Najnowszy sondaż wyborów prezydenckich w Częstochowie....

  Najnowszy sondaż wyborów prezydenckich w Częstochowie. Zobacz, kto prowadzi

  JS

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Gdyby wybory prezedenta Częstochowy odbyły się w lipcu br. wygrałby je urzędujący prezydent Krzysztof Matyjszczyk, ale z marnym wynikiem 15,94 proc. Taki wyniki oznacza, że w Częstochowie byłaby druga tura wyborów. A przy takim wyniku zwycięzcy pierwszej tury nie byłoby faworyta w drugiej.
  Badanie przeprowadzło Stowarzyszenie Projekt Śląsk w dniach 10-12 lipca na losowej grupie 508 mieszkańców Częstochowy, którzy zadeklarowali, że wezmą udział w wyborach samorządowych w 2014 r. (na 979 zapytanych, co daje deklarowaną chęć głosowania na poziomie 51,89 proc).

  Zobacz, kto jeszcze może liczyń na głosy częstochowskich wyborców w walce o fotel prezydenta.

  Powyżej 5 proc. uzyskała również Izabela Leszczyna (PO – 7,28%) oraz Tadeusz Wrona, były prezydent Częstochowy, odwołany w referendum w listopadzie w 2009 r. (6,30%). Poniżej 3% uzyskali przedstawiciele PiS – Szymon Giżyński (2,95%) i Jadwiga Wiśniewska (0,59%). Więcej nazwisk w sondażu, w pytaniu pierwszym, się nie pojawiło.

  Warto zauważyć, że w pytaniu pierwszym dominującą odpowiedzią było „nie wiem”, „nie pamiętam”, „nie jestem pewien” – wszystkie te odpowiedzi zsumowano, co łącznie ponad 2/3 wszystkich odpowiedzi (66,93%).

  W 2010 roku Krzysztof Matyjaszczyk Wgrał w drugiej turze z Izabelą Leszczyną. Tadeusz Wrona w pierwszej turze był trzeci. Dzisiaj Izabela Leszczyna jest posłanką PO i wiceministrem finansów. Tadeusz Wrona pracuje w Najwyższej Izbie Kontroli.

  Jadwig Wiśniewska nie jest częstochowianką, jmieszka w gminie Koziegłowy, w powiecie myzkoskim, a pewną popularność w Częstochowie zawdzięcza stosunkowo częstej obecności w telewizji, między innymi u boku Jarosława Kaczyńskiego.

  Szymon Giżyński szef częstochoskich struktur PiS-u tak często w telewizji nie pojawia sie.

  Drugie pytanie – miało charakter zamknięty i brzmiało „Na kogo by Pan/Pani zagłosował/a w wyborach prezydenckich – na prezydenta miasta Częstochowa w 2014 roku – z podanych niżej kandydatów?”. Respondenci mieli wskazać jedną z przedstawionych opcji: Krzysztof Matyjaszczyk / SLD, Kandydat PO, Kandydat PiS, Kandydat Ruchu Palikota, Kandydat PSL, Kandydat PJN, Kandydat Solidarnej Polski, Kandydat KNP, RAŚ, Inny kandydat

  Kkandydat PiS” minimalnie (o 0,20 pkt. %) wyprzedziłby urzędującego prezydenta. Ok. 5 pkt. % mniej miałby kandydat PO.

  Wyniki sondażu skomentował dr Marcin Gacek z Instytuut Socjologii Uniwersytetu Śląskiego. 

  Stwierdził m.in.: Wyniki badań, do których należy podchodzić z dużą ostrożnością, gdyż dobór próby nie gwarantuje pełnej reprezentatywności, ale które można potraktować jako solidną próbę diagnozy nastrojów obywatelskich, świadczą, że Częstochowa ciągle może dostarczyć wielu niespodzianek wyborczych. Na początek należy się przyjrzeć poparciu partii politycznych. Bliźniaczy (różnica w granicach błędu statystycznego) wynik SLD i PiSu nie zaskakuje. Silny konflikt polityczny zawsze polaryzuje scenę polityczną, wzmacniając antagonistów i spychając inne siły polityczne na słabsze pozycje (przykład PO).
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama