnili to już wielokrotnie nasi dzielni...rozwiń całość

   To, że nam się nie udało z Zieloną Wyspą -- przepraszam -- To, że nam się z niczym nie udało jest wyłącznie winą partii Jarosława Kaczyńskiego!

   Udowodnili to już wielokrotnie nasi dzielni dziennikarze z Polsatu, TVP oraz TVN, nie mówiąc już o naszych dziennikarzach z TOK fm oraz Polskiego Radia. Także Gazety Wyborczej, polskiego Newsweeka itd.

   To samo dotyczy afery hazardowej, stoczniowej, smoleńskiej, szpitalnej, autostradowej, stadionowej, receptowej, szkolnej, emeryturowej, TV cyfrowej, informatyzacyjnej, afery inwigilacji internetowej (ACTA), afery niewykorzystanych funduszy europejskich, afery wstrzymanych dopłat europejskich, afery obciętych dotacji dla polskiego rolnictwa, afery obciętej refundacji składki europejskiej, afery kolejowej, afery śmieciowej, afery sześciolatków, afery pakietu klimatycznego, afery korupcji kolesiowskiej w spółkach skarbu państwa oraz afery dziury budżetowej (itd. itd.)

   Zawsze nasi dziennikarze dzielnie stoją na straży prawdy oraz na straży ustroju.

   Winę za całe zło w naszej ukochanej ojczyźnie ponosi PiS, który -- chcąc założyć IV Rzeczpospolitą -- dąży do zburzenia dotychczasowego porządku ustanowionego przez gen. Kiszczaka oraz innych ludzi honoru.

   PS. Na mój piłkarski rozum mamy najlepszych rozgrzanych sędziów na świecie.

   PS. Na mój piłkarski rozum wszystkie kobiety powinne pracować jak najdłużej, np. do 67 roku życia.

   PS. Na mój piłkarski rozum Polska powinna solidarnie z Niemcami płacić najwyższe stawki za emisję CO2. Zamiast elektrowni węglowych powinniśmy mieć niemieckie wiatraki i francuskie elektrownie jądrowe. Stać nas przecież na to, żeby pomóc naszym zachodnim sąsiadom!

   PS. Na mój piłkarski rozum szefem NiKu PO-winien być ktoś bardzo bezstronny, np. ktoś z naszej partii.

   PS. To nieprawda, że w Polsce są loże masońskie, mafie lub inne tajne stowarzyszenia!

   Jak już powiedziałem, to wszystko udowodnili już wielokrotnie nasi dzielni dziennikarze z Polsatu, TVP oraz TVN, TOK fm i Polskiego Radia.

   POLACY, NIC SIĘ NIE STAŁO !!!
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   TEATR TRWA.

   GOWIN ZOSTAŁ PRZESZKOLONY PRZEZ SPECJALISTÓW OD DYWERSJI. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 16


   ZADANIEM GOWINA JEST SIAĆ ZAMĘT I ROZBIĆ OBÓZ PATRIOTYCZNY.

   TO KOLEJNY CHWYT po: Marcinkiewiczu, PJN, PALIKOT i SP.

   CEL NADRZĘNY TO OSŁABIENIE NOTOWAŃ PiSu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wybór jest Prosty

   xxx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 12

   Albo PO, albo Polska.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie ma takiego wyboru

   xyz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 17

   PO to POlska

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to dobrze

   kb (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 17

   bedzie to kolejny dowód na to , że kaczyński potrafi tylko psuć. W tej dziedzinie lista jego osiągnięć jest całkiem długa. Sukcesów jakby niewiele. Najgorsze w tym jest to, że są to niepowodzenia...rozwiń całość

   bedzie to kolejny dowód na to , że kaczyński potrafi tylko psuć. W tej dziedzinie lista jego osiągnięć jest całkiem długa. Sukcesów jakby niewiele. Najgorsze w tym jest to, że są to niepowodzenia na koszt podatników.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pan i wladca

   www (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 20

   obrzydliwe zdjecie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   oj wielki jest strach w PO :)

   TYLE NASPAMOWAĆ GŁUPOT (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 11

   po 6 latach rządzenia przez Tuska i jego kamandę z dawnej UW, to tylko debil może .

   Napisz debilku cóś pozytywnego o programie świetlanego życia , które nas czeka w 2013 i 2014 - nuie siegam...rozwiń całość

   po 6 latach rządzenia przez Tuska i jego kamandę z dawnej UW, to tylko debil może .

   Napisz debilku cóś pozytywnego o programie świetlanego życia , które nas czeka w 2013 i 2014 - nuie siegam planów 20-letnich Tuska, bo nie jestem socjalistązwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama