Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To już koniec Tygodnia Kultury Beskidzkiej 2013 JAK BYŁO? OCEŃ

Jacek Drost
Egzotyka, czyli to, co najbardziej podoba się widzom TKB
Egzotyka, czyli to, co najbardziej podoba się widzom TKB mat. prasowe
Tydzień Kultury Beskidzkiej An-no Domini 2013 przeszedł już do historii. Złote Żywieckie Serce - główna nagroda organizowane-go w ramach TKB Festiwalu Folkloru Górali Polskich - trafiła do Zespołu Regionalnego Dolina Popradu z Piwnicznej-Zdroju. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne wygrał czeski zespół Majek z Brna. Jaki był ten 50., jubileuszowy TKB? Trudno o jednoznaczną odpowiedź, bo oprócz słów uznania, pojawiły się także głosy krytyki pod adresem szacownego jubilata.

- Mam do tej imprezy wiele różnych zastrzeżeń - stwierdził w rozmowie z DZ Jan Gąsiorek, żywiecki folklorysta i choreograf, podkreślając, że na początku TKB promowało autentyczny folklor góralski, a później zaczęto zapraszać zespoły z różnych stron świata, często stylizowane na zespoły folklorystyczne, więc z roku na rok TKB z autentycznym folklorem ma coraz mniej wspólnego.

CZYTAJ KONIECZNIE:
TYDZIEŃ KULTURY BESKIDZKIEJ POWINIEN STAĆ SIĘ WIZYTÓWKĄ WOJ. ŚLĄSKIEGO

Po inauguracyjnym TKB korowodzie w Wiśle na naszym portalu cieszyn.naszemiasto.pl internauta Tadeusz pieklił się (pisownia orginalna): "Kolorowy korowód bardzo nas zawiódł w tym roku był zdecydowanie uboższy w zespoły i w wielkim bałaganie organizacyjnym, a przecież to jest jubileuszowy 50-ty, widzowie, zaproszeni nasi goście i turyści znad morza są zbulwersowani i niestety ale zawiedzeni, brak służb porządkowych i totalny brak kompetencji organizacyjnych, było nam po prostu wstyd (...) - irytował się Tadeusz zaznaczając, że dobra na TKB była tylko... goloneczka.Pojawiły się też głosy, że TKB to taki folklorystyczny misz-masz, a na stoiskach wokół es-trad panuje drożyzna. No tak - tanio nie było. Zaś goloneczka czy mioduńka na TKB faktycznie były przednie. Jednak o sile imprezy świadczyły głównie zespoły śpiewające i tańczące dla publiczności na pięciu estradach oraz panujący na nich klimat - luźny, serdeczny, ciut leniwy, po prosty wakacyjny. A tego przez ostatnie dni mieliśmy w bród.

- Jestem na TKB pierwsz raz. Nie przepadam za folklorem, ale tu przekonałam się do takiej muzyki. Ujęła mnie także atmosfera panująca na Tygodniu - stwierdziłaNatalia Niwińska z Malborka, która z rodziną przyjechała na wczasy w Beskidy.

Tradycyjnie najwięcej widzów przyciągały występy zespołów zagranicznych, m.in. z Brazylii. Czy się to miłośnikom autentycznej kultury góralskiej podoba, czy nie, to gdyby nie ów powiew egzotyki, to o pełnych widowniach można by pomarzyć. A były one pełne nie tylko za sprawą zespołów, ale i pogody. Tegorocznemu TKB aura wyjątkowo sprzyjała.

Dziewięć dni bez deszczu na przełomie lipca i sierpnia. Czegoś takiego nie pamiętają najstarsi górale.



*Elka rusza w Parku Śląskim WYBIERZ PATRONÓW GONDOLI
*Topless czy w bikini? Co wypada w czasie upałów? ZOBACZ ZDJĘCIA
*Proces Katarzyny W.: Tajemniczy świadek ujawnia sensacyjne fakty

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: To już koniec Tygodnia Kultury Beskidzkiej 2013 JAK BYŁO? OCEŃ - Dziennik Zachodni