Zwycięzca Tour de Pologne, Pieter Weening: to był bardzo...

Zwycięzca Tour de Pologne, Pieter Weening: to był bardzo trudny wyścig

Aktualności

Aktualności

To był bardzo trudny wyścig, a o zwycięstwie decydowały sekundy. Mogłem go wygrać o pięć sekund, ale równie dobrze przegrać o pięć sekund – powiedział triumfator Tour de Pologne, holenderski kolarz Pieter Weening.
    Zawodnik australijskiej ekipy Orica GreenEdge dopiero na zakończenie zawodów stanął na podium. Wcześniej nie znalazł się w czołowej trójce na etapach (w tym roku honorowano trzech kolarzy, powracając do dawnej tradycji), ani nie zakładał koszulki przodownika innych klasyfikacji.

O jego zwycięstwie przesądził dobry wynik – szósty, w jeździe indywidualnej na czas z Wieliczki do Krakowa, kończącej wyścig.

„Dopiero gdy ostatni kolarz przyjechał na metę, dowiedziałem się, że wygrałem. Wszystko rozstrzygało się w sekundach. W klasyfikacji generalnej był ścisk” – mówił Weening.

„To był bardzo trudny wyścig. Trasa wczorajszego etapu (wokół Bukowiny Tatrzańskiej) pasowałaby do mistrzostw świata albo do bardzo wymagającego wyścigu klasycznego, a na początku mieliśmy dwa bardzo trudne etapy we Włoszech. Wreszcie na koniec niezwykle wymagająca czasówka” – ocenił 32-letni Holender.

Weening był już drugi w Tour de Pologne w 2005 roku. Wygrał wówczas trudny etap na Orlinku w Karpaczu. Wcześniej w tym samym roku triumfował na jednym odcinku Tour de France.

Holender powrócił do Polski w 2009 roku i uplasował się tuż za podium – na czwartej pozycji.